Управління Держпродспоживслужби в м.Костянтинівці повідомляє

ДО УВАГИ СУБ’ЄКТІВ ГОСПОДАРЮВАННЯ, ЯКІ ПРОВОДЯТЬ ДІЯЛЬНІСТЬ З ОБІГУ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ!

 Костянтинівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області (далі - Костянтинівське районне управління)  повідомляє, що відповідно до ст. 25 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»  оператори ринку харчових продуктів, які провадять діяльність, що не вимагає отримання експлуатаційного дозволу, зобов’язані зареєструвати потужності, які використовуються на будь-якій стадії виробництва та обігу. 

Державній реєстрації підлягають потужності з роздрібної торгівлі харчовими продуктами, виробництва продуктів харчування нетваринного походження або виробництва продуктів харчування, інгредієнтами яких є переробленні продукти тваринного походження, заклади ресторанного господарства, транспортування, потужності первинного виробництва (землі сільськогосподарських угідь, мисливські господарства, ставки, пасіки, ферми з утримання сільськогосподарських тварин, збір врожаю диких рослин), тощо.

Заява подається оператором ринку не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку роботи потужності. Оператор ринку зобов’язаний надати до територіального органу заяву, встановленої форми, в якій зазначаються прізвище, ім’я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, місце проживання оператора ринку, назва (опис) потужності, її адреса, заплановані види діяльності та перелік харчових продуктів, виробництво та/або обіг яких планується здійснювати, вид оператора ринку за класифікацією суб’єктів господарювання, визначеною Господарським кодексом України (суб’єкт мікро-, малого, середнього або великого підприємництва).

Оператор ринку також зобов’язаний протягом 10 робочих днів повідомляти територіальний орган компетентного органу про зміни у своїй діяльності, що зумовлюють необхідність внесення змін до відомостей державного реєстру потужностей операторів ринку, а також про припинення використання потужності.

Порядок проведення державної реєстрації потужностей затверджено наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.02.2016 №39 «Про затвердження Порядку проведення державної реєстрації потужностей, ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб'єктам». Державна реєстрація потужностей здійснюється безоплатно.

Нагадуємо,  що відповідно до  ст. 65 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» встановлена відповідальність операторів ринку за порушення законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів. За виробництво,  зберігання  харчових продуктів на потужностях, незареєстрованих відповідно до вимог законодавства, накладається штраф на юридичних осіб – у розмірі від 23 до 30  мінімальних заробітних плат, на фізичних осіб – підприємців – у розмірі від 8 до 15 мінімальних зарплат.

Закликаємо операторів ринку, які не зареєстрували свої потужності, не зволікати і подати заяви до Костянтинівського районного  управління за адресою: м. Костянтинівка вул. О.Тихого, 512, тел..(06272) 4-20-33.

 

 

ОБЕРЕЖНО КЛІЩІ!!!

Засилля кліщів на природі обговорюють у соцмережах не менше, ніж коронавірус. Загроза ця, як-то кажуть, значно ближча до тіла. З походів до лісу, навіть з прогулянок міським парком люди уже несуть на одязі кліщів. Найчастіше вони сидять у траві, на висоті 20–60 см, і лише зрідка потрапляють на невисокі кущові рослини.

Іксодові кліщі можуть переносити збудників небезпечних захворювань людини і тварин, зокрема, кліщового енцефаліту, бореліозу (хвороба Лайма), а також хвороби Міямото. Збудники потрапляють у наш організм під час присмоктування кліща.

ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД КЛІЩІВ

Ось кілька порад, які допоможуть уникнути укусів кліщів:

1. Подбайте про відповідний одяг

Обов’язково одягніть кепку, панамку, косинку тощо. Бажано одягати світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла – так легше буде помітити кліщів і зменшить ризик укусів кліщів.

2. Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і дітей, аби виявити кліщів. Особливо ретельно обстежуйте ділянки тіла, покриті волоссям.

3. Місце для привалів на природі звільняйте від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.

4. При поверненні додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його.

Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із одягу. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому. Витрушування одягу не рятує від кліщів.

5. Перевірте речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо).

6. Якщо на природу брали домашнього улюбленця – його також слід оглянути на наявність кліщів.

7. Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні засоби, найчастіше це – аерозолі, які відлякують кліщів. Використовуйте їх перед прогулянкою. Зверніть увагу на тривалість дії засобу. При необхідності - скористайтеся повторно, якщо мине час дії, як вказано в інструкції.

ЯК ВИЯВИТИ УКУС КЛІЩА

Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин, в цей час виділяючи анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним. Лише згодом, як правило, через кілька годин виникає відчуття болю або дискомфорт на місці укусу.

Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2-3 дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується у розмірах. Також кусають і можуть бути небезпечними навіть маленькі кліщі – майже прозорі німфи (статевонезріла стадія кліща).

Кліщі присмоктуються до людини не лише під час перебування на природі. Вони можуть потрапити на на ваше тіло й через деякий час, після відвідування зеленої зони, якщо залишились на одязі чи речах. Кліщі можуть потрапити до житла із букетами квітів, собаками або іншими тваринами.

Якщо Ви виявили кліща на шкірі:

1. Негайно зверніться до найближчого травмпункту,де кліща видалять, оброблять місце укусу та нададуть рекомендації щодо подальшого спостереження.

Якщо це неможливо, постарайтесь видалити його самостійно: повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити найближче до шкіри людини.

2. Після видалення кліща змастіть ранку антисептичним розчином. Якщо залишилася частина кліща, його видаляють стерильною голкою.

Видаленого кліща необхідно помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд та щільно закрити кришку. За направленнями лікаря у лабораторній мережі проводяться лабораторні дослідження кліщів на наявність збудників бореліозу.

3. Ретельно вимийте руки з милом.

4.Протягом двох тижнів щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі – зверніться до лікаря.

Зараз починається період відпусток, будьте пильні! 

 Бережіть себе та своїх близьких!!!

 

 

Профілактика ботулізму

В умовах різкого підвищення температури навколишнього середовища, в літній період почастішали випадки отруєння ботулотоксинами. З метою недопущення виникнення ботулізму серед населення м. Костянтинівки слід знати:   

Ботулізм – хвороба, що виникає в результаті отруєння токсинами бактерій ботулізму і характеризується важким ураженням центральної і вегетативної нервової системи. Збудник Clostridium botulinum постійно існує в ґрунті, він утворює спори, надзвичайно стійкі до впливу хімічних і фізичних факторів (витримують кип'ятіння протягом 5 годин і гинуть при 120° С через ЗО хвилин). Важка форма захворювання може призвести до летального результату. Бактерії містять одну з найсильніших у природі отрут – ботулотоксин. Його смертельна доза для людини складає усього лише 0,3 мкг. Зараження людини ботулізмом відбувається під час вживання продуктів тваринного і рослинного походження: забруднених клостридіями фруктів і овочів, неправильно консервованих продуктів, через ковбаси, шинку, копчену рибу. Найчастіше збудник ботулізму в риб’ячих нутрощах, з яких токсин і проникає в товщу м’язів. Тому найнебезпечніше вживати м’ясо саме біля ребер та ікру, адже ці частини можуть бути найбільше уражені інфекцією. 

Симптоми ботулізму:

нудота, блювання, характерний біль у животі, рідке випорожнення без патологічних домішок;порушення зору (хворого турбує "сітка" перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов'язано з паралічем очних м'язів); спрага, сухість слизових оболонок; розлад ковтання; може змінитися тембр голосу; сильний головний біль;запаморочення; безсоння; загальна слабкість; підвищення температури тіла; відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці.

З метою попередження харчових отруєнь необхідно дотримуватись наступних рекомендацій: 

- виключити придбання виготовлених у домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, солоної риби й інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб.

-  слід знати, щонайменше здуття кришки — причина для категоричної відмови від уживання в їжу вмісту даної банки;                                    

- не брати в дорогу та на відпочинок продукти, що швидко псуються;

- швидкопсувні продукти зберігати тільки в холодильнику та обов’язково дотримуватись термінів їх реалізації;                                                                                                      

- ретельно проварювати, тушкувати і просмажувати харчові продукти, особливо консервовані, безпосередньо перед вживанням. Залишки їжі на наступний день перед вживанням обов’язково прокип’ятити чи протушкувати;

- сирі і варені продукти при приготуванні їжі обробляти окремим розроблювальним інвентарем (ножі, дошки);

- захищати харчові продукти і продовольчу сировину від випадкових забруднень, зберігати їх у закритому посуді.

У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння (слабкість, підвищення температури тіла, нудота, біль в животі, блювання, пронос тощо) не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи за допомогою медпрацівників.

Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей. 

 

 

Рекомендації щодо заходів з профілактики коронавірусної інфекції в закладах та установах, яким дозволено здійснювати діяльність під час карантину на території  м. Костянтинівки та Костянтинівського району.

 На виконання  Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.03.2020 року «Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки в умовах спалаху гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненою коронавірусом   SARS-CoV-2», введеного в дію Указом Президента України від 13 березня 2020 року № 87, Протоколу № 10 від 23.03.2020 засідання Кабінету Міністрів України, Розпорядження від 20.03.2020 № 276/5-20  Голови обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації «Про встановлення режиму надзвичайної ситуації на території Донецької області», відповідно Протоколу №7 від 20.03.2020р засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, Костянтинівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області  рекомендує:

- посилити режим проведення дезінфекції у закладі, установі (мати необхідний запас дез. засобів, журнали проведення дезінфекції та інструктажів);

- посилити роз’яснювальну роботу серед персоналу щодо профілактики корона вірусної інфекції;

- забезпечити персонал засобами індивідуального захисту (маски, гумові рукавички) у необхідній кількості, із розрахунку зміни кожні 2-3 години. Призначити відповідальну особу;

- категорично не допускати персонал до роботи, що має ознаки ГРВІ;

- розмістити пам’ятки, інформаційні листи, плакати в актуальних місцях  закладу, установи для відвідувачів;

- створити умови, в разі необхідності, для дезінфекції рук відвідувачів закладу, установи;

- розрахувати та дотримуватись кількості відвідувачів одноразово присутніх в закладі, установі (рекомендована площа на 1 відвідувача не менше 10 м2);

- вживати всіх можливих заходів по недопущенню скупчення людей (дотримання дистанції між ними не менш як 1,5 метри із встановленням спеціальних позначок). 

 

Нагадуємо, що відповідальність за невиконання рекомендацій несе адміністрація закладу, установи!

 

 

Рекомендації щодо проведення профілактичних заходів з недопущення поширення випадків COVID-19 в закладах громадського харчування та продовольчої торгівлі

Поширення випадків нової коронавірусної інфекції (COVID-19) в країнах Європейського союзу та країнах, що ділять спільний державний кордон з Україною, потребують підвищення рівня обізнаності, посилення та проведення додаткових профілактичних заходів в закладах громадського харчування та продовольчої торгівлі на всій території країни.
Загальна інформація про захворювання
Коронавіруснаінфекційна хвороба COVID-19 була вперше виявлена в місті Ухань провінції Хубей Китайської народної республіки в грудні 2019 року.
Станом на 2 березня 2020 року в світі зафіксовано понад 89 000 випадків в 67 країнах, в тому числі в країнах, що мають спільний державний кордон з Україною – Білорусі, Румунії та Російській Федерації.
Вірус передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом при тісному контакті.
Основні профілактичні індивідуальні заходи
До основних індивідуальних профілактичних заходів належать:
 гігієна рук – часте миття з рідким миломабо обробка спиртовмісними антисептиками не рідше ніж раз на 3 години, та після кожного контакту з тваринами, відвідування громадських місць, використання туалету, прибирання, перед приготуванням їжі тощо;
 гігієна кашлю – прикриття роту та носа при кашлі та чханні зігнутою рукою в лікті або одноразовою серветкою,яку необхідно знешкодити відразу після використання;
 утримання від контактів з особами, що мають симптоми респіраторних захворювань – кашель, лихоманка, ломота в тілі, або збереження обов’язкової дистанції та обмеження часу при контакті (не менше 1 метра);
 утримання від дотиків обличчя руками;
 у разі виникнення симптомів захворювання, таких як лихоманка, кашель, ломота в тілі тощо, слід залишитися вдома та утриматись від відвідувань місць скупчень людей;
 використання медичної маски за наявності респіраторних симптомів, перерахованих вище, її своєчасна заміна (кожні 3 години або негайно після забруднення) з подальшимзнешкодженням та миттям рук з милом або обробкою рук спиртовмісним антисептиком відразу після знімання маски.
Інформаційні матеріали додаються.
Попереджувальні заходи з організації роботи
Необхідно:
 провести роз’яснювальну роботу з персоналом щодо індивідуальних заходів профілактики та реагування на виявлення симптомів серед працівників;
 роздрукувати та/або оновити інформаційні постери та нагадування персоналу про важливість та техніку миття рук та/або обробку рук спиртовмісними антисептиками;
 не допускати працівників, які мають ознаки респіраторних захворювань до роботи та обслуговування громадян;
 забезпечити та контролювати постійну наявність рідкого мила, одноразових паперових рушників, спиртовмісних антисептичних засобів як для персоналу, так і для відвідувачів;
 забезпечити наявність засобів індивідуального захисту (ЗІЗ) для кожного працівника з розрахунку 1 медична маска на 3 години роботи на особу та 1 флакон (100 мл) спиртовмісного антисептика на 1 особу на зміну (до 12 годин), провести відповідне навчання з використання та знешкодження відпрацьованих масок, серветок та встановити відповідний контроль за дотриманням правил;
 забезпечити можливість використання спиртовмісних антисептиків для відвідувачів;
 оновити контактну інформацію про заклади охорони здоров’я, які надають медичну допомогу при виникненні інфекційних хвороб та використовувати її в роботі, поширити серед працівників;
 користуватися послугами лише надійних постачальників, які дотримуються високих стандартів гігієни та вимог роботи з персоналом;
 забезпечити відвідувачів достатньою кількістю одноразових серветок на столах обслуговування (та при видачі меню на виніс).
Дезінфекція, прибирання та утилізація
Необхідно:
 забезпечити вологе прибирання з використанням миючих та дезінфекційних (в кінці зміни) засобів та провітрювання не рідше, ніж кожні 3 години та після закінчення зміни;
 проводити обробку поверхонь, місць контакту рук відвідувачів (ручки дверей, місця сидіння, раковини, барні стійки, дитячі кімнати, тощо) спиртовмісними дезінфекційними засобами з мінімальним терміном експозиції відповідно до інструкції;
 мінімізувати ручне миття посуду та, за можливості, забезпечити миття в посудомийних машинах при високих температурах;
 забезпечити окреме місце для знешкодження використаних персоналом засобів індивідуального захисту та одноразового посуду, що використовується, в пластикові пакети, що закриваються;
 забезпечити знезараження (дезінфекцію) зібраних матеріалів перед знешкодженням протягом або в кінці зміни.
Використання дезінфікуючих засобів
При дезінфекції необхідно використовувати стандартні дезінфекційні засоби, зареєстровані відповідно до законодавства, та які мають чинне Свідоцтво про державну реєстрацію. Необхідно дотримуватись інструкції до кожного окремого дезінфекційного засобу, в тому числі щодо дотримання його ефективної концентрації та експозиції (з дотриманням часу перебування на оброблюваній поверхні).
Для дезінфекції можуть використовуватись дезінфекційні засоби та антисептики, зареєстровані відповідно до чинного законодавства та мають чинне Свідоцтво про державну реєстрацію:
 антисептики для обробки шкіри рук – спиртовмісні препарати (діючі речовини – ізопропіловий, етиловий спирт чи їх комбінації тощо);
 препарати для дезінфекції поверхонь з мінімальним терміном експозиції (експозиція від 30 сек до 2 хв) - спиртовмісні препарати (діючі речовини – ізопропіловий, етиловий спирт чи їх комбінації тощо)для поверхонь, обладнання тощо – деззасоби на основі четвертинних амонієвих сполукчи хлорвмісні препарати (бажано таблетовані форми для забезпечення чіткого дозування)

Критерії розподілу об’єктів дезінфекції закладів громадськогохарчування, продовольчої торгівлі за ступенем ризику інфікування та режимами дезінфекції

Для отримання актуальної інформації, рекомендацій щодо планування та організації роботи та донесення її до працівників, користуйтесь надійними джерелами: 

Розділ веб-сторінки Всесвітньої організації охорони здоров’я, присвячений новому коронавірусу:

https://www.who.int/health-topics/coronavirus

Веб-сторінки МОЗ України та ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України»:

https://phc.org.ua/

https://moz.gov.ua/

Сторінки у мережі Фейсбук:

https://www.facebook.com/phc.org.ua/

https://www.facebook.com/moz.ukr

 

 

7 порад для захисту від нової коронавірусної інфекції

2020 final Coronavirus A2 poster PRINT 1 compressed 1

 

 

В м. Костянтинівка почалась активна фаза боротьби зі стихійною торгівлею

На виконання рішення № 1/2020 від 29.01.2020 року обласної Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії та рішення № 1 від 28.01.2020 року Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Костянтинівській міській раді 01 лютого 2020 року на території, прилеглій до залізничного вокзалу та вулиці Торецькій, де здійснюється торгівля харчовими продуктами невстановленого походження на тротуарах та на територіях, прилеглих до багатоповерхівок було проведено рейд по боротьбі зі стихійною торгівлею та торгівлею забороненими продуктами тваринного походження. У рейді приймали участь представники Держпродспоживслужби Костянтянтинівського району сумісно із співробітниками Костянтинівського відділення поліції Бахмутського відділу поліції Головного управління національної поліції в Донецькій області.
На момент проведення рейду встановлено, що на вищевказаних територіях реалізовувалось м'ясо свинини, м’ясо птиці невідомого походження без відповідних ветеринарних документів. На порушників складені адмінпротоколи, особам, які здійснювали реалізацію молока було запропоновано зайняти спеціально підготовлені для торгівлі молоком місця на ринку ТОВ «Торг», зі всіма порушниками проведена роз’яснювальна робота.
У зв’язку із загостренням ситуації щодо високо патогенного грипу птиці, африканської чуми свиней, реєстрації випадків ботулізму та отруєнь серед населення після вживання неякісної харчової продукції наполегливо пропонуємо мешканцям м. Костянтинівки купувати харчові продукти, особливо домашнього походження, в місцях де організовано проведення ветеринарно-санітарної експертизи.

Провідний лікар ветеринарної медицини
Костянтинівської РДЛВМ В.Г. Чернишов

 

До уваги мешканців м. Костянтинівки

Епідеміологічна ситуація на Україні щодоінфекційних хвороб є достатньо складною. Протягом 2019 року в країні захворіло на ботулізм 123 людини, з яких троє дітей. Початок 2020 року не став винятком вже в січні місяці в м. Маріуполь, Донецької області був зареєстрований випадок захворювання на ботулізм. Потерпіла вживала в їжу консервовані гриби домашнього приготування, придбані в місті стихійної торгівлі, біля місцевого ринку. Також вкрай напруженою є ситуація щодо високопатогенного грипу птиці, так в січні 2020 року зареєстровано захворювання у Вінницькій області.

Костянтинівське районне управління Держпродспоживслужби в Донецькій областіз метою підтримання епідемічного добробуту населення та попередження виникнення інфекційних хвороб, зокрема ботулізму, харчових отруєнь серед населення м. Костянтинівки та Костянтинівського району звертається до мешканців з попередженням виключити придбання виготовлених у домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, солоної риби, м’ясних, молочних продуктів тощо в місцях несанкціонованої торгівлі . Такі харчові продукти не пройшли лабораторний контроль, не мають відповідного маркування, не упаковані належним чином, законодавчо визнані як завідомо небезпечні та не придатні до споживання людиною. Продукти зберігаються та реалізуються в антисанітарних умовах, без дотримання належного температурного режиму, забруднюються пилом та вихлопними газами. Продавці не проходять обов’язкові профілактичні огляди та не використовують спецодяг.
Слід серйозно поставитись до даної інформації і розуміти, що позиватися до суду за шкоду, заподіяну здоров’ю, підстав не буде-відповідача немає.
Запам’ятайте: У Вас завжди є право вибору! «Попит завжди породжує пропозицію». Єдиний правильний спосіб боротьби зі стихійною торгівлею - не купувати продуктів харчування у невстановлених місцях.
Проявіть свідомість, розумну обережність та пильність.Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей.

 

Увага фальсифікат!

Костянтинівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області повідомляє, що до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів надійшла інформація про факт наявності на ринку України підробленої продукції (рибні консерви торгової марки «Аквамарин» ТОВ «Інтерфлот», виробництва ТОВ «Альфа-Етекс», а саме: «Сайра тихоокеанська натуральна», 230 гр., (з ключем) дата виробництва 18.01.2019, 18.02.2019; «Товстолобик обсмажений в томатному соусі», 230гр. дата виробництва 11.03.2019 року з кодом виробника В05).
Звертаємо увагу мешканців міста Костянтинівка та Костянтинівського району на те, що підроблена продукція може бути джерелом різних гостро-кишкових захворювань.
Якщо у Вас виникає сумнів, щодо походження харчового продукту, не соромтесь, запитуйте у оператора ринку документи, які підтверджують безпеку та якість харчового продукту. Власники торгових закладів зобов’язані здійснювати прийом та реалізацію харчових продуктів, в тому числі рибних консервів, тільки при наявності супроводжувальних документів (декларація виробника, накладна, сертифікат якості та ін.), яких не має в наявності, якщо продукція фальсифікована.
Бережіть своє здоров’я та здоров’я ваших близьких!

 

Правила перевезення домашнього улюбленця

До уваги мешканців м.Костянтинівки, що є власниками домашніх тварин (котів,собак), особливо які здійснюють міжнародні перевезення своїх тварин .
З 01.08.2019 відомості паспортів на тварин не встановленого зразка при перетині державного кордону не братимуться до уваги. Переміщення домашніх собак та котів здійснюються виключно за єдиною формою бланку ветеринарно-санітарних паспортів встановленого зразка , що затверджені наказом Мінагрополітики від 26.10.2017 №578.
Право на видачу, або відмову у видачі, ветеринарно-санітарних паспортів на тварину встановленого зразка, передбачені Законом України «Про ветеринарну медицину», мають лише державні установи, зокрема державні лікарні ветеринарної медицини (району, міста, області).
Ветеринарно-санітарний паспорт на тварину чинний до моменту її смерті.
Звертаємо увагу на те, що ветеринарні паспорти старого зразка у власників не вилучатимуться, але вони не визнаються при операціях купівлі-продажу домашніх тварин та видачі ветеринарних документів чи при переміщені за кордон.

Т.в.о.начальника КРДЛВМ В.Г.Чернишов

 

УВАГА! НЕБЕЗПЕЧНИЙ ПРОДУКТ!

З початку 2019 року в країні неодноразово реєструвались випадки гострих кишкових інфекцій серед населення, здебільше причиною отруєнь є харчовий фактор, найчастіше вживання недоброякісних харчових продуктів.
З метою недопущення ботулізму та інших гострих кишкових захворювань серед населення м.Костянтинівка Костянтинівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області звертається до мешканців міста з попередженнямне купувати на стихійних ринках продукти харчування, оскільки вони потенційно небезпечні. Слід серйозно поставитись до даної інформації. Хворобу легше попередити, ніж лікувати. Потрібно розуміти, що якість продукціїтам ніхто не контролює та не несе відповідальності за її безпеку. Ця продукція,особливо м’ясні продукти, риба та продукти, які вимагають особливих умов зберігання, може викликати всю групу кишкових захворювань і серйозні харчові отруєння. І поки продавці стихійних ринків розповідають Вам про якість та безпечність їхньої продукції Ваша близька людина може знаходитися в лікарні, після вживання такої продукції.
Щоб за власні кошти придбати якісні та безпечні продукти в місцях встановленої торгівлі (магазин, агропродовольчий ринок та),обов’язково питайте, та не соромтесь дивитись у продавців супровідну документацію на їх товар, а самесертифікати якості, декларації виробника, товарно-транспортні накладні, експертні висновки державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на агропродовольчому ринку.

Запам’ятайте: У Вас завжди є право вибору! «Попит завжди породжує пропозицію». Тільки разом ми зможемо подолати цей недуг, більшості міст нашої країни, бо отруєння не проходить безслідно! Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, особливо дітей!

Заступник начальника управління-
начальник відділу безпечності харчових
продуктів та ветеринарної медицини М.В.Безух

 

Профілактика ботулізму

В умовах різкого підвищеннятемператури навколишнього середовища, в літній період, почастішали випадки отруєння ботулотоксинами. З метою недопущення виникнення ботулізму серед населення м. Костянтинівки та Костянтинівського району слід знати:
Ботулізм – хвороба, що виникає в результаті отруєння токсинами бактерій ботулізму і характеризується важким ураженням центральної і вегетативної нервової системи. Збудник Clostridiumbotulinum постійно існує в ґрунті, він утворює спори, надзвичайно стійкі до впливу хімічних і фізичних факторів (витримують кип'ятіння протягом 5 годин і гинуть при 120° С через ЗО хвилин).Важка форма захворювання може призвести до летального результату. Бактерії містять одну з найсильніших у природі отрут – ботулотоксин. Його смертельна доза для людини складає усього лише 0,3 мкг.
Зараження людини ботулізмом відбувається під час вживання продуктів тваринного і рослинного походження: забруднених клостридіями фруктів і овочів, неправильно консервованих продуктів, через ковбаси, шинку, копчену рибу. Найчастіше збудник ботулізму в риб’ячих нутрощах, з яких токсин і проникає втовщу м’язів. Тому найнебезпечніше вживати м’ясо саме біля ребер та ікру, адже ці частини можуть бути найбільше уражені інфекцією.
Симптомиботулізму:
нудота;блювання;характерний біль у животі, рідке випорожнення без патологічних домішок;порушення зору (хворого турбує "сітка" перед очима, двоїння предметів,важкість читання, що пов'язано з паралічем очних м'язів);спрага, сухість слизових оболонок;розлад ковтання;може змінитися тембр голосу;сильний головний біль;запаморочення;безсоння;
загальна слабкість;підвищення температури тіла;відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці.
З метою попередження харчових отруєнь необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:
- виключити придбання виготовлених у домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, солоної риби й інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб.
- слід знати, щонайменше здуття кришки — причина для категоричної відмови від уживання в їжу вмісту даної банки;
- не брати в дорогу та на відпочинок продукти, що швидко псуються;
- швидкопсуючі продукти зберігати тільки в холодильнику та обов’язково дотримуватись термінів їх реалізації;
-ретельно проварювати, тушкувати і просмажувати харчові продукти, особливо консервовані, безпосередньо перед вживанням. Залишки їжі на наступний день перед вживанням обов’язково прокип’ятити чи протушкувати;
- сирі і варені продукти при приготуванні їжі обробляти окремим розроблювальним інвентарем (ножі, дошки);
- захищати харчові продукти і продовольчу сировину від випадкових забруднень, зберігати їх у закритому посуді.
У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння (слабкість, підвищення температури тіла, нудота, біль в животі, блювання, пронос тощо) не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи за допомогою медпрацівників.
Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей.


Головний спеціаліст відділу
безпечності харчових продуктів
та ветеринарної медицини Т.М. Ломова

 

Щодо підготовки енергетичних господарств до роботи та їх проходження опалювального періоду 2019-2020 років.
ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТ

З метою належної та своєчасної підготовки споживачів теплової та електричної енергії до опалювального періоду 2019-2020 років, попередженню відмов енергопостачання, інспекція Держенергонагляду пропонує виконати наступні заходи:
- своєчасно провести ремонтні роботи на енергетичних установках та мережах;
- провести навчання персоналу, що обслуговує енергетичні установки;
- привести схеми електропостачання до нормального режиму роботи, передбаченого проектними рішеннями;
- виконати промивку трубопроводів теплових мереж внутрішньобудинкових систем теплопостачання;
- перевірити технічний стан пристроїв релейного захисту та автоматики;
- перевірити технічний стан теплових пунктів, рамок управління внутрішньобудинковою системою опалення, насосних агрегатів, водопідігрівачів, вузлів обліку теплової енергії, контрольно-вимірювальних пристроїв та автоматики;
- перевірити технічний стан ізоляції трубопроводів теплових мереж, інженерних об'єктів та під'їздів житлових будинків.
Окремо рекомендуємо:
- провести протиаварійні тренування з відповідним технічним персоналом;
- укомплектувати робочі місця виробничого персоналу оперативною та технічною документацією.
Копію розроблених заходів та розпорядчого документa, яким ці заходи вводяться в дію, надати до Бахмутського відділення інспекції Держенергонагляду у Донецькій області за адресою: 84501 Донецька область, місто Бахмут, вулиця Некрасова, будинок 36, тел/факс (0627)48-10-88 у термін до 15.07.2019р.
Також повідомляємо, що, відповідно до вимог Правил підготовки теплових господарств до опалювального періоду, затверджених спільним наказом Міністерства палива та енергетики України і Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 10.12.2008 № 620/378, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 31.12.2008 за № 1310/16001, на підприємстві створюється комісія за участю представника інспекції Держенергонагляду у Донецькій області, яка складає акт готовності енергетичного господарства до опалювального періоду не пізніше 15.09.2019р. (у теплопостачальних організацій) та 25.09.2019 р. (у споживачів).
З приводу питань, які виникають в процесі підготовки до роботи в осінньо-зимовий період, Ви можете звертатись до Бахмутського відділення інспекції Держенергонагляду у Донецькій області за адресою: 84501 Донецька область, місто Бахмут, вулиця Некрасова, будинок 36, тел/факс (0627)48-10-88.

 

Щодо підготовки джерел теплової енергії до роботи в опалювальний період 2019-2020 років.

ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТ

З метою належної та своєчасної підготовки джерел теплової енергії та теплових мереж до роботи в опалювальному періоді 2019-2020 років, попередженню технологічних порушень на енергетичному обладнанні під час проходження опалювального періоду, інспекція Держенергонагляду пропонує виконати наступні заходи:
- забезпечити накопичення палива відповідно до технологічних потреб;
- привести схеми зовнішнього електропостачання споживачів до нормального режиму роботи, передбаченого проектними рішеннями;
- укомплектувати енергетичні установки необхідним аварійним запасом матеріалів;
- підготувати машини та механізми до роботи в умовах низьких температур;
- провести ремонт обладнання електричних, теплових установок та мереж у необхідних обсягах;
- провести випробування та налагодження обладнання електричних та теплових установок і мереж;
- провести промивку трубопроводів теплових мереж, центральних теплових пунктів систем теплопостачання;
- розробити експлуатаційні режими роботи систем теплопостачання;
- перевірити пристрої релейного захисту та автоматики;
- перевірити технічний стан ізоляції трубопроводів теплових мереж та інженерних об'єктів до вимог нормативної та проектної документації;
- провести протиаварійні тренування з персоналом, який експлуатує теплові установки та мережі;
- укомплектувати робочі місця оперативною та технічною документацією;
- забезпечити введення в дію протиаварійних заходів (у разі введення в дію графіків аварійних відключень та/або обмежень споживання електричної енергії та потужності);
- скласти акти готовності систем теплопостачання до опалювального сезону.
Копію розроблених заходів та розпорядчого документa, яким ці заходи вводяться в дію, надати до Бахмутського відділення інспекції Держенергонагляду у Донецькій області за адресою: 84501 Донецька область, місто Бахмут, вулиця Некрасова, будинок 36, тел/факс (0627)48-10-88 у термін до 15.07.2019р.
Також повідомляємо, що, відповідно до вимог Правил підготовки теплових господарств до опалювального періоду, затверджених спільним наказом Міністерства палива та енергетики України і Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 10.12.2008 № 620/378, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 31.12.2008 за № 1310/16001, на підприємстві створюється комісія за участю представника інспекції Держенергонагляду у Донецькій області, яка складає акт готовності енергетичного господарства до опалювального періоду не пізніше 15.09.2019р. (у теплопостачальних організацій) та 25.09.2019 р. (у споживачів).
З приводу питань, які виникають в процесі підготовки до роботи в осінньо-зимовий період, Ви можете звертатись до Бахмутського відділення інспекції Держенергонагляду у Донецькій області за адресою: 84501 Донецька область, місто Бахмут, вулиця Некрасова, будинок 36, тел/факс (0627)48-10-88 (запрошувати інспектора теплоенергетичного напрямку інспекції).

 

Костянтинівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області повідомляє, що з метою проведення роз’яснювальної роботи та підвищення рівня обізнаності про особливості впровадження системи HACCP в Україні фахівці проекту «Вдосконалення системи контролю безпечності харчових продуктів в Україні» Міністерства аграрної політики та продовольства України. Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів разом з спеціалістами платформи масових відкритих онлайн-курсів «Prometheus» розробили безкоштовний навчальний курс «Безпечність харчових продуктів: сучасне законодавство, сумлінний виробник, відповідальний споживач».
Навчальний курс присвячений розробці, запровадженню та забезпеченню функціонування процедур, заснованих на принципах системи HACCP, та доступною мовою пояснює такі непрості питання:
- що таке нове харчове законодавство України;
- що харчове законодавство дає бізнесу та споживачам;
- хто такі оператори ринку;
- що таке простежуваність у харчовому законодавстві;
- що таке HACCP та як його правильно читати.
Курс спрямований насамперед на представників бізнес-середовища, але цікавим як фахівцям державного сектору в харчовій галузі, так і споживачам.
Навчання повністю безкоштовне, воно побудоване у вигляді відеолекцій. За результатами успішного проходження курсу учасники отримають відповідні сертифікати.
Також інформуємо, що зареєструватися на безкоштовний навчальний онлайн-курс можна за посиланням: https://courses.prometheus.org.ua/courses/course-v1:MinAgro+HACCP101+2019_Т2/about.
Просимо Вас посприяти у розміщенні даної інформації на офіційному веб-сайті Костянтинівської міської ради.

ДО УВАГИ ВЛАСНИКІВ ТВАРИН!

За інформацією від Костянтинівської міськой державної лікарні ветеринарної медицини з 01.04.2019 року вводиться в дію Єдиний державний реєстр ветеринарних документів Держпродспоживслужба України наказом від 28.02.2019 року № 121 «Про впровадження програмного продукту» доводить до відома та виконання наступні вимоги:

1. Переміщення (продаж) тварин відбувається тільки за умови їх реєстрації у Єдиному державному реєстрі тварин та наявності у власника ідентифікаційних документів відповідно до чинного законодавства України:
для ВРХ – паспорт
для свиней, овець, кіз – реєстраційне свідоцтво,
для коней - вкладиш до паспорта коня

2.При подвірному забої тварин підготовка та оформлення документів потребує до 15 днів.

3.Для отримання ветеринарного документу потрібно разом з паспортом (свідоцтвом) та заповненими примірниками відомостей переміщення тварин звернутися до державної установи ветеринарної медицини.

4. У разі звернення власника (утримувача) спеціаліст державної установи ветеринарної медицини вносить до паспорта (свідоцтва) тварини дані про проведення вакцинацій, діагностичних досліджень і профілактичних обробок та засвідчує достовірність цих записів, а також відомостей про переміщення тварин підписом та печаткою.


В.о начальника КМДЛВМ Герасименко М.В.

 

УВАГА АЧС!

Епізоотична ситуація, щодо африканської чуми свиней (далі АЧС) в Україні з кожним роком погіршується. Кожен день хвороба охоплює все нові території нашої країни. Так починаючи з 2012 року, в Україні зареєстровано 298 випадків АЧС, в тому числі в 2017 році - 150 випадків , з яких 7 випадків – в Донецькій області серед домашніх свиней в приватному секторі, а саме: в місті Слов’янськ, в селищі Мирне Волноваського району, в селищі Дмитрівка Слов’янського району, в селищі Софіївка міста Краматорськ, в селі Ганнівка Добропільського району та в місті Маріуполь. Останній випадок зафіксований 22.12.2017 року в Покровському районі с.Удачне, наразі там запроваджений карантин, вживаються всі необхідні заходи з ліквідації та недопущення розповсюдження хвороби.
Незважаючи на те, що збудник африканської чуми свиней безпечний для людей, спалахи захворювання АЧС можуть наносити найсильніший економічний збиток, приводячи до повного розорення фермерських господарств, які займаються свинарством, тому для того щоб зменшити ризик занесення ачс треба притримуватись простих правил:
- власникам особистих підсобних і фермерських господарств слід тримати свиней у свинарниках і сараях без вигулу та контакту з іншими тваринами;
- виключіть дачу свиням кормів тваринного походження і харчових відходів ; обробляти свиней та приміщення засобами проти комах (кліщів, вошей, бліх);
- не здійснювати забій тварин і реалізацію свинини без проведення передзабійного огляду і ветеринарно-санітарної експертизи м'яса і продуктів забою спеціалістами державної ветеринарної служби;
- не купувати свиней в місцях несанкціонованої торгівлі без ветеринарних супровідних документів;
- не завозите свиней і продукції свинарства з інших регіонів без погодження з державною ветеринарною службою;
- обов'язково надавати поголів'я свиней для ветеринарного огляду, обліку, вакцинацій (проти класичної чуми свиней, бешихі) та інших обробок, що проводяться ветеринарними фахівцями;
- не викидати трупи тварин на звалища.
- не намагатися переробити м'ясо загиблих або вимушено забитих свиней - це заборонено і може призвести до подальшого поширення хвороби.
Головною метою всієї роботи є недопущення спалаху АЧС на теріторії міста Костянтинівка, що згідно діючої інструкції автоматично призведе до знищення поголів’я свиней у приватних власників на території міста. За втрачене поголів`я передбачено нараховування компенсації за рахунок державного та місцевих бюджетів. У той же час необхідно підкреслити, що тільки розуміння проблеми в першу чергу власниками тварин, виконання вище зазначених вимог і співпраця з державною ветеринарною службою знизять всі ризики потрапляння небезпечного захворювання до Вас на подвір`я.


Головний спеціаліст
Костянтинівського районного
управління ГУ Держпродспоживслужби
в Донецькій області Безух Максим Володимирович

 

 

Пам’ятка для населення щодо профілактики ботулізму

Ботулізм - гостра токсикоінфекція, викликана паличкою Clostridium botulinum і її токсином, що міститься в неправильно приготовлених і збережених консервах. Захворювання реєструється повсюдно, окрім районів вічної мерзлоти. Присутність ботулотоксину в харчових продуктах не змінює їх органолептичних властивостей.

Збудники ботулізму широко поширені в природі. Вегетативні форми і спори виявляються в кишечнику різних домашніх і особливо диких тварин, водоплавних птахів, риб. Потрапляючи у зовнішнє середовище (ґрунт, мул озер і річок), спори довгостроково зберігаються і накопичуються. Практично всі харчові продукти, забруднені ґрунтом або вмістом кишечника тварин, птахів, риб можуть містити спори або вегетативні форми збудників ботулізму. Проте? захворювання може виникнути тільки при вживанні тих, які зберігалися при анаеробних або близьких до анаеробних умовах без попередньої достатньої термічної обробки. Це можуть бути консерви, особливо домашнього приготування, копчені, в'ялені м'ясні та рибні вироби, а також інші продукти, в яких є умови для розвитку вегетативних форм збудників та токсиноутворення.
Найчастіше реєструються захворювання, пов'язані з вживанням грибів домашнього консервування, копченої або в'яленої риби, м'ясних і ковбасних виробів, бобових консервів. Ці продукти частіше викликають групові, «сімейні» спалахи захворювань.
Якщо інфікований продукт твердофазний (ковбаса, копчене м'ясо, риба), то в ньому можлива, так звана, «гніздова» інфікованість збудниками ботулізму і утворення токсинів. Тому зустрічаються випадки захворювання на ботулізм, коли не всі особи, які вживали один продукт, хворіють. У даний час переважають захворювання, викликані отруєннями токсинами А, В або Е.
Таким чином, основним шляхом передачі захворювання є харчовий, обумовлений вживанням консервованих у домашніх умовах продуктів харчування.
У питаннях профілактики ботулізму основним є дотримання чистоти сировини. Тому, чим чистіше відмито городину перед консервуванням, чим ретельніше промита риба перед засолом, тем менше ймовірність потрапляння до продукту збудника ботулізму.
Рибу перед засолом у домашніх умовах необхідно звільнити від нутрощів, ретельно промити зовнішню й внутрішню поверхні. Гриби складно повністю звільнити від мікрочастинок ґрунту, тому не рекомендується консервувати їх у герметично закритих банках у домашніх умовах.
При домашньому консервуванні, особливо овочів, що містять мало природної кислоти, необхідно додавати за рецептурою оцтову, лимонну кислоти, тому що збудник ботулізму не любить кисле середовище.
Важливо добре стерилізувати банки й кришки безпосередньо перед закладкою в них продуктів.
При консервуванні в домашніх умовах, особливо м'ясних і рибних продуктів, необхідно проводити тиндалізацію (протягом двох діб прогрівати при температурі 100°С 5 хвилин для переходу спор у вегетативну форму), після чого простерилізувати консерви при температурі 100°С - не менше 40-60 хвилин з подальшою їх герметичною упаковкою.
Найменше здуття кришки — причина для категоричної відмови від уживання в їжу вмісту даної банки.
Також необхідно категорично виключити придбання виготовлених у домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, солоної риби й інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб.
У випадку появи симптомів захворювання слід негайно звернутися до лікаря. З метою попередження харчових отруєнь необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:
- не брати в дорогу та на відпочинок продукти, що швидко псуються;
- швидкопсуючі продукти зберігати тільки в холодильнику та обов’язково дотримуватись термінів їх реалізації;
- ретельно проварювати, тушкувати і просмажувати харчові продукти, особливо консервовані, безпосередньо перед вживанням. Залишки їжі на наступний день перед вживанням обов’язково прокип’ятити чи протушкувати;
- сирі і варені продукти при приготуванні їжі обробляти окремим розроблювальним інвентарем (ножі, дошки);
- захищати харчові продукти і продовольчу сировину від випадкових забруднень, зберігати їх у закритому посуді;
- не купувати продукти харчування на стихійних ринках з рук у приватних осіб. У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння (слабкість, підвищення температури тіла, нудота, біль в животі, блювання, пронос тощо) не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи за допомогою медпрацівників.
Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати.
Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей. Прислухайтесь до вищевказаних порад

 

Оперативна інформація
про заходи щодо розслідування випадків ботулізму,
які пов’язані з в’яленою рибою

Спеціалісти Держпродспоживслужби продовжують розслідування випадків ботулізму серед населення, які ймовірно пов’язані із вживанням в’яленої риби промислового виробництва, придбаної у торговельній мережі.
За результатами епідеміологічного розслідування випадків захворювання на ботулізм серед киян спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві встановлено, що виробником рибної продукції, яка реалізовувалась гіпермаркетом «Караван» та супермаркетом «Мегамаркет» є ФОП Меркулов А.В., а постачальником ТОВ «ЧУДО-ЮДО» міста Світловодськ Кіровоградської області.
Слід зазначити, що в м. Києві з 29 травня 2017 року введена тимчасова заборона на реалізацію зазначеної рибної продукції.
Спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській для встановлення причин і умов виникнення випадків захворювання на ботулізм, на підприємстві, з продукцією якого постраждалі пов’язують своє захворювання 30 травня 2017 року, розпочали проведення санітарно-епідеміологічного обстеження (розслідування). Підприємство ФОП Меркулов А.В. призупинило виробництво до закінчення розслідування.
Зразки продукції підприємства-виробника направлено для дослідження на визначення наявності та типу ботулотоксину до Державної установи «Кіровоградський обласний лабораторний центр МОЗ України».
Наразі за результатами проведеної перевірки здійснюються заходи з відкликання виробником продукції, яка може бути потенційним джерелом інфекції.
Водночас 30.05.2017 отримано оперативну інформацію від Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області щодо реєстрації ще одного лабораторно підтвердженого випадку ботулізму в жінки 1986 року народження, який також ймовірно пов’язаний із вживанням риби даного виробника.
Зі слів чоловіка постраждалої 23 травня 2017 року подружжя придбало карася в'яленого у супермаркеті «Фреш» у м. Херсон. На наступний день стан здоров’я жінки погіршився, зранку 26 травня каретою швидкої допомоги вона була госпіталізована до лікарні. На сьогодні постраждала продовжує лікування в реанімаційному відділені.
30 травня 2017 року Управлінням Держпродспоживслужби в м. Херсон через уповноважених (офіційних) лікарів ветеринарної медицини, які здійснюють державний контроль на підприємствах торговельної мережі м. Херсон було повідомлено операторів ринку, які здійснюють обіг харчових продуктів (супермаркети, оптові бази, агропродовольчі ринки тощо) про випадки захворювання на ботулізм у м. Київ та м. Херсон, пов’язаних з вживанням у їжу риби, придбаної у супермаркетах. За ініціативи Управління Держпродспоживслужби в м. Херсон вся продукція знята з реалізації та поміщена на відповідальне зберігання (мережа «Фреш»).
Держпродспоживслужбою направлено вказівку територіальним органам Держпродспоживслужби щодо вжиття невідкладних заходів щодо профілактики ботулізму.
З боку територіальних органів Держпродспоживслужби проводиться робота із визначеними суб’єктами господарської діяльності, які можуть реалізовувати продукції вказаного виробника з метою зняття її з реалізації, а також роз’яснювальна робота серед населення в усіх регіонах України.
Водночас, Держпродспоживслужба рекомендує громадянам тимчасово утриматись від вживання в їжу в’яленої риби виробництва ФОП Меркулов А.В. та ТОВ «ЧУДО-ЮДО» міста Світловодськ Кіровоградської області. У разі придбання у торговельних мережах в’яленої риби зазначених вище виробників повернути цю продукцію до місця продажу.

За даними сайту Держпродспоживслужби України www.consumer.gov.ua

 

 

Щоб радість не обернулася бідою

Наближається пора випускних вечорів. Для освітян та медиків це вкрай відповідальна та гаряча пора, тому що основне завдання, щоб свята пройшли не тільки весело, а й безпечно.
Варто пам’ятати, що організатори свят, педагогічний та медичний персонал навчально-виховних закладів несуть персональну відповідальність в плані недопущення негативних наслідків від святкування, зокрема харчових отруєнь і спалахів гострих кишкових інфекцій.
На жаль, епідемічна ситуація в країні дуже напружена. В І кварталі 2017 року працівники Держпродспоживслужби України провели розслідування 44 спалахів кишкових інфекційних захворювань, внаслідок яких постраждало 505 осіб, з них 447 дітей (88,5%). За аналогічний період 2016 року було зареєстровано 22 спалахи, внаслідок яких постраждало 165 осіб, з них 109 дітей (52,2%), зокрема велика кількість спалахів зареєстрована в організованих дитячих колективах - 33 (75%).
На території Донецької області станом на 22.05.2017 року загалом зареєстровано 2 спалахи гострих кишкових інфекцій, внаслідок яких постраждало 150 осіб, в т.ч. 143 дитини. (в Бахмуті – 132 особи, з них 126 учнів, в Бахмутському районі – 18 осіб, із них 17 дітей різного віку та один дорослий)
Більшість спалахів інфекційних хвороб та харчових отруєнь поєднує вживання недоброякісних харчових продуктів та готових страв, виготовлених як і в домашніх умовах, так і на харчоблоках в організованих колективах.
Основними причинами спалахів при організації свят є залучення до приготування страв випадкових осіб, які не обізнані з елементарними правилами особистої гігієни, а також порушення технології приготування страв, зберігання харчових продуктів в антисанітарних умовах, без дотримання температурного режиму.
Тому, щоб ваші свята проходили весело і залишили після себе лише приємні спогади, прислухайтеся до порад:
1. Закупку продуктів харчування проводити тільки гарантованої якості і за наявності супровідних документів.
2. Доставку харчових продуктів проводити лише транспортним засобом, який призначений для перевезення такої продукції.
3. В їдальнях, де будуть проводитись випускні вечори та приготування страв, має бути: наявність необхідної кількості працюючого технологічного та холодильного обладнання (температура в холодильних шафах не повинна перевищувати +2, +6 градусів); наявність холодної та гарячої протічної води; відповідність питної води вимогам держстандарту; приготування їжі та нарізка готової харчової продукції повинна проводитись працівниками, які пройшли відповідні медичні обстеження; категорично забороняється допуск до роботи з продуктами випадкових осіб, батьків в тому числі; суворе дотримання технології приготування страв.
4. З метою профілактики та недопущення епідемічних ускладнень в організованих дитячих колективах, забороняється використовувати в харчуванні дітей наступні страви і продукти:
- кондитерські вироби з кремами;
- молоко з ферм без пастеризації;
- молоко, сир, сметану без термічної обробки;
- молоко-самоквас у натуральному вигляді;
- макарони, млинці з м’ясом, сиром з непастеризованого молока;
- яйця та м’ясо водоплавної птиці;
- низькосортні сорти м’яса;
- паштети, фаршмаки, зельци;
- заливні страви, кров’яні та ліверні ковбаси;
- консервовані продукти домашнього приготування;
- всі види грибів;
- окрошку, морси, квас, напої з напівфабрикатів;
- смажені вироби у фритюрі (пончики, пиріжки, риба у клярі та ін.);
- кулінарний жир;
- майонези, гострі соуси, есенції;
- м’ясні салати та салати зі свіжих овочів (овочі використовуються в натуральному вигляді);
- солодкі газовані напої.

Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства
Управління Держпродспоживслужби в м. Костянтинівці

 

Наближається сезон кліщів!
Профілактика кліщового іксодового бореліозу (хвороби Лайма).

Як відбувається напад кліща?
Кліщі підстерігають здобич сидячи на кінчиках травинок, листя нижніх гілок кущів. Лісові кліщі малорухливі і за все життя навряд проповзають десяток метрів. Вони підіймаються на травинку або стебло куща на висоту до півметра і терпляче чекають, коли поруч пройде жертва.
Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час, після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Існує ризик нападу кліщів в електричці, в автобусі, якщо поряд є попутники, які повертаються з лісу. Крім того, кліщі можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами. Кліщі непомітно і дуже міцно чіпляються кігтиками лапок за тканину або шерсть. Перекочувавши на свою жертву, кліщ шукає місця з ніжною шкірою. У людини він зазвичай впивається в пахвові западини, в пахову область, шию. У собак - за вухами, на животі. Прокушуючи шкіру, кліщ упивається глибше і починає смоктати кров. При цьому він дуже міцно закріплює свій хоботок слиною. Кліщ встромляє в шкіру свої щелепи і одночасно виділяється слина, яка є анестетиком - знеболюючою речовиною. Саме тому укус кліща безболісний.
Як захистити себе від нападу кліщів?
При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується:
• Одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити повзаючих кліщів. Голову слід покривати головним убором;
• Проводити під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям;
• Звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м місце для привалів, нічного сну на природі;
• Вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;
• Якщо разом з вами на природі перебував ваш пес – його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання;
• Використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів). Препарати слід купувати в аптечній мережі, наносити відповідно до інструкції. Користуватись репелентами слід з урахуванням особливостей свого організму. При виникненні алергічних реакцій необхідно звертатись до лікарів.
При виявленні на тілі кліща
Краще його видалити в лікувально-профілактичному закладі, адже інфікування може відбутися навіть через неправильне видалення, коли його ненароком причавити. Вірогідність захворіти, якщо кліщ провів на тілі менше 24 годин, мінімальна.
Досліджувалися різні методики видалення кліща, що присмоктався, але самим ефективним і безпечним є – з використанням пінцета.
При самостійному видаленні кліща необхідно дотримуватися наступних вимог: перед витяганням кліща шкіру слід обробити будь-яким антисептиком. Необхідно захопити кліща пінцетом (з тупими або заокругленими кінцями) якомога ближче до шкіри і витягти його помірним рівномірним зусиллям, спрямованим суворо вертикально, не застосовуючи жодних викручувальних рухів. Після вилучення шкіру повторно обробити антисептиком. Важливо постаратися під час вилучення не розчавити кліща. Якщо підрукою немає пінцета, то можна витягти кліща захищеними пальцями (захистити можна бинтом, гумовими рукавичками). Кліща слід одноразово обернути бинтом, вхопити якомога ближче до шкіри і акуратно потягнути вгору перпендикулярно шкірі. Після видалення кліща обов'язково помити руки з милом або обробити антисептиком.
Після укусу кліща можливі варіанти розвитку:
• Людина залишається здоровою
• Людина інфікована (заражена)
Хвороба Лайма (кліщовий лайм-бореліоз) – це природно-вогнищеве, інфекційне, полісистемне захворювання, яке розвивається після укусу кліща, зараженого бореліями.
Зараження також може відбутися при попаданні випорожнень кліща на шкіру з наступним їх втиранням при розчісуванні.
Симптоми іксодового кліщового бореліозу (хвороба Лайма):
Тривалість інкубаційного (прихованого) періоду від однієї до 60 діб, найчастіше - 14 діб.
• Укус кліща;
• Почервоніння в місці укусу кліща (мігруюча кільцеподібна еритема червоно-рожевого кольору 5-6 cм. в діаметрі. У процесі свого розвитку еритема поступово в центрі блідне, зона почервоніння переміщується до периферії, іноді до 50 см.), у 30-40% хворих еритема не спостерігається;
• Незначний свербіж в місці укусу кліща;
• Часто разом з еритемою у людини з’являється лихоманка, біль голови, затверділість м’язів шиї, ломота в усьому тілі і млявість.
Якщо лікування хворих на ранній стадії не проводиться, хвороба набуває хронічного перебігу, приводячи до тривалої непрацездатності та інвалідності. У хворих уражаються різні органи: шкіра, суглоби, м’язи, нервова і серцево-судинна система, печінка, очі.
Що робити з видаленим кліщем?
Видаленого кліща слід помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд, щільно закрити кришку. Кліща віднести в лабораторію особливо небезпечних інфекції Державної установи «Вінницькій обласний лабораторний центр МОЗ України» (м. Вінниця, вул. Маліновського, 11), де проводяться лабораторні дослідження кліщів на наявність збудників іксодового кліщового бореліозу. Також, спеціалісти лабораторії проводять сучасний імуноферментний аналіз виявлення антитіл до бореліозів (хвороби Лайма).
Кліщовий вірусний енцефаліт – це природне-вогнищеве гостре інфекційне вірусне захворювання з переважним ураженням центральної нервової системи, яке може привести до інвалідності, а в окремих випадках - до летальних випадків.
Вірус кліщового енцефаліту зберігається, розмножується в організмі кліща та передається наступним поколінням.
Зараження людини відбувається під час кровосмоктання кліща, при випадковому роздавлюванні кліща чи розчісування місця укусу та втиранні в шкіру зі слиною чи тканинами кліща збудника інфекції, при вживанні в їжу сирого молока інфікованих кіз, корів.
Період від зараження до перших клінічних проявів хвороби (інкубаційний період) триває, в середньому 7-14 днів, з коливаннями від однієї до 30 діб. У хворого різко підвищується температура тіла, до 38-39 С, з’являється нудота, блювота, турбують болі в м’язах шиї, спини, кінцівок. В місті присмоктування кліща з’являється еритема. В подальшому відмічається симптоми ураження центральної нервової, серцево–судинної, дихальної систем. Для лікування призначають імуноглобулін проти кліщового енцефаліту.
Дотримуйтесь простих, доступних методів захисту від кліщів і вони Вас не потривожать!

Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства
Управління Держпродспоживслужби в м. Костянтинівці

 

Поради батькам:
як відправити дитину до оздоровчого табору

У період оздоровчої кампанії власниками та персоналом дитячих закладів оздоровлення та відпочинку вживаються заходи щодо створення умов для безпечного, змістовного відпочинку дітей. Однак, забезпечення санітарно-епідемічного благополуччя великою мірою залежить від того, як дитина буде підготовлена до поїздки.

Батькам, які відправляють дітей на відпочинок корисно знати:
Висновок про можливість перебування дитини у дитячому закладі оздоровлення/відпочинку надає шкільний або сімейний лікар, до якого необхідно звернутись для проходження медичного огляду та отримання медичної довідки на школяра, що від'їздить до дитячого оздоровчого табору.
Протипоказаннями до направлення дитини у заклад оздоровлення/відпочинку є інфекційне захворювання, контакт з інфекційними хворими; наявність соматичної патології, у зв'язку з якою дитина не може відвідувати організований колектив, та загострення хронічних неінфекційних захворювань.
У медичній довідці мають бути зазначені дані про результати огляду дитини на педикульоз та коросту, стан здоров'я, щеплення, наявність хронічної патології, групу з фізичної культури, режим оздоровлення, тощо.
У разі відхилень у стані здоров'я дитини батькам необхідно повідомити про це лікаря закладу оздоровлення/відпочинку та вихователів.

Не раніше ніж за три дні до початку оздоровчої зміни необхідно отримати у лікувально-профілактичному закладі довідку про відсутність контакту з інфекційними хворими за місцем проживання та місцем навчання.
Необхідно забезпечити дітей засобами особистої гігієни, теплим одягом на випадок зниження температури повітря, легким закритим одягом для вечірніх прогулянок, подорожей, походів у ліс, зручним взуттям (бажано декілька пар), головним убором.
Лікарських засобів дитині у заклад оздоровлення/відпочинку давати не потрібно. Кожний заклад забезпечений необхідними медикаментами та медичним обладнанням, організована цілодобова робота кваліфікованого медичного персоналу, у т.ч. лікаря.
Не слід давати дитині харчові продукти. У закладах оздоровлення/відпочинку області вартість харчування дозволяє забезпечити дітей повноцінним різноманітним харчуванням, у т.ч. свіжими фруктами, овочами, соками, кондитерськими виробами.
Відправляючи дитину до закладу оздоровлення/відпочинку, батькам необхідно провести роз'яснювальну роботу з питань обов'язкового дотримання режиму дня. виконання вимог вихователів та медичного персоналу, заборонити самовільно виходити за територію закладу, купатись у водоймищах або басейні і обов'язково за будь-якої надзвичайної ситуації, при виникненні проблем у стані здоров'я повідомляти вихователів та медичний персонал. Також, пояснити необхідність виконання правил особистої гігієни, обережність при прогулянках у лісі (в одязі, який захищає від нападу кліщів, комарів та інших комах). У разі укусів комахами також звернутись до вихователів чи медичного працівника.

 

Чим шкідливе спалювання опалого листя і сухої трави?

Шкода від спалювання листя і сухої трави велика і надзвичайно небезпечна. На превеликий жаль, люди рідко звертають на це увагу.
Щороку навесні, як тільки встановлюється тепла погода, починається справжній «пекельний» бум: горить суха трава на господарських угіддях, уздовж доріг та залізничних колій і навіть на узбіччях вулиць. Сезонні «палії» розводять вогнища з опалого листя, вологої торішньої трави та інших рослинних залишків прямо перед будинками, на вулицях, в житлових кварталах, аби-де… , а інші мешканці не можуть відчинити вікна помешкань або ж просто висушити випрані речі. Дорослі та діти змушені дихати цим димом.
Спалювання сухої трави стало для наших громадян настільки звичним, що практично не звертається увага на те, якої шкоди ці дії завдають довкіллю, життю та здоров’ю людей.
При згоранні однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільняється майже 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, важкі метали та низка канцерогенних сполук.
У тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопірен, що здатен викликати у людини ракові захворювання.
З димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для нашого організму речовин. Потрапивши в організм людини, діоксин довгий час зберігається в ньому завдяки своїй хімічній стійкості і здатності поглинатися жировими тканинами, в яких відкладається.
Додаткова проблема полягає в тому, що із сухою травою, як правило, горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери.
До вогнища нерідко потрапляють ДВП, ДСП, фанера, які містять формальдегідні смоли, до складу яких входять формальдегіди.
При згоранні, скажімо, поліетиленового пакету, в повітря йде до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини.
Щільний чорний дим від горіння пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні. Ці часточки та токсичні гази негативно впливають на здоров’я населення: стають причиною дертя в горлі, кашлю, подразнення очей, головного болю, труднощів з диханням.
Постійно подразнений димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатен протистояти мікробам. Це все призводить до зниження імунітету людини, часто посилює негативний перебіг хронічних захворювань. Особливо погано тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти, ларингіти, трахеїти.
КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЕНО:
- спалювати рослинні залишки на території підприємств, установ, організацій і населених пунктів, за винятком випадків, коли це здійснюється з використанням спеціальних установок;
- спалювати всі види відходів на прибудинкових територіях і в сміттєзбірниках, на території зелених насаджень.
Спалювання сухої трави, опалого листя та інших рослинних залишків, без дозволу відповідних органів, є заборонене законодавством України. Відповідальність за порушення цієї норми передбачена статтею 77 (1) адміністративного кодексу України, статтею 50 Конституції України, яка гарантує кожному безпечне для життя і здоров’я довкілля, статтями 16 і 22 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», статтею 9 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», пунктами 3.6.14., 3.7.4. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, пунктами 3.6., 6.4.2. Правил утримання зелених насаджень у містах та інших населених пунктах України, іншими відповідними законодавчими актами.
Згідно Конституції України, кожен громадянин України має право на:
- безпечне для його життя та здоров’я навколишнє природне середовище;
- подання до суду позовів до державних органів, підприємств, установ, організацій і громадян про відшкодування шкоди, заподіяної їх здоров’ю та майну внаслідок негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Про спалювання сухої трави і листя місцеві жителі можуть повідомляти: державну екологічну інспекцію; органи місцевої влади, поліцію.

Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства
Управління Держпродспоживслужби в м. Костянтинівці

 

Що потрібно знати про гепатит А?

Вірусний гепатит А (хвороба Боткіна, хвороба брудних рук, жовтуха) – це гостра інфекційна хвороба з фекально-оральним механізмом передачі інфекції, переважним ураженням печінки і травного каналу.
Вірусний гепатит А виділяється із фекаліями хворих на гепатит та передається від людини до людини (після контакту з хворим), через воду та харчові продукти, забруднені випорожненням хворої людини, предмети побуту та брудні руки, недотримання правил особистої гігієни. Стадія від моменту зараження до перших клінічних проявів називається інкубаційний період, він триває близько 35 діб, можливі інтервали від 15 до 50 днів.
У більшості випадків хвороба починається гостро, з підвищенням температури до 38,5 0 С протягом перших 2-3 днів, ломотою в тілі, можливим першінням у горлі. Хвора людина відчуває загальну слабкість, погіршення апетиту, нудоту, іноді характерна блювота, біль та відчуття важкості у правому підребір’ї. На третій день захворювання сеча набуває темного забарвлення (кольору міцного пива). Можливе свербіння шкіри.
Після перенесенного захворювання формується стійкий, досить тривалий імунітет.
Загострення та рецидиви спостерігаються у 2,5% хворих. Затяжний перебіг хвороби зазвичай пов’язаний із супутніми захворюваннями, порушенням режиму та впливом інших шкідливих чинників.
Після перенесеного захворювання можливе формування ускладнень з ураженням жовчних шляхів та гастродуоденальної зони, перехід у хронічний гепатит та цироз печінки.
Для вірусного гепатиту А характерні спалахи, які найчастіше реєструються в організованих колективах (особливо дитячих дошкільних та навчальних закладах).
Щоб уникнути зараження вірусом гепатиту А, необхідно:
1. Використовувати для пиття та миття посуду лише перекип’ячену воду (воду кип’ятити не менше 10 хв., дати відстоятися).
2. Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання.
3. При неорганізованому відпочинку для пиття та приготування їжі мати з собою запас питної води (краще бутильовану).
4. Перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, для споживання дітьми – обдати окропом.
5. При приготуванні страв чітко дотримуватись технології приготування, умов та термінів зберігання.
6. Суворо дотримуватись правил особистої гігієни - обов'язково мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування
туалету.
7. Не займатись самолікуванням. При появі перших ознак захворювання терміново звернутись до лікаря

До уваги населення міста!

Станом на 31 грудня 2016 року, за минулий рік, в Україні зареєстрований 91 випадок африканської чуми свиней (далі – АЧС), з яких 84 – домашні свині, 7 - дикі.
У 2017 році вже зареєстровано 3 випадки АЧС серед домашніх свиней, один з яких – в селі Чмирівка Старобільського району Луганської області, що є найближчим до меж Донецької області осередком АЧС.
Ситуація щодо африканської чуми свиней в Україні продовжує погіршуватись та набуває загрозливих масштабів, несе загрозу не лише галузі свинарства, а й в цілому сільському господарству, економіці та продовольчій безпеці України.
З метою недопущення захворювання на АЧС на території міста Костянтинівки Управлінням Держпродспоживслужби в м. Костянтинівці постійно вживаються заходи щодо здійснення оперативного контролю, керівництва та координації діяльності органів виконавчої влади, державних служб, підприємств, установ, організацій щодо профілактики та недопущення АЧС на території міста.
Але без дотримання вимог чинного законодавства України суб’єктами господарювання і населенням міста при утриманні, переміщенні та забою свиней, реалізації м’яса та продуктів збою, обігу продукції тваринного походження не можливо забезпечити в повному обсязі стабільну епізоотичну ситуацію.
Тому при дотриманні наступних рекомендацій можливо суттєво знизити загрозу виникнення АЧС:
1. Дотримуватися «закритого» режиму роботи господарств, що займаються вирощуванням свиней, та ветеринарно-санітарно правил при забої та реалізації м’яса.
2. Проводити переміщення живих свиней тільки при наявності ветеринарних документів.
3. Не придбати та не реалізувати на стихійних ринках та інших несанкційних місцях торгівлі живих тварин та продукції тваринного походження.
4. Виключити кормління свиней кормами, харчовими відходами без термічної обробки.
5. Обов’язково надавати поголів’я свиней до ветеринарного огляду, вакцинацій.
6. Не викидати трупи тварин та не переробляти вимушено забитих свиней.
Пам'ятайте, що за дії (бездіяльності), які потягли за собою виникнення вогнищ АЧС і її поширення передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність!

Відділ безпечності харчових продуктів та ветеринарії
Управління Держпродспоживслужби в м. Костянтинівці

План заходів на 2017 рік

Інформаційні та технологічні картки з видачі ветеринарних документів та дозволів

Інформаційна та технологічна картки з видачі експлуатаційного дозволу оператором ринку, що провадить діяльність, пов’язану з виробництвом та/або зберіганням харчових продуктів тваринного походження

Інформаційна та технологічна картки з видачі експлуатаційного дозволу для провадження діяльності: на потужностях (об’єктах) з переробки неїстівних продуктів тваринного походження; на потужностях (об’єктах) з виробництва, змішування та приготування кормових добавок, преміксів і кормів. 

Інформаційна та технологічна картки з видачі дозволу на проведення заходів із залученням тварин

ІНФОРМАЦІЙНА КАРТКА з видачі ветеринарних документів

ІНФОРМАЦІЙНА КАРТКА АДМІНІСТРАТИВНОЇ ПОСЛУГИ Видача висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи

Комплексна програма спільних оперативних дій у разі виникнення підозри та підтвердження діагнозу на африканську чуму свиней в м. Костянтинівка на 2016-2018р.

 

Оперативна інформація про отруєння фальсифікованим небезпечним алкоголем станом 10.11.2016

За оперативним повідомленням Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області станом на 10.11.2016 в Ізюмському районі за результатами судово-медичної експертизи зареєстровано летальний випадок отруєння сурогатами алкоголю. Загальна кількість отруєнь фальсифікованим алкоголем по Харківській області становить – 100, з них померли – 53. За даними судово-медичної експертизи в Харківській області метиловий спирт виявлено у 50 померлих.
За оперативними повідомленнями територіальних органів Держпродспоживслужби в Донецькій, Луганській, Житомирській, Миколаївській, Запорізькій та Дніпропетровській областях нових випадків отруєнь сурогатами алкоголю не зареєстровано (отруїлося - 46 осіб, з них померли - 16). Кількість постраждалих станом на 10.11.2016 по кожній області наступна:
1) Миколаївська область (м. Миколаїв): отруїлося – 6 осіб, померло - 6;
2) Житомирська область (м. Бердичів): отруїлося – 3 особи, з них померла - 1 особа;
3 ) Дніпропетровська область (с. Катьощине Томаківського району): 8 осіб, померло - 2;
4) Донецька область (м. Лиман): отруїлося – 9 осіб, з них 5 померло;
5) Луганська область (м. Рубіжне): отруїлося та померло - 2 особи;
6) Запорізька область (Вільнянський район):отруїлося – 18 осіб.
Згідно з результатами судмедекспертизи у 56 померлих виявлено в крові метанол (Харківська область – 50, Миколаївська область – 5, Житомирська – 1).
Станом на 18 годину 10.11.2016 року в країні зареєстровано 146 випадків отруєнь фальсифікованим небезпечним алкоголем, з них 69 завершилися летально.

В Одеській області зареєстрований спалах АЧС

Відповідно до оперативної інформації ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області у період з 13.11.2016 по 15.11.2016 в ПП «Агро-ДІС» було зареєстровано загибель 104 голів свиней різних вікових груп. Підприємство розташоване в с. Кохівка Ананьївського району Одеської області. За попередньою інформацією в ПП «Агро-ДІС» утримується близько 5700 голів свиней.
При дослідженні відібраних проб біоматеріалу в Державному науково-дослідному інституті з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (м. Київ) 16.11.2016 встановлено діагноз на африканську чуму свиней (АЧС) (звіт про результати дослідження № 007483 п.м./16 від 16.11.2016).
З метою координації дій з локалізації та ліквідації спалаху АЧС проведено засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Ананьївській райдержадміністрації, рішенням якої затверджено план з ліквідації АЧС, визначено межі епізоотичного осередку, зон захисту та нагляду.
В осередку захворювання вживаються заходи з локалізації та недопущення поширення збудника АЧС.
Довідково: з початку 2016 року в Одеській області зареєстровано 21 випадок АЧС у Роздільнянському, Овідіопольському, Савранському, Балтському, Іванівському, Любашівському, Ананьївському, Кілійському, Болградському та Біляївському районах.

Поради щодо профілактики грипу
Найкращий спосіб вберегтися від сезонного грипу — щорічна вакцинація. Та якщо притримуватися простих правил, то навіть без вакцини шанси вберегтися від захворювання виростають в рази. Декілька важливих порад від медиків допоможуть уникнути хвороби в розпал сезону грипу.

1. Уникайте близького контакту
Намагайтеся якнайменше перебувати поряд із людьми, які хворіють на застуду, мають нежить або кашель. Якщо захворіли ви, то тримайте дистанцію поруч з іншими, щоб вберегти їх від хвороби.

2. Захворіли — лишайтеся вдома

Якщо можливо, то візьміть вихідний з роботи або навчання. Грип швидко передається іншим, тож ваше перебування в людних місцях сприятиме поширенню інфекції.
3. Прикривайте ніс та рот
Під час кашлю та чхання грип розповсюджується особливо швидко. Прикрийте серветкою органи дихання — це знизить ймовірність передачі інфекції іншим.
4. Мийте руки
Часте миття рук допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук на спиртовій основі.
5. Намагайтеся не торкатися обличчя
Очі, рот та ніс для мікробів, як вхідні двері. На руках дуже багато мікробів та торкаючись ними обличчя ви збільшуєте їхні шанси потрапити в організм.
6. Привчіть себе до корисних звичок
Ретельно очистіть та продезинфікуйте поверхню, до якої часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах. Це особливо важливо, якщо в приміщенні перебуває хворий. Стежте за достатньою кількістю сну, будьте фізично активними, уникайте стресу, пийте багато води та харчуйтеся поживною їжею.

Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства
Управління Держпродспоживслужби в м. Костянтинівці

 

До уваги суб’єктів господарювання та населення міста!

У квітні 2016р. в м. Костянтинівці на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 р. № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», від 16 грудня 2015 р. № 1092 «Про утворення територіальних органів Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів» запрацювало управління Держпродспоживслужби в м. Костянтинівці, утворене шляхом реорганізації управління ветеринарної медицини в м. Костянтинівці.

Всі функції, які виконувало управління ветеринарної медицини в м. Костянтинівці, передано до відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарії, а функції Костянтинівського районного управління Головного управління ДСЕС у Донецькій області - відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства.
Основним завданням новоствореної служби є реалізація державної політики у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу, охорони прав на сорти рослин), державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і реклами в цій сфері.

Повідомляємо, що в управлінні захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області запрацювали нові телефонні номери: 0991516406, 0635431672, 0677958424 для надання консультацій мешканцям Донецької області з питань захисту споживачів.
Графік надання телефонних консультацій:
Пн – Чт з 9.00 до 16.00
Пт з 9.00 до 15.00
перерва з 12.00 до 13.00

До уваги суб’єктів господарювання, які проводять діяльність з обігу харчових продуктів!

12.05.2016

Управління Держпродспоживслужби в м.Костянтинівці повідомляє, що з 8 квітня 2016 року, у відповідності до статті 25 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності харчових продуктів», набрав чинності наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10 лютого 2016 р. № 39 «Про затвердження Порядку проведення державної реєстрації потужностей, ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб'єктам», зареєстрований в Мін'юсті 12 березня 2016 року за № 382/28512, який визначає процедуру державної реєстрації потужностей, що використовуються на будь-якій стадії виробництва та/або обігу харчових продуктів.

Суб’єкти господарювання (юридичні особи, фізичні особи – підприємці, фізичні особи), які провадять діяльність на будь-якій стадії виробництва та/або обігу харчових продуктів, що не вимагає отримання експлуатаційного дозволу, зобов’язані зареєструвати потужності.

Зазначений обов’язок поширюється на:

- заклади роздрібної торгівлі харчовими продуктами тваринного та рослинного походження (вода питна, напої також підлягають реєстрації) всіх форм власності - магазини, лотки з реалізації;

- заклади громадського харчування (ресторан, бар, кафе, піцерія тощо);

- підприємства (господарства), що провадять діяльність на будь-якій стадії виробництва та/або обігу харчових продуктів, які не мають експлуатаційного дозволу, в тому числі власники водних об’єктів.

ПОПЕРЕДЖЕННЯ:

Оператори ринку, відповідно до статті 64 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності харчових продуктів», несуть відповідальність в межах діяльності, яку вони здійснюють.

Виробництво, зберігання харчових продуктів на потужностях, незареєстрованих відповідно до вимог цього Закону, тягне за собою накладення штрафу:

- на юридичних осіб - у розмірі від двадцяти трьох до тридцяти мінімальних заробітних плат ( від 33350 до 43500 грн. ),

- на фізичних осіб - підприємців - у розмірі від восьми до п’ятнадцяти мінімальних заробітних плат (від 11600 до 21750 грн).

Сплата штрафу не звільняє від проведення державної реєстрації потужності.

Для проведення реєстрації суб’єктів господарювання необхідно подати до Управління Держпродспоживслужби в м.Костянтинівці заяву про державну реєстрацію потужності, яка використовується на будь-якій стадії виробництва та/або обігу харчових продуктів, відповідно до Порядку.
Адреса Управління Держпродспоживслужби в м.Костянтинівці: вул. Торецька 284,м.Костянтинівка Донецька область, 85114, тел. (06272)4-27-16

РЕЄСТРАЦІЯ ЗДІЙСНЮЄТЬСЯ БЕЗОПЛАТНО.

Як запобігти АЧС?

Африканська чума свиней – контагіозне вірусне захворювання домашніх і диких свиней, на яке хворіють свині всіх вікових груп. Захворювання передається при прямому контакті хворих свиней із здоровими, через продукти зі свинини та їх відходи, кліщами та механічно (транспортними засобами, при переміщенні тварин і людей). Лікування АЧС і його специфічна профілактика (вакцинація) відсутні.

Вірус африканської чуми свиней не становить небезпеки для людини.
Симптоми захворювання свиней на АЧС: пригніченість, відмова від корму, висока температура, хитка хода. Може бути синюшність шкіри на підгрудку, череві,утворення темно-червоних плям, що не зникають при натисненні, блювання, закреп чи пронос, важке дихання, кашель, параліч задніх кінцівок. Поросні свиноматки абортують. Смертність, як правило, досягає 100 відсотків.

Вірус АЧС досить стійкий: у трупах свиней зберігається до 10 тижнів, у гною – до трьох місяців, у м’ясі і копченій шинці – до 5-ти місяців, у замороженому стані – до 3 років.

У вогнищі захворювання усе свинопоголів’я піддається безкровному забою та спалюванню, у 20-кілометровій зоні тварини забиваються та піддаються промпереробці. Строк карантину - 6 місяців. Протягом року після зняття карантину забороняється вирощування та розведення свиней.

З метою недопущення занесення збудника хвороби на територію міста, управління Держпродспоживслужби в м.Костянтинівці рекомендує дотримуватися простих, але важливих правил:

1) В особистих підсобних господарствах приміщення, де утримуються свині, повинні бути закритими, надійно ізольованими, без доступу сторонніх осіб.

2) Заходити в приміщення, де утримуються свині, потрібно в змінному одязі та взутті.

3) У приміщеннях, де утримуються тварини, потрібно обов’язково проводити регулярне прибирання, дезінфекцію, дезінсекцію, а також знищувати гризунів.

4) Не використовувати для напування тварин воду з річок, що течуть через лісові масиви, де можуть жити дикі кабани.

5) В жодному разі не купувати тварин за межами м.Костянтинівка, без супровідних ветеринарних документів.

6) Не купувати м’ясо та м’ясні продукти на стихійних ринках.

7) Не використовувати харчові відходи для годівлі свиней .

8) Забій тварини проводити тільки після клінічного огляду лікарем ветеринарної медицини.

9) Для свиноферм забезпечити закритий режим роботи.

При виявленні підозри на захворювання, або при загибелі свиней потрібно негайно повідомити спеціаліста найближчої державної установи ветеринарної медицини або звернутися за телефонами: 5-31-00, 095-510-83-33


Управління Держпродспоживслужби в м. Костянтинівці

ОБЕРЕЖНО СКАЗ!!!

Сказ - це одне з найбільш небезпечних інфекційних захворювань вірусної природи, протікає з важким ураженням нервової системи і закінчується, як правило, смертельним наслідком.
Щоб уникнути зараження домашні тварини в обов'язковому порядку підлягають щорічній вакцинації проти сказу, яку Ви можете зробити в КМДЛВМ за адресою вул. Торецька, 284 (Пролетарська). Вакцинація безкоштовна.
Вірус виділяється в зовнішнє середовище зі слиною інфікованої тварини. Зараження людини відбувається при укусі або ослинення твариною пошкодженої шкіри або слизової оболонки.
У людей зараження вірусом сказу неминуче призводить до 100% смертельного наслідку у разі розвитку симптомів. Однак термінова вакцинація після зараження вірусом зазвичай дозволяє запобігти розвитку захворювання.
Виділяють три стадії захворювання.
1) Продромальний період триває 1-4 діб та проявляється підвищенням температури, головним болем, стомлюваністю, втратою апетиту, невеликі посмикування м'язів.
2) Стадія збудження - триває від 4 до 7 днів, супроводжується лихоманкою до 40oС. Різко підвищується роздратованість на яскраве світло, різні звуки, шум. Хворі стають агресивними, буйними, з'являються галюцинації, марення, відчуття страху, з'являються судоми, парези і паралічі м'язів.
3) Третя стадія - настає параліч очних м'язів, порушується ковтальні функція. Слинотеча в поєднанні з порушенням ковтання призводить до появи піни в роті. Смерть зазвичай настає від зупинки дихання внаслідок пошкодження дихального апарату.
Якщо вас покусала собака, слід негайно промити рану мильною водою, потім обробити перекисом водню і негайно звернутися до травмпункту.
Державна ветеринарна служба
Тел. 5-31-00

ПАМ’ЯТКА ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ

З метою профілактики гострих кишкових інфекційних захворювань та харчових отруєнь Держпродспоживслужба рекомендує:
• НЕ купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних осіб.
Купуючи будь-які харчові продукти у торговельній мережі споживач має право вимагати у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку продукції.
• НЕ вживати продуктів і напоїв при найменшій підозрі щодо їх якості та з простроченими термінами споживання. Зберігати продукти харчування тільки у спосіб зазначений на упаковці та у встановлений термін.
• НЕ вживати незнайомі та підозрілі гриби, ягоди, трави та інші рослини.
• Приготовлені страви бажано вживати відразу, а у випадку їх повторного споживання вони мають піддаватись вторинній термічній обробці.
• Зберігати виготовлені страви без холоду не більше 2 годин.
• НЕ брати у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, які потребують охолодженого зберігання).
• НЕ виготовляти багатокомпонентні страви, що не вимагають термічної обробки (паштети, м’ясні салати тощо) у непристосованих умовах.
• При споживанні овочів, фруктів та ягід їх необхідно ретельно помити питною водою.
• НЕ використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з річок, озер, колодязів, підземних джерел тощо.
• Для пиття і приготування їжі використовувати воду тільки з централізованих джерел водопостачання або питну бутильовану.
• При неорганізованому відпочинку (туристичні мандрівки, екстремальний туризм тощо) для миття посуду і рук вода має бути профільтрована і прокип’ячена. Для пиття та приготування їжі необхідно мати з собою запас питної води.
• Перед приготуванням їжі та перед її вживанням необхідно завжди мити руки з милом.
• Обов’язково мити руки після відвідування туалетів.
• При відпочинку з дітьми батьки повинні ознайомити дітей з правилами харчування та правилами дотримання особистої гігієни. Дорослим необхідно ретельно слідкувати за тим, щоб діти не споживали незнайомі ягоди та продукти.
• Для купання та відпочинку слід користуватися лише офіційно дозволеними пляжами.
• У випадку виявлення перших ознак кишкового захворювання необхідно терміново звернутись до найближчої лікувальної установи. Самолікування небезпечне! При груповому відпочинку хворого бажано тимчасово (до прибуття лікаря) ізолювати від решти колективу.
• При тяжкому стані хворого треба негайно викликати невідкладну медичну допомогу.
ПАМ'ЯТАЙТЕ!
Тільки чітке дотримання гігієнічних правил та вимог дасть можливість уникнути харчового отруєння та зараження кишковими інфекціями.

Держпродспоживслужба застерігає про небезпечність отруєння грибами

За 5 місяців 2016 року в Україні зареєстровано вже 37 випадків отруєння грибами серед населення. За цей час постраждала 51 людина і одна з них внаслідок отруєння померла. Усі випадки були зареєстровані у побуті.
Для порівняння у 2015 році було зареєстровано 97 випадків харчових отруєнь грибами з кількістю постраждалих 148 чоловік (з них 17 закінчилось смертельно).
ПАМ`ЯТКА ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ
Щоб не отруїтися дикорослими грибами
Найкраще відмовтеся від споживання дикорослих грибів, як від продукту взагалі, а споживайте штучно вирощені печериці, гливи, купуючи їх в магазинах.
Не купуйте гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах. Безпечніше купувати гриби на стаціонарних ринках, де вони проходять відповідний контроль.
Якщо все ж відправились до лісу збирати гриби, то обов'язково врахуйте таке:
- ніколи не кладіть у кошик грибів, яких не знаєте; остерігайтеся пластинчатих грибів;
- не збирайте старих, перезрілих або дуже молодих грибів, у яких нечітко виражені морфологічні ознаки, а також тих, що ростуть поблизу швидкісних трас чи на радіаційно забруднених територіях;
- під час посухи грибів краще не брати взагалі. У спекотну погоду змінюється обмін речовин в організмі гриба, він втрачає воду, накопичує токсини;
- уважно перевірте зібрані гриби перед тим, як починати готувати страву або робити заготівлі.
- не вживайте сирих грибів.
Відібрані гриби спочатку промийте та відваріть декілька разів у підсоленій воді (не менше трьох раз) протягом 30 хвилин.
Готові страви з грибів зберігайте на холоді в емальованому посуді, але не більше доби.
Гриби - не дитяча їжа, тому не давайте грибних страв малолітнім дітям. Не можна вживати грибів вагітним та жінкам, що годують груддю.
Ніколи не застосовуйте „домашніх" методів визначення отруйності грибів з використанням цибулини або срібних ложок - вони помилкові. Срібло темніє від взаємодії з амінокислотами, які є й у їстівних, і в отруйних грибах, а колір цибулі змінюється під впливом ферменту тирозинази, який також міститься в усіх грибах.
Якщо після споживання грибів почуваєтесь погано чи помітили нездорові ознаки у своїх близьких (нудота, блювота, головний біль, галюцинації, біль у животі):
- Негайно викликайте "швидку допомогу". До її приїзду промийте шлунок 1-2 л розчину марганцівки або сольового розчину, можна зробити очисну клізму. Пийте багато рідини.
- Навіть при полегшенні стану обов'язково зверніться до найближчої лікувальної установи.
- Недоїдених грибів не викидайте. Їх аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, яка потрапила в організм.
Не займайтеся самолікуванням! Бо чим більше токсинів потрапить у кров, тим важчим буде перебіг отруєння.

Зареєстровано 4 спалахи захворювання на африканську чуму свиней

За останній період в Україні зареєстровано чотири спалахи захворювання на африканську чуму свиней (АЧС): три в Одеській і один у Чернігівській областях.
Так, за повідомлення Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області зафіксовано спалах АЧС у с.Осички Савранського району Одеської області. У цьому населеному пункті формована група із вилучення свиней за участю представників Державної служби України з надзвичайних ситуацій, райдержадміністрації та фахівців ветеринарної медицини.
У с. Шляхове Балтського району Одеської області через спалах АЧС вилучено та знищено 24 голови свиней. З метою координації дій із локалізації та ліквідації спалаху АЧС 02.08.2016 проведено засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Балтській райдержадміністрації.
Крім того, через спалах АЧС вилучено та знищено 97 голів свиней у ФО Варбанець В.В. (територія Барановської сільської ради Іванівського району Одеської області). 02.08.2016 відбулося засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Іванівській райдержадміністрації щодо вжиття заходів із локалізації та ліквідації захворювання у вказаній території.
У свою чергу за оперативною інформацією Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області, у зв’язку з встановленням випадку АЧС станом на 02.08.2016 відбулося засідання Державної протиепізоотичної комісії при Ічнянській райдержадміністрації, на якому затверджено План заходів щодо профілактики, недопущення, поширення та ліквідації захворювання африканською чумою свиней в приватному секторі с. Бакаївка Ічнянського району Чернігівської області. На місці працюють оперативні групи з вилучення свинопоголів’я та м’ясопродуктів з господарств громадян. На даний момент вилучено 3 голови свиней загальною вагою 400 кг.
Із метою локалізації та ліквідації захворювання у всіх зазначених неблагополучних пунктах функціонують стаціонарні карантинно-міліцейські пости за участю фахівців Національної поліції (Національної гвардії) та ветеринарних спеціалістів. У зонах спостереження та нагляду ведеться моніторинг фізіологічного стану тварин, а на карантинних постах проводиться дезінфекція автотранспорту. Торгівля живими свинями, м’ясом із них та іншими продуктами на місцевих базарах заборонена. Серед населення продовжується роз’яснювальна робота.

Увага, трихінельоз!

Трихінельоз залишається актуальною проблемою багатьох країн світу, адже переносники збудників – це домашні, дикі й синантропні тварини, які спричинюють часте виникнення осередків трихінельозних вогнищ.
Соціально-економічні труднощі в державі, наявність стихійних ринків, торгівля м’ясопродуктами, які не пройшли ветеринарну експертизу, наявність сформованих природних і синантропних вогнищ трихінельозу дають підстави вважати прогноз із трихінельозу й надалі несприятливим.
Чинником передачі інвазії є м’ясо диких та домашніх тварин, отримане при полюванні, вільному випасанні свійських тварин та порушеннями правил утримання, забою тварин і реалізації м’ясопродуктів. Сьогодні трихінельоз серед населення виявляється майже на всій території України, куди завозяться м’ясопродукти з його осередків та порушуються ветеринарно-санітарні правила.
Трихінельоз – це гостре або хронічне захворювання тварин і людей, яке характеризується значними функціональними змінами в органах і системах організму. У людини даний гельмінтоз характеризується гострим перебігом: лихоманкою, м’язовими болями, набряком обличчя, висипами на шкірі, високою еозинофілією; при тяжкому перебігу – ураженням міокарда, легень, центральної нервової системи. Хвороба викликає ускладнення, які часто призводять до летальних наслідків.
Збудником трихінельозу є круглий гельмінт Trichinella spiralis, розміром 1,5 – 2,0 мм. Статевозрілі гельмінти паразитують у кишечнику людей і тварин, а личинкова стадія – у поперечно-посмугованих м'язах. У природному вогнищі людина найчастіше заражається трихінельозом при вживанні в їжу термічно недостатньо обробленого м’яса тварин, зокрема свинини.
Трихінельоз розповсюджений в природі у всьому світі серед хижаків і всеїдних ссавців, а також гризунів. В оточенні людини виникають синантропні вогнища інвазії. За характером епідемічних спалахів трихінельоз нагадує інфекційні хвороби (тиф, туляремію, дизентерію), а за злоякісним перебігом не має собі подібних. Основним джерелом інвазії для людини в синантропному вогнищі є свині. У природі джерелом зараження є дикі кабани, борсуки, єнотоподібні собаки, бурі та білі ведмеді, морські ссавці.
Хвороба завдає великих збитків господарствам багатьох країн (організація трихінелоскопії свинини; утилізація свинячих туш, уражених збудниками трихінельозу; захворювання людей, зниження їх працездатності тощо).
Боротьба з трихінельозом проводиться комплексно (медичними, ветеринарними і мисливськими організаціями).
У м’язах тварин інвазійність личинок зберігається роками, а в трупному матеріалі вони гинуть під впливом лише дуже високої температури або низької (- 400, - 500°С). Личинки трихінел гинуть при дії температури не менше 800°С всередині шматка м’яса. Соління і копчення м’яса на інкапсульовані личинки майже не діють. При вакуумному сушінні при 55-580°С личинки гинуть протягом 4 годин.
З метою профілактики та недопущення виникнення даного захворювання керівники господарств та власники тварин зобов'язані:
- забезпечити стійлове утримання свиней;
- завозити тварин тільки з благополучних щодо трихінельозу господарств;
- забій свиней проводити лише на забійних пунктах і майданчиках під контролем ветпрацівника;
- постійно проводити дератизацію у тваринницьких приміщеннях, на територіях ферм, у місцях зберігання кормів, тушки загиблих гризунів своєчасно прибирати та спалювати;
- забезпечити утримання територій і приміщень звіроферм у належному санітарному стані.
Категорично забороняється:
- подвірний забій тварин без ветеринарно-санітарного контролю;
- продаж свинини, м’яса диких тварин без клейма ветсанекспертизи.
Санітарно-освітня робота спрямована на поширення серед населення відомостей про трихінельоз. Особиста профілактика трихінельозу полягає в тому, щоб вживати в їжу тільки обстежене на трихінельоз м'ясо свиней і диких тварин. Не можна купувати м'ясо цих тварин або м'ясопродукти на стихійних ринках при відсутності довідки ветсанекспертизи. При підозрі для повної гарантії м'ясо повинно піддаватися тривалій термічній обробці (не менше 2,5 години) при товщині шматка м'яса не більше 8 см.

Інформація про випадки АЧС у Харківській та Сумській областях

Відповідно до оперативної інформації Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області 01.09.2016 в домогосподарстві в с. Бабаї Харківського району Харківської області було виявлено захворювання та загибель 4 голів свиней.
При дослідженні відібраних проб біоматеріалу в Державному науково-дослідному інституті з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (ДНДІЛДВСЕ) (м. Київ) 03.09.2016 встановлено діагноз на африканську чуму свиней (АЧС) (звіт про результати дослідження № 005783 п.м./16 від 03.09.2016).
Крім того, відповідно до оперативної інформації Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області 02.09.2016 було зареєстровано загибель 3 голів свиней в домогосподарстві в м. Білопілля Білопільського району Сумської області
За результатами лабораторних досліджень 03.09.2016 встановлено діагноз на АЧС (звіт про результати дослідження № 005785 п.м./16 від 03.09.2016).
З метою координації дій з локалізації та ліквідації спалахів АЧС на місцях проведені засідання державних надзвичайних протиепізоотичних комісій при відповідних райдержадміністраціях, рішеннями яких затверджено плани з ліквідації АЧС, визначено межі епізоотичних осередків, зон захисту та нагляду.
В осередках захворювань вживаються заходи з локалізації та недопущення поширення збудника АЧС.

Оперативна інформація щодо отруєння алкоголем
станом 18 жовтня 2016 р.

За оперативним повідомленням Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області від 17.10.2016 зареєстровано новий випадок отруєння в одного мешканця с. Слобідське Харківського району (14.10.2016), який завершився 14.10.2016 летально та 2 особи – мешканці смт. Високий, які були госпіталізовані 12.10.2016 та 13.10.2016, померли 14.10.2016. Загальна кількість отруєнь сурогатами алкоголю по Харківській області становить – 91, з них померли – 44. За даними судово-медичної експертизи в Харківській області метиловий спирт виявлено у 30 померлих.
За оперативними повідомленнями територіальних органів Держпродспоживслужби в Запорізькій, Дніпропетровській, Донецькій, Луганській, Житомирській та Миколаївській областях нових випадків отруєнь сурогатами алкоголю не зареєстровано (отруїлося - 44 особи, померли - 14). Кількість постраждалих по кожній області наступна:
1) Запорізька область (м. Вільнянськ, с. Українка, с. Матвіївка, с. Любимівка Вільнянського району): отруїлося - 17 осіб;
2) Дніпропетровська область (с. Катьощине Томаківського району): отруїлося – 8, з них померла -1 особа;
3) Житомирська область (м. Бердичів): отруїлося – 3 особи, з них померла 1 особа;
4) Донецька область (м. Лиман): отруїлося – 9 осіб, з них 5 померло;
5) Луганська область (м. Рубіжне): отруїлося та померло - 2 особи;
6) Миколаївська область (м. Миколаїв): отруїлося та померло - 5 осіб.
За повідомленням Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області згідно результатів судмедекспертизи у 5 померлих виявлено в крові метанол, за інформацією Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області за результатами проведеної судово-медичної експертизи 1 померлому встановлено посмертний діагноз: отруєння метиловим спиртом.
Станом на 9:00 17.10.2016 року в країні зареєстровано 135 випадки отруєнь фальсифікованим небезпечним алкоголем, із них завершились летально – 58.
За даними Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів, з 21 вересня в Україні від отруєння фальсифікованим алкоголем загинули 58 осіб. Лише за десять днів було зафіксовано 77 випадків отруєння алкоголем, більш ніж половина з яких закінчилася летально.
Найбільша кількість померлих - у Харківській області: там зареєстровано 58 випадків отруєнь сурогатами алкоголю, з них 25 осіб померло. Подібні випадки були зафіксовані на Донеччині, Луганщині, Миколаївщині, Житомирщині тощо.
У більшості випадків було встановлено, що смерть настала внаслідок отруєння метанолом. А з тих, хто вижив, чимало людей втратили зір - це також є ознакою дії метанолу.
Метиловий спирт - це найпростіший одноатомний спирт, безбарвна отруйна речовина. Достатньо 5-10 мілілітрів метанолу, щоб виникла важка інтоксикація, а 30 мілілітрів є смертельною дозою. Гранична доза метанолу складає 0,25-0,5 мілілітрів на кілограм маси тіла.
Отруєння метанолом спочатку нагадує звичайне алкогольне отруєння (людину нудить, вона блює, втрачає контроль над тілом), проте якщо в алкоголі присутній метанол, за кілька годин розвивається сліпота. Адже в організмі метанол розщеплюється на формальдегід та мурашину кислоту, які відносяться до нейросудинних отрут та діють на нервову тканину зорового нерву.
Щороку десятки українців помирають саме через вживання сурогатного алкоголю. Ззовні підроблений алкоголь нічим не відрізняється від якісного. Вид пляшки, акцизна марка, смак, запах - усе ідентичне. Різниця лише у хімічному складі. До речі, до статистики входять й ті, хто отруївся самогоном, бо часто, особливо на селі, його вважають "чистим" та нешкідливим.
А чи можна отруїтися алкоголем без вмісту метанолу?
Так, більшість алкогольних отруєнь виникає якраз з вини не метанолу, а етанолу. Як і метанол, етанол у великій кількості є отрутою, яка впливає на нервову, серцево-судинну, дихальну систему, спричиняє печінкову та ниркову інтоксикації. Загалом, отруєння алкоголем - як легальним, так і нелегальним - входять до трійки причин смертності українців.
Яка ж доза горілки є смертельною? У кожного вона своя, адже у всіх різний стан печінки, метаболізм, вироблення ферментів. Проте якщо рівень етанолу у крові становить 3 та більше проміле, така інтоксикація може бути загрозливою для життя. І якщо при отруєннях алкоголем вчасно не надати адекватну медичну допомогу (ніякі розсоли чи активоване вугілля тут вже не допоможуть), смерть може настати протягом 24 годин.
Якщо говорити про дорослих, то найчастіше отруюються саме міцними напоями, хоча бувають і випадки винного отруєння. А діти експериментують із слабоалкогольними напоями та енергетиками, додаючи в них горілку. Так от: шість пляшок таких напоїв точно приведуть дитину до реанімації.
Тож якщо після вживання алкоголю у вас є симптоми отруєння (нудота, блювота, запаморочення, сповільненість дихання, серцева аритмія, піт, ослаблення пульсу), терміново звертайтеся за кваліфікованою медичною допомогою.
А найдієвіша профілактика - відмовитися від споживання спиртного.

Пам’ятка щодо профілактики грипу та ГРВІ

У зв’язку з початком епідемічного сезону грипу та гострих респіраторних інфекцій (ГРІ) 2016-2017 років Держпродспоживслужба звертає увагу на здійснення заходів щодо профілактики цих захворювань.
Серед інфекційних захворювань, які офіційно реєструються в Україні, грип та ГРВІ в загальній сукупності становлять понад 90%. Щороку практично кожний шостий мешканець України залучається до епідемічного процесу з грипу та ГРВІ.
Щорічно епідемічний сезон з грипу триває орієнтовно з вересня - жовтня по березень - квітень. У цей період є найбільший ризик заразитися небезпечним недугом.
Грип – це висококонтагіозне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті. Джерелом інфекції при грипі є хвора людина. Особливо заразна інфікована людина при грипі в розпал хвороби, в гарячковому стані. Період зараження продовжується в середньому 4-7 днів. Передача інфекції відбувається головним чином повітряно-крапельним шляхом.
Щорічна вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною.
На підставі узагальнених результатів вивчення циркулюючих штамів вірусів грипу ВООЗ рекомендувала для виробників імунобіологічних препаратів включити до складу грипозних вакцин наступні штами вірусів, що вірогідно будуть циркулюватимуть у Північній півкулі в епідсезоні 2016 – 2017 років, в тому числі й на території України:
– А/Каліфорнія/7/2009(H1N1)pdm09-подібний вірус,
– A/Hong Kong /4801/2014 (H3N2) подібний вірус,
– вірус B/Brisbane/60/2008.
Для чотирьохвалентної вакцини, крім вищевказаних компонентів, рекомендується включити В/Phuket/3073/2013 подібний вірус.
Враховуючи високу мінливість вірусів грипу з урахуванням оновленого складу вірусів, що вірогідно циркулюватимуть на території країни, погіршення соціально-економічної ситуації у новому сезоні можна очікувати збільшення кількості захворілих в Україні до 8 млн. осіб.
Довідково: Штам грипу типу А (Н1N1), який ще називають пандемічний, або свинячий грип вже кілька разів завдавав значної шкоди людству (пандемія Іспанки, Мексика 2009 рік). Вчені стверджують, що можливо він передався людині від свиней, а згодом поширився від хворої людини до здорової. У переважної більшості людей в усьому світі хвороба протікає у вигляді грипоподібного захворювання без ускладнень та закінчується повним одужанням за тиждень навіть без медикаментозного лікування.
Проте важка форма перебігу хвороби характеризується швидко прогресуючою первинною вірусною пневмонією, яка, на відміну від бактеріальної пневмонії, не чутлива до антибіотиків і без правильного лікування може призвести до летального результату протягом 24 годин після появи перших ознак ускладнення.
Профілактика
Яким би не був штам вірусу, варто запам'ятати і дотримуватися найголовніших простих правил. Адже грип, як і інші респіраторні віруси передається повітряно-крапельним шляхом і вражає органи дихання. Профілактичні заходи спрямовані насамперед для підвищення резистентності організму до дії збудників грипу, а також інших ГРІ та ГРЗ. Тож прості речі, які рятують життя:
Уникати контактів з хворими.
Джерело вірусу – хвора людина. Захворів - залишайся вдома. Нема нічого героїчного у відвідуванні роботи хворим - і сам як слід не працюєш і колег на лікарняне ліжко вкладеш. Лікарі вже кілька років повторюють, що жодних ліків із доведеною профілактичною ефективністю від вірусу грипу не існує. Вітаміни, імуностимулятори, чарівні пігулки - препарати із недоведеною ефективністю.
Чим менше людей, тим менше шансів захворіти.
Тому обмеження відвідувань натовпів, у тому числі і відвідування дитячих колективів іноді виправданий захід. Рішення про тимчасові карантинні заходи дозволяють розвести дитячі колективи і уповільнити поширення інфекції. Проте - це не означає, що дитина у цей час має ходити до розважальних центрів, відвідувати кінотеатри, спортивні зали тощо.
Щоб не контактувати із хворими у транспорті - не лінуйтеся пройти зупинку пішки по свіжому повітрю. Так само не варто зайвий раз навідуватися до супермаркетів та торгівельних центрів!
Маски
Використання маски виправдане лише за умови використання її хворою людиною, якщо поряд здорові. Звісно, вірус вона не затримає, але допоможе зупинити крапельки із вірусом. Міняти її необхідно, щойно стане вологою. Використовувати маски на вулиці - взагалі немає сенсу. Віруси не виживають у прохолодному, вологому повітрі назовні, проте гарно себе почувають у теплих сухих приміщеннях - тому не забувайте їх провітрювати.
Найкраще користуватися стандартними хірургічними масками, що мають вологостійку поверхню та довго залишаються ефективними. Економити чи лінитися вчасно замінити маску немає сенсу — волога маска не діє. Використані маски ні в якому разі не можна розкладати по кишенях чи сумках — їх потрібно відразу викидати в смітник.
Уникайте висихання слизових оболонок носа, постійно закапуйте сольові розчини. Можна приготувати розчин самостійно (1 чайна ложка звичайної солі на 1 л кип’яченої води) або купити в аптеці фізіологічний розчин, або готові сольові розчини для введення в носові ходи.
Правила гігієни
Інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких Ви час від часу торкаєтесь руками. Тими ж руками Ви тримаєте гроші чи тримаєтесь за поручні, де кілька годин зберігаються в активному стані віруси і бактерії, що залишились від дотиків рук інших людей. Тому, не торкайтеся без потреби свого обличчя. Часто мийте руки, у період загрози вірусної інфекції часто мийте руки з милом або обробляти їх дезінфікуючим розчином із вмістом спирту (дезінфікуючі спреї, гелі та гігієнічні серветки).
Витирати носа при нежиті необхідно одноразовими серветками, які одразу викидати у смітник. Якщо не маєте хустинки, кашляти або чхати потрібно не в долоню, а в лікоть. Багаторазові серветки та рушники, особливо у громадських місцях, суттєво підвищують ризик зараження і широкого розповсюдження інфекції. У таких умовах в якості одноразових серветок можна використовувати туалетний папір.
Пам'ятайте ці прості правила самі та дітей навчайте!
Регулярно провітрюйте приміщення та робіть вологе прибирання — як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, щоб не залишати навколо себе живі віруси й бактерії, що можуть залишатися активними впродовж декількох годин після перебування у приміщенні хворої людини.
Дотримуйтесь здорового способу життя, що передбачає повноцінний сон (не менше 7-8 годин на добу). В сезон застуд слід обмежити важкі силові тренування, бо вони знижують імунітет; рекомендована зарядка з обов’язковими елементами дихальної гімнастики.
У харчовий раціон слід включати не менше 50% рослинної їжі в сирому вигляді (капуста кольорова, білокачанна, морква, буряк, часник, цибуля, шпинат, хрін, помідори, яблука, гарбуз, смородина). Необхідно звести до мінімуму споживання рафінованих та термічно оброблених продуктів. У раціоні повинні бути бобові, горіхи, які виконують роль природних імуномодуляторів.
Специфічна профілактика
Зустріч з вірусом без захисних антитіл призводить до хвороби. Антитіла з'являться, якщо раніше вже перехворіли, або після щеплення. Ми неодноразово радили робити його заздалегідь, проте щепитися не пізно протягом всього періоду епідсезону. Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей відвернути смертельні наслідки хвороби
Довідково: Незначна кількість проведених щеплень забезпечує індивідуальний захист щеплених, проте не створює загальний імунний прошарок серед населення.
Лікування
Боротьба організму з грипом та ГРВІ не вимагає пігулок. Необхідно не заважати організму з вірусом впоратися. Запам’ятайте, що грип і вірусні інфекції не лікуються антибіотиками. Антибіотики не зменшують, а навіть збільшують ризик ускладнень.
Особи із груп ризику при нездужанні повинні одразу звернутися по допомогу лікаря.
Обов'язково зверніться до лікаря, якщо:
˗ помітили виражену тяжкість стану при помірних симптомах ГРВІ;
˗ не збивають високу температуру парацетамол та ібупрофен;
˗ посилився кашель та знизилася його продуктивність;
˗ глибокий вдих призводить до нападу кашлю;
˗ відчули погіршення після покращення;
˗ відсутнє покращення самопочуття на четвертий день хвороби;
˗ тримається підвищена температура тіла на сьомий день хвороби.
Терміново потрібен лікар при:
˗ втраті свідомості;
˗ судомах;
˗ утрудненому диханні, задишці, відчутті нестачі повітря;
˗ інтенсивному болю де завгодно;
˗ навіть помірному болю в горлі за відсутності нежиті;
˗ коли болить голова і хворий блює;
˗ набряклості шиї;
˗ висипці, яка не зникає при натисканні на неї;
˗ температура тіла вище 39° С, яка не починає знижуватися через 30 хвилин після застосування жарознижувальних засобів.
Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищує Ваші шанси уникнути небезпечного захворювання та здатне зберегти життя Вам і людям, що знаходяться поруч з Вами.

 

 

Ступінь ризику інфікування

Об’єкт дезінфекції

Спосіб дезінфекції

Високий

посуд, кухонне приладдя

протирання, зрошування, замочування та занурення

шкіра рук персоналу

миття рук з милом або спиртовмісним антисептиком

Середній

 

 

поверхні робочих столів, обладнання тощо

протирання, зрошення

поверхні, що контактують з відвіду­вачами (столи, стільці, вітрини тощо)

протирання, зрошення

Низький

підлога, стіни, меблі тощо

протирання, зрошення

© 2016 Костянтинівська міська рада.
Використання будь-яких матеріалів, що опубліковані на цьому сайті, дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на офіційний сайт.
logo gray small
logo footer
85114, м.Костянтинівка, вул. Олекси Тихого, 260
Тел./факс приймальні: +38 062 724-36-10
Для відправлення запиту на отримання публічної інформації:
тел./факс: +38 062 724-03-93 E-mail: publ@konstrada.gov.ua  
Для офіційної кореспонденції:
E-mail: kon.v@dn.gov.ua