Правила поведінки на водоймах у зимовий період

Ось і морози. Стовпчик термометра впевнено тримається на мінусових позначках. Наші водойми поступово вкриваються льодом.
На водоймах безпечним вважається лід (при температурі повітря нижче 0°С):
– для одного пішохода товщиною не менше 5-7 см;
– для групи людей (масові переправи пішки) товщиною не менше 15 см;
– в умовах масового катання на ковзанах – 25 см;
– для переправи вантажного автомобіля – товщиною 55 см, трактора – 40-60 см.
Небезпечним для пересування є лід матового кольору з жовтуватим відтінком. Міцним вважається прозорий лід з синюватим або зеленуватим відтінком завтовшки 12 см.
1. Ні в якому разі не можна виходити на лід в темну пору доби і при поганій видимості (туман, снігопад, дощ).
2. При переході через річку користуйтеся льодовими переправами.
3. Не можна перевіряти міцність льоду ударом ноги. Якщо після першого сильного удару поліном або лижною палицею показується хоч трохи води, – це означає, що лід тонкий, по ньому ходити не можна. В цьому випадку слід негайно відійти за своїм же слідом до берега, легкими кроками, не відриваючи ніг від льоду і розставивши їх на ширину плечей, щоб навантаження розподілялося на велику площу. Точно так само роблять при застережливому потріскуванні льоду і утворення в ньому тріщин.
4. При вимушеному переході водойми найбезпечніше дотримуватися второваних стежок або йти по вже прокладеній лижні. Але якщо їх немає, треба перед тим, як спуститися на лід, дуже уважно роздивитися і намітити майбутній маршрут.
5. При переході водойми групою необхідно дотримуватися відстань один від одного (5-6 м).
6. Замерзлу річку (озеро) краще перейти на лижах, при цьому: кріплення лиж розстібніть, щоб при необхідності швидко їх скинути; лижні палиці тримайте в руках, не накидаючи петлі на кисті рук, щоб в разі небезпеки відразу їх відкинути.
7. Якщо є рюкзак, повісьте його на одне плече, це дозволить легко звільнитися від вантажу в разі, якщо лід під вами провалиться.
8. На замерзлу водойму необхідно брати з собою міцний шнур довжиною 20-25 метрів з великою глухою петлею на кінці і вантажем. Вантаж допоможе закинути шнур до товаришеві, що провалився у воду, петля потрібна для того, щоб потерпілий міг надійніше триматися, протягнувши її попід пахви.
9. Переконливе прохання батьків: не відпускайте дітей на лід (на риболовлю, катання на лижах і ковзанах) без нагляду.
10. Одна з найбільш частих причин трагедій на водоймах – алкогольне сп'яніння. Люди неадекватно реагують на небезпеку і в разі надзвичайної ситуації стають безпорадними.

Поради рибалкам:
1. Необхідно добре знати водойму, що обрана для риболовлі, для того, щоб пам'ятати, де на ньому глибина не вище росту людини або де з найглибшого місця можна швидко вийти на мілину, що йде до берега.
2. Необхідно знати про умови утворення і властивості льоду в різні періоди зими, розрізняти прикмети небезпечного льоду, знати запобіжні заходи і постійно їх дотримуватися.
3. Визначте з берега маршрут руху.
4. Обережно спускайтеся з берега: лід може нещільно з'єднуватися із сушею; можуть бути тріщини; під льодом може бути повітря.
5. Не виходьте на темні ділянки льоду – вони швидше прогріваються на сонці і, природно, швидше тануть.
6. Якщо ви йдете групою, відстань між лижниками (або пішоходами) повинна бути не менше 5 метрів.
7. Якщо ви на лижах, перевірте, чи немає поблизу прокладеної лижні. Якщо немає, а вам необхідно її прокласти, кріплення лиж відстебніть (щоб, у крайньому випадку, швидко від них позбутися), лижні палиці несіть в руках, петлі палиць не надягайте на кисті рук.
8. Рюкзак повісьте на одне плече, а ще краще – тяганині на мотузці в 2-3 метрах позаду.
9. Для швидкої перевірки кожен крок на льоду гострої пешней, але не бийте нею лід перед собою – краще збоку. Якщо після першого удару лід пробивається, негайно повертайтеся на місце, з якого прийшли.
10. Не підходьте до інших рибалок ближче, ніж на 3 метри.
11. Не наближайтеся до тих місць, де в льоду є вмерзлі корчі, водорості, повітряні бульбашки.
12. Не ходіть поруч з тріщиною або по ділянці льоду, відокремленому від основного масиву декількома тріщинами.
13. Швидко покиньте небезпечне місце, якщо з пробитою лунки починає бити фонтаном вода.
14. Обов'язково майте при собі засоби порятунку: шнур з вантажем на кінці, довгу жердину, широку дошку.
15. Майте при собі що-небудь гостре, чим можна було б закріпитися за лід в разі, якщо ви провалилися, а вилізти без опори немає ніякої можливості (ніж, багор, великі цвяхи)
16. Не робіть біля себе багато лунок, не робіть лунки на переправах (стежках).

Надання допомоги, якщо провалився під лід:
Самопорятунку:
- Не піддавайтеся паніці.
- Не треба борсатися і навалюватися всім тілом на тонку кромку льоду, так як під вагою тіла він буде обламуватися.
- Широко розкиньте руки, щоб не пірнути з головою в воду.
- Обіпріться ліктями об лід і, привівши тіло в горизонтальне положення, постарайтеся закинути на лід ту ногу, яка ближче всього до його кромці, поворотом корпусу витягніть другу ногу і швидко викочують на лід.
- Без різких рухів відповзайте якнайдалі від небезпечного місця в тому напрямку, звідки прийшли.
- Кличте на допомогу.
- Утримуючи себе на поверхні води, намагатися витрачати на це мінімум фізичних зусиль. (Одна з причин швидкого зниження температури тіла – переміщення прилеглого до тіла підігрітого їм шару води і заміна його новим, холодним. Крім того, при рухах порушується додаткова ізоляція, створювана водою, просякнула одяг).
- Перебуваючи на плаву, слід голову тримати якомога вище над водою. Відомо, що понад 50% всіх тепловтрат організму, а за деякими даними, навіть 75% припадає на її частку.
- Активно плисти до берега, плоту або шлюпці, можна, якщо вони знаходяться на відстані, подолання якого потребуватиме не більше 40 хв.
- Діставшись до плавзасобу, треба негайно роздягнутися, вичавити намоклі одяг і знову надіти. Щоб зігрітися, виконуй будь-які фізичні вправи. Можна розтерти сухою вовняною тканиною, потім необхідно сховатися в захищене від вітру місце, добре укутатись, випити чогось гарячого.
Якщо ви надаєте допомогу:
- Підходьте до ополонки дуже обережно, краще підповзти по-пластунськи.
- Повідомте потерпілому криком, що йдете йому на допомогу, це додасть йому сили, впевненість.
- За 3-4 метра простягніть йому мотузку, жердину, дошку, шарф або будь-яке інше підручний засіб. Якщо для надання допомоги немає нічого, тоді 2-3 людини лягають на лід ланцюжком, наближаються до потерпілого, тримаючи один одного за ноги, а перший з них подає потерпілому ремінь, одяг тощо. Потім особа, яка надає допомогу, відповзає назад і поступово витягує на лід потерпілого.
- Подавати потерпілому руку небезпечно, так як, наближаючись до ополонки, ви збільшите навантаження на лід і не тільки не допоможете, а й самі ризикуєте провалитися.

Перша допомога при утопленні:
- Перенести постраждалого на безпечне місце, зігріти.
- Повернути потонулого обличчям вниз і опустити голову нижче таза.
- Очистити рот від слизу. При появі блювотного і кашльового рефлексів – домогтися повного видалення води з дихальних шляхів і шлунка (не можна втрачати час на видалення води з легенів і шлунка при відсутності пульсу на сонній артерії).
- При відсутності пульсу на сонній артерії зробити зовнішній масаж серця і штучне дихання.
- Доставити потерпілого до медичного закладу.

Відігрівання потерпілого:
1. Потерпілого треба укрити в місці, захищеному від вітру, добре укутати в будь-який наявний одяг, ковдру.
2. Якщо він у свідомості, напоїти гарячим чаєм, кавою. Дуже ефективні грілки, пляшки, фляги, заповнені гарячою водою, або камені, розігріті в полум'ї багаття і загорнуті в тканину, їх прикладають до бічних поверхонь грудної клітки, до голови, до пахової області, під пахви.
3. Не можна розтирати тіло, давати алкоголь, цим можна завдати серйозної шкоди організму. Так, при розтиранні охолоджена кров з периферичних судин почне активно надходити до "серцевині" тіла, що призведе до подальшого зниження її температури. Алкоголь же буде надавати гнітючу дію на центральну нервову систему.

Виживання в холодній воді
1. Відомо, що організм людини, що знаходиться у воді, охолоджується, якщо її температура нижче 33.3°С. Теплопровідність води майже в 27 разів більше, ніж повітря, процес охолодження йде досить інтенсивно. Наприклад, при температурі води 22°С людина за 4 хв. втрачає близько 100 калорій, тобто стільки ж, скільки на повітрі при тій же температурі за годину. В результаті організм безперервно втрачає тепло, і температура тіла, поступово знижуючись, рано чи пізно досягне критичної межі, при якому неможливо подальше існування.
2. Швидкість зниження температури тіла залежить від фізичного стану людини і його індивідуальної стійкості до низьких температур, теплозахисні властивості одягу на ньому, товщина підшкірно-жирового шару.
3. Важлива роль в активному зниженні тепловтрат організму належить судинозвужуючій апарату, що забезпечує зменшення просвіту капілярів, що проходять в шкірі і підшкірній клітковині.

Що відчуває людина, що несподівано опинилася у крижаній воді?
1. Перехоплює подих.
2. Голову наче здавлює залізний обруч.
3. Різко частішає серцебиття.
4. Артеріальний тиск підвищується до загрозливих меж.
5. М'язи грудей і живота рефлекторно скорочуються, викликаючи спочатку видих, а потім вдих. Мимовільний дихальний акт особливо небезпечний, якщо в цей момент голова знаходиться під водою, бо людина може захлинутися.
6. Намагаючись захиститися від смертоносного дії холоду, організм включає в роботу резервну систему тепловиробництва – механізм холодового тремтіння.
7. Теплопродукция різко зростає за рахунок швидкого мимовільного скорочення м'язових волокон, іноді в 3-4 рази. Однак через деякий період часу і цього тепла виявляється недостатньо, щоб компенсувати тепловтрати, і організм починає охолоджуватись. Коли температура шкіри знижується до 30°С, тремтіння припиняється, і з цього моменту гіпотермія починає розвиватися з наростаючою швидкістю. Дихання стає все рідше, пульс сповільнюється, артеріальний тиск впаде до критичних цифр.

Основні причини смерті людини в холодній воді
Переохолодження, так як тепла, що виробляється організмом, недостатньо щоб відшкодувати втрати тепла.
Смерть може наступити в холодній воді, іноді набагато раніше, ніж настало переохолодження, причиною цього може бути своєрідний "холодовий шок", що розвивається, іноді, в перші 5-15 хв після занурення в воду.
Порушення функції дихання, викликане потужним роздратуванням холодових рецепторів шкіри.
Швидка втрата відчуття дотику. Перебуваючи поруч з рятувальним човном, той, який зазнав лиха, іноді, не може самостійно забратися в нього (!!!), так як температура шкіри пальців падає до температури навколишнього води.

Інформацію підготувала:
Завідувач НКП у м. Костянтинівка О.С. Казак

© 2016 Костянтинівська міська рада.
Використання будь-яких матеріалів, що опубліковані на цьому сайті, дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на офіційний сайт.
logo gray small
logo footer
85114, м.Костянтинівка, вул. Олекси Тихого, 260
Тел./факс приймальні: +38 062 724-36-10
Для відправлення запиту на отримання публічної інформації:
тел./факс: +38 062 724-03-93 E-mail: publ@konstrada.gov.ua  
Для офіційної кореспонденції:
E-mail: kon.v@dn.gov.ua