Порядок застосування тарифів на електроенергію

Постановою НКРЕКП від 23.04.2012 №498 (із змінами) затверджено «Порядок застосування тарифів на електроенергію».
Цей Порядок є обов’язковим до застосування ліцензіатами з постачання електричної енергії за регульованим тарифом (далі - ліцензіати) при здійсненні постачання електричної енергії населенню.
До категорії населення належать фізичні особи (громадяни), які споживають електричну енергію для власних побутових потреб у житлових будинках, квартирах (у тому числі квартирах, які розташовані на цокольних поверхах багатоквартирних житлових будинків), гуртожитках; для потреб особистого селянського господарства, присадибних і садових ділянок, дач; для освітлення особистих гаражів та боксів.
За наявності обліку споживання електроенергії за двозонними тарифами, диференційованими за періодами часу, розрахунки населення проводяться за відповідними тарифами і тарифними коефіцієнтами (за вибором споживача):0,5 тарифу в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23-ї години до 7-ї години); повний тариф у інші години доби.
Уряд спростив процедуру переходу на багатозонний облік електроенергії. Тепер споживач може самостійно купити такий лічильник, а обленерго мусить його безкоштовно встановити і налаштувати — провести параметризацію.
Такий крок уряду — не популізм: перехід на багатозонний облік вигідний державі. Справа в тім, що в енергосистемі ключову роль грає споживач. Саме масові дії споживача визначають спосіб її роботи. Наприклад, коли зранку всі прокидаються і вмикають чайники, споживання кожної квартири збільшується на 1,5-2 кВт.
Якщо додати лампочки, бойлери, тостери та телевізори, помножити цю цифру на сотні тисяч квартир, то вранішнє споживання країни зросте на 3 тис МВт.
Для порівняння: ця величина перевищує 10% пікового споживання України, вона більша за пік споживання Києва та області і дорівнює потужності Південно-української АЕС, яка всього удвічі менша за найбільшу в Європі АЕС.
Кожна зміна навантаження — це виклик для енергосистеми, оскільки основний закон у ній — виробництво завжди повинно дорівнювати попиту.
Якщо його не дотримуватися, то погіршується один з важливих показників якості електроенергії — частота. Це може призвести до неконтрольованого процесу розвалу енергосистеми і знеструмлення всіх споживачів країни. Аби цього не допустити, можуть використовуватися відключення певних споживачів.
Крім того, потужні енергоблоки АЕС хоча й дають країні найдешевшу електроенергію, але не здатні швидко змінювати свою потужність. Піки споживання енергосистема витягує завдяки запуску маневрових вугільних потужностей. Електроенергія з останніх — одна з найдорожчих.
Тому енергосистемі вигідно, щоб різниця між нічним і денним споживанням була мінімальною. Саме до цього заохочується споживач багатозонними тарифами.
Найчастіше населення застосовує саме двозонний тариф, адже денний тариф не перевищує звичайного, а нічний — удвічі менший. Тож в будь-якому випадку місячний платіж за двозонним тарифом буде меншим, ніж за звичайним.
Як повинен діяти споживач, котрий думає про перехід на багатозонний облік?
1. Визначити оптимальний вид обліку: двозонний чи тризонний. Це залежить від сумарного обсягу та структури споживання. Важливою є оптимізація графіка навантаження відповідно до обраної системи багатозонного обліку.
2. Звернутися до обленерго із заявою про намір встановити багатозонний лічильник.
3. Придбати лічильник — самостійно або через обленерго. У разі самостійного придбання обов'язково погодити тип та технічні параметри лічильника з представниками обленерго. Параметризацію лічильника обленерго проводить безкоштовно у разі первинного звернення.
4. Демонтувати старий та встановити новий лічильник силами працівників обленерго з оплатою послуг згідно з калькуляцією.
Вся процедура триватиме близько місяця і потребуватиме певних інвестицій. Проте вони окупляться за короткий термін — один-два роки. Після цього споживач зможе отримувати чисту економію коштів сімейного бюджету.

© 2016 Костянтинівська міська рада.
Використання будь-яких матеріалів, що опубліковані на цьому сайті, дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на офіційний сайт.
logo gray small
logo footer
85114, м.Костянтинівка, вул. Олекси Тихого, 260
Тел./факс приймальні: +38 062 724-36-10
Для відправлення запиту на отримання публічної інформації:
тел./факс: +38 062 724-03-93 E-mail: publ@konstrada.gov.ua  
Для офіційної кореспонденції:
E-mail: kon.v@dn.gov.ua