Держенергонагляд повідомляє

13 квітня 2017 року Верховна Рада України ухвалила ЗАКОН УКРАЇНИ «ПРО РИНОК ЕЛЕКТРИЧНОЇ ЕНЕРГІЇ». Цим Законом Україна вирішила відмовитися від існуючої моделі «єдиного покупця-продавця» електричної енергії, функції якого виконує ДП «ЕНЕРГОРИНОК», а ціни регулюються НКРЕКП, - на користь конкурентної лібералізованої моделі, передбаченої ІІІ енергетичним пакетом ЄС.
Модель ринку, яку запозичує Україна, є базовою для європейського енергетичного простору та засновується на низці сегментів, а саме: ринку прямих договорів, ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку, ринку допоміжних послуг. Слід зазначити, що це вже друга спроба реформування ринку електроенергетики за останні роки. У жовтні 2013 р. Верховна Рада України ухвалила закон «Про засади функціонування ринку електричної енергії України», який пропонував схожу модель ринку, базово підходив під вимоги Другого енергетичного пакету ЄС. Однак документ не був прийнятий до виконання Урядом та Регулятором, та скасований із прийняттям нового Закону «Про ринок електричної енергії». Прийняттю Закону «Про ринок електричної енергії» передувала значна робота. До його проекту у Комітет ПЕК Верховної Ради України надійшло більше 1100 правок та пропозицій, які були розглянуті , проголосовані та частково враховані. До роботи над проектом Закону активно залучались фахівці Секретаріату Енергетичного Співтовариства. Значну роботу провели українські фахівці – юристи , інженери, економісти. Плідно працювала група на чолі з Головою підкомітету з питань електроенергетики парламентського Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Левом Підлісецьким. Прийнятий Закон передбачає два роки підготовчого періоду протягом якого мають бути впровадженні всі сегменти ринку та рік перехідного періоду після якого розпочнеться повноцінне функціонування нового ринку. Законом передбачені організаційні заходи із сертифікації Оператора системи передачі (ДП НЕК «Укренерго»), розділення (анбандлінгу) обленерго на операторів систем розподілу та постачальників. На базі ДП «Енергоринок» будуть створені та виділені Оператор ринку та Гарантований покупець («Енергоринок» продовжить існування як юридична «оболонка» для збору старих боргів та в подальшому буде ліквідоване).Оператор системи передачі буде виконувати наступні функції: передача електроенергії високовольтними мережами, диспетчеризація, оператор балансуючого ринку, оператор ринку допоміжних послуг, адміністратор розрахунків, адміністратор комерційного обліку. Для виконання зазначених функцій має бути закуплене програмне забезпечення, орієнтовний час розробки та тестування якого може складати до 24 місяців. «Укренерго» опублікувало запрошення до участі у тендері на поставку програмного та апаратного забезпечення для запуску нового ринку ще 19 вересня 2017 року, проте, враховуючи відсутність затверджених правил ринку та кодексу комерційного обліку, «Укренерго» було вимушене декілька разів переносити розкриття тендерних пропозицій. Закон України «Про ринок електричної енергії» набрав чинності після його підписання Президентом України та публікації – 11 червня 2017 року. Імплементація Закону передбачає ряд ключових заходів, що мають бути реалізовані та може бути розділена на етапи.
На підготовку до переходу на нову модель ринку електричної енергії відведено зовсім небагато часу, протягом якого має бути розроблено та прийнято більше 100 нормативно-правових актів вторинного законодавства, здійснені організаційні та структурні перетворення, закуплене та протестоване програмне забезпечення тощо. Відповідно, 2018 рік для реформування буде вирішальним, адже він покаже чи дійсно відбувається підготовка до масштабного перетворення енергоринку.

Начальник
Костянтинівського відділення
інспекції Держенергонагляду
у Донецькій області                                                                                                                                         М.Г. Горбаньов

© 2016 Костянтинівська міська рада.
Використання будь-яких матеріалів, що опубліковані на цьому сайті, дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на офіційний сайт.
logo gray small
logo footer
85114, м.Костянтинівка, вул. Олекси Тихого, 260
Тел./факс приймальні: +38 062 724-36-10
Для відправлення запиту на отримання публічної інформації:
тел./факс: +38 062 724-03-93 E-mail: publ@konstrada.gov.ua  
Для офіційної кореспонденції:
E-mail: kon.v@dn.gov.ua