• Головна
  • Управління Держпродспоживслужби

Управління Держпродспоживслужби в м.Костянтинівці повідомляє

Для чого проводиться реєстрація та ідентифікація тварин? 

     Реєстрація та ідентифікація тварин, впроваджена на державному рівні, є одним із головних методів, які застосовують у більшості країн з метою відстеження походження тваринницької продукції від її виробництва  до попадання на стіл споживачеві.

     Відповідно до Закону України «Про ідентифікацію та реєстрацію тварин» проводиться ідентифікація  усіх сільськогосподарських тварин , які утримуються  у господарствах власників. Дія цього Закону поширюється на  юридичних і фізичних осіб, які займаються розведенням та утриманням тварин, проводять їх продаж, забій. Закон приводить законодавство України у відповідність до законодавства Європейського Союзу та створює систему постійного контролю за станом здоров’я всіх тварин – великої рогатої худоби, коней, свиней, овець та кіз, та ветеринарно-санітарним станом усіх господарств країни.

    Проведення ідентифікації та реєстрації  тварин в залежності від виду  відповідно до нормативно-правових актів здійснюється – впродовж 7 днів від народження для великої рогатої худоби, овець і кіз, протягом 60 днів від народження для свиней.

Вчасна ідентифікація та реєстрація тварин надає власнику можливість:

отримувати документи на переміщення та забій тварин;

засвідчити право власності на тварину;

реалізовувати продукцію  отриману від тварин;

застрахувати тварину;

отримувати передбачені державою дотації на тварин.

 

Для проведення ідентифікації та реєстрації тварин у господарстві фізичної особи, власник тварин може звернутися до фахівців державної установи ветеринарної медицини за місцем проживання. 

 

Краматорське районне управління Держпродспоживслужби

 

 

 

 

РЕКЛАМА. ПРО ЗАБОРОНУ СТИМУЛЮВАННЯ ПРОДАЖУ та СПОНСОРСТВА тютюнових виробів, е-сигарет та рідин до них.

Основні принципи та напрями державної політики щодо попередження куріння тютюнових виробів, зниження рівня їх вживання серед населення, регламентовані Законом України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» від 22.09.2005 № 2899-IV, редакція від 11.01.2024 (далі - Закон). 

Реклама і стимулювання продажу -  це будь-який вид передачі комерційної інформації, рекомендації або дії, метою, результатом або ймовірним результатом яких прямо чи опосередковано є стимулювання продажу;

Спонсорство - будь-який вид внеску в будь-яку подію, захід або окрему особу, метою, результатом або ймовірним результатом якого прямо чи опосередковано є стимулювання продажу або вживання виробу.

Відповідно до статей 16, 161, 162 Закону ЗАБОРОНЕНА РЕКЛАМА, СТИМУЛЮВАННЯ ПРОДАЖУ та СПОНСОРСТВО: тютюнових виробів; пристроїв для нагрівання тютюну; е-сигарет, заправних контейнерів та рідин до них.

До ТАКИХ ДІЙ відноситься:  розміщення інформації про виробників у місцях реалізації та поза їх межами; розміщення інформації в мережі Інтернет, крім "інформації фізичних осіб в соцмережах та крім веб-сайтів виробників/імпортерів з попередньою ідентифікацією віку в порядку, встановленому Кабміном. Таке розміщення дозволено лише щодо пристроїв нагрівання тютюну, електронних сигарет, заправних контейнерів та рідин до них".

ЗАБОРОНИ, що стосуються тютюнових виробів, пристроїв для нагрівання тютюну, е-сигарет, заправних контейнерів та рідин до них:

- продаж у наборі з іншими товарами або послугами;

- спонсорство телепередач, радіопередач, театрально-концертних, спортивних та інших заходів, програм або окремих осіб;

- безоплатна роздача, обмін одних виробів на інші або на будь-які товари, роботи, послуги;

- відшкодування на придбання або використання;

- надання бонусів, премій, повернення коштів;

- надання права на участь у будь-якій грі, лотереї, конкурсі, події, якщо умовою надання або участі в них є придбання або використання таких виробів;

- розміщення інформації щодо виробів у місцях проведення розважальних заходів, на транспорті та обладнанні;

- надсилання повідомлень, поширення відео- та ігрових матеріалів;

- продаж та реклама нетютюнових виробів та послуг, які містять повідомлення або асоціюються з такими виробами або їх виробниками;

- фінансова та інша підтримка заходів, діяльності, окремих осіб або груп, в тому числі політичних партій, спортсменів, навчальних закладів;

- фінансування виробниками таких товарів, проведення інформаційних кампаній та заходів.

 

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ. За порушення вимог статей 16, 16-1 чи 16-2 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення», за кожен факт реклами на окремому рекламному носії або кожен окремий захід з метою стимулювання продажу таких виробів, передбачена відповідальність  – штраф у розмірі 30 000 гривень; за повторне порушення протягом року –  штраф у розмірі 50 000 гривень.

Головне управління Держпродспоживслужби в Донецькій області нагадує суб’єктам господарювання про необхідність дотримання у своїй діяльності вимог антитютюнового законодавства України.

 

 

 Увага!!! Оновлено правила маркування тютюнових виробів!

З 11 січня 2024 року на упаковках сигарет в Україні представлено правдиву інформацію про цей смертельний продукт.

Сигаретна упаковка – важливий канал комунікації зі споживачами тютюну. Через привабливий дизайн виробники намагаються залучити до вживання тютюну і нікотину молодь та підлітків, які найбільше піддаються подібним маркетинговим маніпуляціям. Водночас тютюнова упаковка є важливим джерелом інформування й про наслідки куріння: 93% теперішніх курців помічають медичні попередження на пачках сигарет, а 54% курців задумувались через них про припинення куріння. 

Відтепер на упаковках із сигаретами наносяться оновлені медичні попередження: на 65% площі найбільшої сторони пачки розміщено зображення хвороб, спричинених курінням, і текст, який застерігає про шкоду та наслідки куріння. Для людей, які прагнуть позбутися залежності, на пачці розміщено QR-код — посилання на безоплатний сервіс Центру громадського здоров’я щодо надання допомоги з відмови від куріння «Я кидаю курити» stopsmoking.org.ua.

27032024

 

 

 

                                         До уваги власників пасік!

 Міністерством аграрної політики та продовольства України та Всеукраїнською асоціацією громад 29 лютого 2024 року проведено вебінар на тему: «Інформування про заходи з профілактики отруєння бджіл та деякі питання у сфері бджільництва (можна ознайомитися за посиланням:

https://youtube.com/live/J16KHY1G5yM

Розглянуто презентацію «Про заходи з упередження отруєння бджіл засобами захисту рослин» та визначені обов’язки агровиробників, пасічників та органів місцевого самоврядування.

Для аграріїв – це не використовувати фальсифіковані пестициди та агрохімікати та дотримуватись усіх норм застосування засобів захисту рослин, враховуючи їх ступінь небезпеки для бджіл. 

За три доби повідомляти органи місцевого самоврядування про заплановане застосування засобів захисту рослин та мати в наявності допуск (посвідчення) на право використовувати пестициди й агрохімікати.

Усі роботи з засобами захисту рослин слід проводити у вечірні та ранкові години в період відсутності льоту бджіл при мінімальних висхідних повітряних потоках за швидкості вітру до 4 м/с.

Для пасічників - зареєструвати пасіку, отримати ветеринарно-санітарний паспорт пасіки. У разі повідомлення щодо проведення робіт по обробітку полів засобами захисту рослин ізолювати бджіл у вуликах або вивезти пасіку в безпечне місце.

Інформувати органи місцевого самоврядування про перевезення (кочівлю) пасіки. Якщо такі перевезення припадають на комендантську годину, обов’язково узгоджувати дії з військовою адміністрацією та поліцією.

Повідомити органи місцевого самоврядування про: місце запланованого розташування пасіки; час та дату запланованого прибуття та виїзду; кількість бджолиних сімей під час перевезення (кочівлі) пасіки; свою контактну інформацію (номер телефону, адресу електронної пошти).

Органи місцевого самоврядування здійснюють реєстрацію пасік та ведуть Журнал обліку пасік, в якому щорічно проводять актуалізацію даних згідно даних весняної диспансеризації бджолосімей, яка проводиться до 15 травня кожного року.

Про заходи з упередження отруєння бджіл засобами захисту рослин

Про внесення змін до Правил транспортування тварин 

 

 

 

 

 

УВАГА!

ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБА ІНФОРМУЄ!

         На території Олександрівської селищної територіальної громади Донецької області 28 грудня 2023 року в селі Дмитро-Дар’ївка зафіксовано випадок африканської чуми свиней. Протоколом №1 засідання комісії ДНПК від 29.12.2023р.  при Олександрівській селищній військовій адміністрації встановлено карантин у селі, де виявлено вогнище хвороби, та сусідніх населених пунктах. Наразі тривають заходи щодо запобігання розповсюдження АЧС у відповідності з вимогами «Інструкції щодо профілактики та боротьби з африканською чумою свиней» затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.03.2017 №111.

         Краматорське районне управління ГУ Держпродспоживслужби нагадує: АФРИКАНСЬКА ЧУМА СВИНЕЙ є однією із найбільш небезпечних хвороб свиней, оскільки характеризується високою смертністю значними економічними збитками, зумовлених відсутністю вакцини, запровадженням спеціального режиму для свиногосподарств, витратами на проведення моніторингових та діагностичних досліджень, організацію профілактичних та ліквідаційних заходів в разі загрози чи виникнення хвороби та торговельними обмеженнями, що запроваджуються для блокування її розповсюдження.  

       Для недопущення зараження вірусом АЧС своїх тварин Вам необхідно дотримуватися наступних правил:

- тримати тварин у закритих приміщеннях і не випускати їх на вигули;

- не згодовуйте тваринам харчові відходи без попередньої термічної обробки;

- не купляти свиняче м’ясо на стихійних ринках, адже воно може бути заражене вірусом АЧС. І хоча їжа з такого м’яса не становить загрози для людини, проте вірус передається тваринам через залишки такої їжі та зберігає активність в природних умовах до 150 днів;

- допускати ветеринарних лікарів на територію приватних подвір’їв для огляду свиней та проведення відповідних заходів; 

- негайно повідомляти про всі випадки захворювання свиней фахівцям ветеринарної медицини; 

- не допускати відвідування особистих господарств сторонніми особами; 

- постійно вести боротьбу з гризунами; 

- не завозити свиней без узгодження з Держпродспоживслужбою району з інших регіонів.

 

ШАНОВНІ ВЛАСНИКИ ТВАРИН! При захворюванні свиней у ваших господарствах просимо повідомляти працівників державної ветеринарної служби.

 

Краматорське районне управління

ГУ Держпродспоживслужби

в Донецькій області

 

 

 

До уваги власників пасік!

Незважаючи на збройну агресію та активні бойові дії на території Донецької області, Головним управлінням Держпродспоживслужби та підвідомчими державними лікарнями ветеринарної медицини проводиться постійна робота серед пасічників області з метою запобігання отруєнням та профілактики захворювань бджіл. З початку року проведено 8 нарад із залученням 63 бджолярів,проведена 71 бесіда-оповіщення у телефонному режимі з власниками пасік. На нарадах та у бесідах обговорювались питання проведення в умовах воєнного стану реєстрації пасік, оформлення паспортів пасік, проведення планових профілактично-діагностичних заходів, видачі ветеринарних документів на переміщення. Загалом під час проведення заходів було встановлено,що на підконтрольній території спостерігається значне зменшення кількості пасік, що пов’язано з бойовими діями та евакуацією в інші, більш безпечні регіони України.

З початку року лікарями державних лікарень ветеринарної медицини, на виконання Плану протиепізоотичних заходів, було оглянуто 68 пасік,відібрано та направлено до лабораторії 190 проб патологічного матеріалу від 1807 бджолосімей для дослідження на варроатоз, нозематоз, акарапідоз, американський та європейський гнильці.

Часи прийому бджолярів та контакти ветеринарних лікарів, до яких можна звернутись за безкоштовною консультацією, оформленням супровідних документів для діагностичних досліджень, вирішити питання реєстрації пасік, вказані у таблиці.

ВСІ ДІАГНОСТИЧНІ ТА ПРОФІЛАКТИЧНІ ЗАХОДИ, НАДАННЯ ЛІКУВАЛЬНОЇ ДОПОМОГИ ТА КОНСУЛЬТАЦІЙ ПРОВОДИТИМУТЬСЯ ДЕРЖАВНИМИ УСТАНОВАМИ ВЕТЕРИНАРНОЇ МЕДИЦИНИ ВИКЛЮЧНО ТА ПЕРШОЧЕРГОВО ЗА УМОВИ:

ДОТРИМАННЯ БЕЗПЕКОВОЇ СКЛАДОВОЇ В ЦІЛЯХ ВИКЛЮЧЕННЯ ЗАГРОЗ ЖИТТЮ І ЗДОРОВ’Ю

ПЕРСОНАЛУ ТА БДЖОЛЯРІВ!!!

Довідкову інформацію можна отримати ТУТ

 

 

ПРОФІЛАКТИКА ВИСОКОПАТОГЕННОГО ГРИПУ ПТИЦІ!

Україна розташована на перетині кількох міграційних шляхів перелітних птахів, тому під час весняної міграції та в роки аномально теплих зим завжди існує серйозна загроза, щодо занесення і розповсюдження на території Донецької області,у тому числі Краматорського району, однієї найнебезпечніших інфекцій – грипу птиці. Вплив хвороби на птахівництво призводить до суттєвих економічних збитків (знищення поголів’я птиці, накладення карантинних та інших обмежувальних заходів, заборона торгівлі, додаткові ветеринарно-санітарні заходи). З метою профілактики захворювання Краматорське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області нагадує.

Пташиний грип, як вірусна інфекція виникає природним чином серед диких, перш за все, водоплавних птахів. Сприйнятливі кури і качки будь-якого віку, а також 15 інших видів птахів, у тому числі індики, страуси, цесарки, перепели, буревісники, фазани, горобці, лебеді, чайки . У дорослих індичок, перепелів і цесарок хвороба може протікати з ознаками ураження респіраторної системи і шлунково-кишкового тракту. Дорослі качки та інша водоплавна птиця можуть бути латентними носіями збудника грипу, при цьому в них відсутні виражені клінічні прояви. Молодняк водоплавної птиці хворіє на грип тяжко з відходом до 80%.

Міграція перелітних водоплавних птахів – один з основних шляхів глобального поширення високопатогенного пташиного грипу. Оскільки основним резервуаром грипу служать перелітні птахи, то спалахи грипу в птахівничих господарствах зазвичай відбуваються під час сезонних міграцій пернатих – навесні і восени.

Основним шляхом передачі збудника є повітряно-крапельний. Хворі, а також перехворілі птахи виділяють вірус із витіканнями з носової і ротової порожнин, фекаліями, яйцем та при кашлі і чханні.

Зараження відбувається через прямий контакт у забруднених виділеннями хворої птиці приміщеннях, через підстилку, гнізда, вигули, при контакті із контамінованими предметами догляду, а також трупами, тушками забитої птиці, незнешкодженими відходами забою, яйцями, пухом та пір’ям хворої птиці. Можливе зараження через повітря.

Клінічні ознаки

Захворюваність птиці на грип у господарстві може охоплювати від 80 до 100 % поголів’я і мати різний перебіг.

Так, інкубаційний період триває від 20 годин до кількох діб, далі температура підвищується до 43–44°С, птиця стає пригніченою, яєчна продуктивність різко падає, спостерігаються порушення у роботі органів травлення та дихання, гребінь та сережки набувають синюшного забарвлення і вже протягом перших двох днів до 80–100% птиці гине.

Для встановлення діагнозу до лабораторії можна направляти шматочки органів і слизові оболонки носу та носові витікання від підозрілих у захворюванні птахів.

Гостра форма грипу супроводжується з переважним ураженням органів травлення, дихання, репродукції, а також нервової системи. У хворої птиці проявляються різні поєднання наступних симптомів: пригнічення, сонливості, зниження апетиту, кашлю, хрипів, чхання, рясної сльозотечі, діареї, тремору, порушення координації рухів, ціанозу непокритих пір'ям ділянок шкіри (особливо гребінця і сережок), набряку голови, скуйовдженого пір'яного покриву, зниження несучості і якості шкаралупи яєць. Смерть наступає протягом 1–2 діб після появи перших симптомів.

Специфічного лікування при захворюванні птиці на грип не розроблено.

Вся птиця у вогнищі інфекції, а також у загрозливій зоні підлягає знищенню.

Власникам птиці, з метою запобігання заносу вірусу хвороби, необхідно дотримуватись наступних заходів профілактики:

купівлю птиці здійснювати в місцях санкціонованої торгівлі тільки при наявності ветеринарних супровідних документів;

інформувати державну ветеринарну службу про наявність птиці і надавати доступ для проведення клінічного огляду та необхідних профілактичних щеплень та обробок;

утримувати різні види птиці окремо;

виключити можливість контакту домашньої птиці з дикою, в тому числі синантропною (голуб, горобець, сорока, ворона тощо);

не допускати сторонніх осіб в місця утримання птиці;

проводити ретельне очищення та дезінфекцію всіх приміщень і території, послід та підстилку спалювати або обеззаражувати біотермічним методом;

дотримуватись правил особистої гігієни при догляді за птицею.

Бережіть себе та своє господарство!

За інформацією управління Держпродспоживслужби

 

 

Профілактика захворювання (COVID-19)

 

Для респіраторних вірусних інфекцій характерна сезонність, де особливо небезпечний період лютий-березень (мокра, холодна погода, ослаблений імунітет), у зв’язку з чим Краматорське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області інформує, що карантин, запроваджений через пандемію коронавірусу, в Україні продовжений до 30 квітня 2023 року. Відповідні зміни внесені постановою КМУ від 23.12.2022 № 1423 до постанови від 09.12.2020 р. № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». Зміни, що регулюють епідеміологічні обмеження через COVID-19, набули чинності 27 грудня 2022 року.

    Зокрема до 30 квітня 2023 року фізичним та юридичним особам рекомендовано дотримуватися протиепідемічних заходів, спрямованих на запобігання поширенню COVID-19. 

Нагадаємо, що коронавірусне захворювання (COVID-19) – це інфекційна хвороба, яку спричиняє вірус SARS-CoV-2. Вперше її було виявлено у пацієнтів із важкими респіраторними захворюваннями у грудні 2019 року в місті Ухань, Китай. COVID-19 вражає в основному дихальну систему, у важких випадках викликає важку пневмонію і може призвести до смерті пацієнта.

 

ШЛЯХИ ПОШИРЕННЯ:

Вірус може поширюватися через маленькі краплини рідини з рота або носа інфікованої людини під час кашлю, чхання, розмови та дихання. Розмір цих краплин коливається від більших респіраторних капель до дрібніших аерозольних часточок. Ви можете заразитися вірусом, якщо вдихнете ці краплини, перебуваючи поряд із хворим на COVID-19, або торкнетеся забрудненої поверхні, а потім – очей, носа або рота. Закриті приміщення й місця великого скупчення людей спрощують поширення цього вірусу.

 

СИМПТОМИ ХВОРОБИ:

Багато людей, які заражаються, відчувають легкі симптоми і одужують, але деякі люди можуть переносити хворобу досить тяжко. Симптоми включають:

- лихоманку;

- кашель;

- утруднене дихання;

- біль у м’язах та суглобах;

- втому;

- можуть бути розлади зі сторони шлунково-кишкового тракту.

 

 

 

ЯК ВБЕРЕГТИСЬ ВІД COVID-19?

Найефективнішим засобом профілактики захворювання на COVID-19 являється профілактична імунізація вакцинами, які були розроблені для подолання пандемії цієї інфекції. Вакцина – це препарат, що допомагає організму людини виробляти імунітет до захворювання, таким чином, після вакцинації людина може стикатися з вірусом і навіть не хворіти.

Вакцинація є важливою не лише тому, що захищає вакциновану людину, але й тому, що запобігає важкому перебігу захворювання, забезпечує легкий перебіг захворювання.

          Також для зниження ризиків захворювання мешканцям Костянтинівської МТГ та Іллінівської ОТГ необхідно дотримуватися  карантинних обмежень, а саме:

- Тримати соціальну дистанцію не менше 1,5 м

- Носити захисні маски

- Мити руки та обробляти їх антисептичними засобами щонайменше 20-30 секунд.

- Не торкатися брудними руками очей, носа та рота

- У разі виявлення в себе симптомів респіраторного захворювання, необхідно звертатись до лікаря.

Пам’ятайте, що іноді прості речі рятують життя!!!!!

За інформацією управління  Держпродспоживслужби

 

 

Пам ятка ОМС

Пам ятка власникам пасік

 

Алгоритм взаємодії пасічників, аграріїв та органів місцевої влади в питанні недопущення отруєння бджіл засобами захисту рослин

 Краматорське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області рекомендує усім зацікавленим сторонам нижчезазначений алгоритм взаємодії:

     І. Власникам пасік або уповноваженим ними особам необхідно:

- мати зареєстрований ветеринарно-санітарний паспорт пасіки;

- забезпечити своєчасне внесення до паспорта пасіки відомостей щодо процесів, які здійснюються на пасіці, та інформації про ветеринарно-санітарні заходи;

- здійснити реєстрацію пасіки в органах місцевого самоврядування;

- своєчасно інформувати органи місцевого самоврядування про перевезення (кочівлю) пасіки, місце перебування пасіки;

- вивезти пасіку в безпечне місце.

     ІІ. Аграріям необхідно:

- застосовувати засоби захисту рослин (ЗЗР), які пройшли державну реєстрацію та включені до Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні;

- використовувати дозволені способи застосування засобів захисту рослин;

- дотримуватись норм і правил транспортування, зберігання та застосування засобів захисту рослин;

- за три доби повідомляти органи місцевого самоврядування про заплановані застосування засобів захисту рослин (з урахуванням відстані 10 км від зовнішнього периметру території застосування ЗЗР), завчасне повідомлення про використання ЗЗР на земельній ділянці подається кожного разу при проведенні обробок;

- усі роботи із ЗЗР слід проводити у вечірні та ранкові години в період відсутності льоту бджіл при мінімальних висхідних повітряних потоках за швидкості вітру до 4 м/с.

     ІІІ. Органам місцевого самоврядування необхідно:

- здійснювати реєстрацію пасік, вести журнал обліку пасік;

- інформувати пасічників про заплановане застосування ЗЗР на адміністративній території (протягом 4 робочих годин);

- затверджувати склад постійно діючої Комісії із встановлення факту отруєння бджіл (оновлюється щороку до 01 березня).

     

     Краматорське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області, а саме відділ безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини, проводить реєстрацію паспортів пасік (присвоюючи паспорту єдиний унікальний номер) та державну реєстрацію потужності з виробництва та/або обігу харчових продуктів. Реєстрація паспорта та державна реєстрація потужності безкоштовна.

        відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства контролює додержанням підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності та громадянами державних санітарних норм і правил, гігієнічних нормативів у частині транспортування, зберігання та застосування пестицидів і агрохімікатів.

Державна лікарня ветеринарної медицини проводить щорічні весняний та осінній клінічні огляди бджолосімей та вносить відомості про ветеринарно-санітарний стан бджолосімей у додаток до паспорта пасіки. Плата за послуги здійснюється згідно з тарифами, затвердженими наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 25.02.2021 № 395, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12.03.2021 за № 315/35937.

 

 

Інформаційне повідомлення від Головного управління Держпродспоживслужби

 

Костянтинівське управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області надіслало інформаційне повідомлення ТОВ «ФЕРРЕРО Україна» (вул. Антоновича 46-46А, м. Київ), щодо добровільного відкликання партії продукту КіндерШоко-Бонс  із кінцевим терміном придатності до 29.09.2022 року (включно) та Кіндер Сюрприз Максі із кінцевим терміном придатності до 07.11.2022 року (включно), пов’язаного із можливими випадками виявлення Сальмонели.

Відповідно до п.7 ч.2 та ч.3 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»:

-«оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров'я людини»;

-«якщо оператор ринку вважає або має підстави вважати, що харчові продукти, які він ввіз (переслав) на митну територію України, виробив, переробив або обіг яких здійснює, не відповідають вимогам безпечності, він негайно розпочинає процедуру вилучення цих харчових продуктів з обігу».

Зважаючи на вищезазначену інформацію:

Операторам ринку, які здійснюють обіг вищезазначеної продукції, слід негайно вжити заходів з її відкликання і вилучення та письмово повідомити Костянтинівське управління про виявлену невідповідність.

Споживачам, які придбали будь-який з відповідних продуктів, не вживати їх, а натомість залишити продукт і звернутися на офіційний сайт компанії «ФЕРРЕРО Україна»  www.ferrero.ua

 

 

 Підготовка насіння ярих культур до сівби 2022 року

Untitlehjgjhd 1

 

Незабаром розпочнеться посівна компанія ярих культур. Тому час подбати про якісне насіння для отримання нового урожаю, який в значній мірі буде залежати від того яким насінням будуть засіяні наші поля. 

Спеціалісти відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області  нагадують,  що для посіву необхідно використовувати насіння сортів та гібридів вітчизняної і зарубіжної селекції, яке пройшло державне сортовипробування і було перевірене на посівні якості, про що свідчать відповідні документи встановленої форми, зокрема «Сертифікату, що засвідчує посівні якості насіння». Під час купівлі насіння  споживач повинен вимагати у продавців документи  на закуплене ним насіння. При реалізації насіння повинно супроводжуватись документами згідно ДСТУ 4138-2002. Ці документи видає споживачеві виробник чи реалізатор насіння.

До них відносять:

- «Атестат на насіння» - на оригінальне (добазове) та елітне – (базове) насіння;

- «Свідоцтво на насіння» - на насіння репродукцій (сертифіковане);

- «Свідоцтво на гібридне насіння» - на насіння першого покоління гібридів. Дані супровідні документи виписуються на основі Сертифікату, що засвідчує посівні якості насіння та Сертифікату, що засвідчує сортові якості насіння.

Насіння яке підлягає реалізації повинно бути затароване і промарковане етикетками встановленого зразка.

Крім того,  звертаємо увагу господарств, які мають залишки насіння минулих років і планують використати таке насіння для посіву під урожай 2022 року - перед проведенням висіву необхідно провести його повторну перевірку посівних якостей, адже термін дії Сертифікату на насіння озимих та ярих зернових культур - чотири місяця,  на насіння кукурудзи протруєної – один рік, на насіння соняшнику протруєного – вісім місяців,  отже документи можуть бути прострочені. 

  На даний час на території України здійснювати послуги з сертифікації насіння та садивного матеріалу мають право 4 органи з оцінки відповідності, а саме:

- Державне підприємство "Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції" 

- Товариство з обмеженою відповідальністю «АГРОСЕРТ»

- Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРОЛАБТЕСТ" 

- Товариство з обмеженою відповідальністю "НОВАСЕРТ"

Головне управління Держпродспоживслужби в Донецькій області інформує, що у Державній установі «Донецька обласна фітосанітарна лабораторія» ( www.fl.dn.ua ) функціонує відділ визначення посівних якостей насіння. Фітосанітарна лабораторія проводить випробування насіння за такими показниками:

 - аналізування чистоти та відходу насіння; 

- аналізування домішки насіння інших рослин; 

- аналізування схожості та енергії проростання насіння; 

 - аналізування вологості насіння; 

- аналізування маси 1000 насінин. 

Постійне оновлення сортового і репродукційного складу – важливий фактор збільшення врожаю та поліпшення його якості. При підборі сортів для вирощування необхідно слід обов’язково звернути увагу на його районування, напрямок використання, та такі критерії як потенційна врожайність, якісні показники зерна, стійкість до хвороб та шкідників, стійкість до стресових факторів. Керівникам господарств, що мають значні обсяги насіння масових генерацій рекомендуємо звернути увагу на своєчасне проведення оновлення насіннєвого матеріалу на вищі генерації та сортозаміни.

При виникненні будь яких питань з насінництва, просимо Вас звертатися до Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькі області за адресою: 87534, м. Маріуполь,  вул. Гризодубової, 3. тел. (0629) 41 – 63 – 62.  

 

РЕКОМЕНДОВАНІ ЕТАПИ 

ВНУТРІШНЬОГОСПОДАРСЬКОГО КОНТРОЛЮ В СИСТЕМІ НАСІННИЦТВА 

dp1

У системі насінництва при вирощуванні, очищенні, сортуванні, зберіганні та реалізації насіння важливим є як державний так і внутрішньогосподарський контроль. Чітке дотримання вимог державного і внутрішньогосподарського контролю сприятиме підвищенню відповідальності посадових осіб та в кінцевому рахунку забезпечить гарантовано високу якість насіння.

Мета внутрішньогосподарського контролю ‒ усунення причин, які призводять до сортового засмічення, зниження якості насіння в процесі вегетації, збирання, очищення, складування, зберігання й транспортування. Головне завдання внутрішньогосподарського контролю ‒ домогтися виконання правил насінництва на всіх його етапах. Цей контроль здійснюється безпосередньо в господарствах.

Організація посівних робіт:

dp2

 

Для сівби використовується насіння, що за даними аналізувань акредитованих лабораторій відповідає вимогам нормативних документів. Використання для сівби насіння або садивного матеріалу, що не має відповідного сертифіката, забороняється (ст. 17 ЗУ Про насіння і садивний матеріал»).

Доставка насіння в поле супроводжується накладною. Особи, які беруть участь у підготовці насіння, його транспортуванні і сівбі повинні бути проінструктовані про недопущення змішування сортів і культур. При сівбі не слід виїжджати і розвертатись посівними агрегатами на суміжних полях, де розміщені інші культури. Краї полів засівати насінням тієї ж партії, а після закінчення сівби сівалки очищати на тому ж полі, де проводилася сівба. Переїзд з одного поля на інше з заправленими або неочищеними сівалками не допускається.

 

Догляд за насінницькими посівами: 

dp3

З появою сходів на кожному насінницькому посіві встановлюють польову табличку, яка є своєрідним "паспортом" посіву. 

Зразок польової таблички насінницького посіву

Назва господарства 

Культура 

Сорт 

Генерація 

№ поля 

Площа 

Попередник 

В період колосіння – початку воскової стиглості зерна проводять видові і сортові прополки (видалення на відведених під вирощування насіння площах рослин інших видів та рослин культури, що за своїми сортовими ознаками не відповідають офіційному описові сорту. Під час прочисток, домішки, що видаляють, виривають з корінням і виносять з посіву, щоб вони не стали джерелом повторного засмічення при збиранні. Ця робота проводиться під безпосереднім керівництвом агронома - насіннєвода. Роботу організовують так, щоб робітники проходили на відстані витягнутої руки один від одного. По закінченні цього прийому по кожному полю складається акт сортової прочистки насіннєвого посіву.

 

Польове оцінювання посівів:

dp4

Суб’єктам насінництва та розсадництва, що планують виробництво насіння необхідно подати до органу із сертифікації заявку на визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу для проведення польового оцінювання (інспектування) насінницьких посівів сільськогосподарських рослин. Польове інспектування є процедурою для встановлення ідентичності сорту і визначення сортової чистоти (типовості). Роботи з визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу має право здійснювати аудитор із сертифікації (агроном-інспектор). В подальшому орган із сертифікації розглядає заявку, проводить перевірку документів, не пізніше десяти робочих днів після отримання заявки приймає рішення щодо можливості виконання робіт із сертифікації і надає заявнику повідомлення, в якому відповідно до поданої заявки зазначаються аудитор із сертифікації (агроном-інспектор), який буде проводити польове оцінювання посівів, відбір проб, а також інші умови, що пов’язані з проведенням сертифікації. За результатами визначення сортових якостей видається акт польового оцінювання, який є підставою для видачі сертифіката, що засвідчує сортові якості.

 

Збиральні роботи:

dp5 

На початку збирання доцільно організовувати контроль безпосередньо поступлення насіннєвого матеріалу з поля, не замінюючи цим, звичайно, контроль на току.

Необхідно скласти план проведення збиральних робіт аби виключити можливість послідовного збирання одним комбайном двох сортів однієї культури або важко відокремлюваних культур. Починати збирання з обкосів на ширину захвату комбайна, а намолочене при цьому зерно використовувати на товарні цілі. Перевозити зерно від комбайна тільки закріпленим за ним транспортом, полем де посіяний даний сорт. Комбайни і транспорт після закінчення збирання ретельно очищувати на цьому ж полі, використовувати компресор; агроном має перевіряти якість очистки комбайна. Категорично забороняється проїзд транспортних засобів полями, призначеними для посіву озимих в поточному році. На початку збирання іншого сорту або культури один-два бункери намолоченого зерна використовувати як товарне. 

Організувати вхідний контроль за якістю насіння, що надходить на тік від комбайнів, вчасно сигналізувати про необхідність внесення коректив в їх роботу.

Завдання внутрішньогосподарського контролю на цьому етапі полягає в збереженні сортових якостей, доведення насіння до посівних кондицій, передбачених стандартом.

Не допускається надходження на тік і в складські приміщення, де розміщено насіннєвий матеріал товарного зерна, складування фуражу та інших матеріалів. До початку збирання здійснюється комплекс заходів з підготовки току й складів до приймання насіння: ремонт, дезінфекція приміщень та інвентарю.

Складається план розміщення партій на майданчиках току, черговість їх очищення, сушіння та сортування.

Зерно, що перевозиться від комбайна на тік, супроводжується документом (талон, накладна, тощо) із зазначенням прізвища комбайнера й водія, дати, номера поля й автомашини, культури, сорту, генерації.

Вхідний контроль проводиться за кожною ходкою закріпленого за комбайном транспортного засобу. На бурт зерна, що формується з першою ходкою переноситься польова табличка. 

 

Доробка насіння: 

dp6

 Очищення й сортування насіння здійснюється на відповідних машинах, потокових лініях і насіннєвих комплексах та заводах. Процент виходу насіння залежить від культури, сорту і становить у зернових - 60-70 %, зернобобових - 70-80 %, соняшнику 40-50 %. Слід пам'ятати, що кожний додатковий пропуск підвищує травмування насіння, що негативно відбивається на його якості.

Очищене й відсортоване насіння складується. Кожна партія насіння складується окремо і позначається штабельним ярликом, у якому зазначаються:

 

ШТАБЕЛЬНИЙ ЯРЛИК: Культура

Сорт (гібрид, лінія) 

Категорія за етапами насінництва 

Генерація ___ 

Рік урожаю 

Номер партії 

Маса партії 

Кількість місць 

Сортовий документ на насіння 

 назва, номер, термін дії

 

Внутрішній контроль за насінням, що зберігається:

dp7 

Необхідно забезпечити повне зберігання сухого насіння від псування і засміченості іншими культурами і сортами. Для цього складають план розміщення насіння в насіннєсховищах.

Відповідно до ДСТУ 2240-93 сховища повинні бути критими та сухими, знезараженими від комірних шкідників. Мішки зберігають при вологості насіння, яка не перевищує стандартну, на настилах або піддонах, віддалених від підлоги не менше ніж на 15 см, а від стіни – 70 см. Розміри штабелів та відстань між ними повинні сприяти відбору проб насіння з будь-якого місця і проведенню технологічних операцій. 

При зберіганні насіння насипом висота бурту не повинна перевищувати: для олійних – 1,5 м, інших культур – 2 м. У складських приміщеннях з активною вентиляцією висота бурту насіння зернових культур допускається до 3 м. Слід уникати розміщення в сусідніх засіках насіння важко відокремлюваних культур (жито і пшениця, ячмінь і овес).

Усі партії до базового та базового насіння незалежно від призначення, а також партії сертифікованого насіння першої генерації, призначені для реалізації підлягають обов’язковому пакуванню та маркуванню. 

Слід також зазначити, що упаковки повинні забезпечувати надійну цілісність їх вмісту під час зберігання і транспортування та унеможливлювати зміну їх вмісту після закриття упаковок.

Маркування партій насіння згідно до «Порядку маркування та пакування партій насіння» покладено на суб’єктів насінництва та розсадництва, і здійснюється ними в процесі доробки та пакування насіння.

Облік насіння, його рух, якість відображають у "Шнуровій книзі обліку насіння". Записи в ній повинні відповідати сортовим і насіннєвим документам та даним бухгалтерського обліку.

Контроль за зберіганням насіння включає в себе постійний моніторинг температури та вологості насіння за допомогою вологомірів та термоштанг, що дає змогу своєчасно виявити та запобігти його псуванню. 

Кожна партія насіння, що зберігається, повинна пройти перевірку посівних якостей та отримати Сертифікат, що засвідчують посівні якості насіння або товарні якості садивного матеріалу, згідно з встановленою формою, а до закінчення терміну дії документу про якість, здійснити аналіз повторно.

 

Реалізація насіння:

dp8 

Під час відпуску насіння зі складу (реалізації) документи необхідно оформляти згідно до вимог Порядку проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння або садивний матеріал (постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2017 року № 97). 

Кожна партія насіння і садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися:

1) сертифікатами:

насіння — сертифікатами, що засвідчують його сортові якості, та сертифікатами, що засвідчують його посівні якості;

садивний матеріал — сертифікатами, що засвідчують його сортові якості, та сертифікатами, що засвідчують його товарні якості;

2) супровідними документами згідно з ДСТУ 4138-2002 “Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості ”:

 - «Атестат на насіння» - на оригінальне (до базове) та елітне - (базове) насіння;

 - «Свідоцтво на насіння» - на насіння репродукцій (сертифіковане);

 - «Свідоцтво на гібридне насіння» - на насіння першого покоління гібридів.

Видані документи реєструються в Журналі відпуску насіння.

Під час здійснення внутрішньогосподарського контролю необхідно взяти до уваги також Методичні вимоги у сфері насінництва щодо збереження сортових та посівних якостей насіння зернових культур, які набули чинності 23 листопада 2018 року (наказ МінАПК України від 04.10.2018 № 476). Їх розроблено з метою виконання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами.

Звертаємо увагу на окремі положення цього документу. Так, визначено обов’язкові вимоги до насінницьких ділянок. Ділянка під посів має бути придатною для виробництва насіння відповідної культури. Попередній посів на відповідному полі має бути сумісним з виробництвом насіння відповідної культури. Має бути забезпечено відсутність засмічення посіву відповідної культури самосійними рослинами (наприклад, падалицею), що може стати джерелом погіршення сортових якостей насіння та поширення шкідливих організмів. Посіви мають бути чистими від бур’янів та якнайменше ураженими хворобами (особливо інфекційними) впродовж усієї вегетації рослин. 

Частково змінено (в сторону збільшення) норми просторової ізоляції тритікале, гречки. Також змінено вимоги просторової ізоляції для окремих категорій посівів кукурудзи і сорго. Передбачено просторову ізоляцію для гібридів пшениці та ячменю, чого раніше не було. 

Зазначено, що виробництво гібридів пшениці та ячменю з використанням ЦЧС (цитоплазматична чоловіча стерильність) має здійснюватись шляхом змішування базового насіння батьківських компонентів. Відповідно в таких змішаних посівах жіночі рослини мають ЦЧС, а чоловічі - є фертильними. Частка чоловічих фертильних рослин у посіві має становити не менше ніж 0,3-0,5 %.

Для гібридних посівів пшениці, вівса, ячменю, рису та самозапильного тритікале (без ЦЧС) між материнським компонентом та будь-якими іншими сортами цих культур (за винятком чоловічого компонента) ізоляція має становити не менше 25 м.

В додатку 4 до Методичних вимог доповнено перелік отруйних бур’янів та карантинних об’єктів, вміст яких не допускається в посівах зернових культур такими злісними та важко відокремлюваними бур’янами як кукіль звичайний, пажитниця п’янка, редька дика.

Означено вимоги до гібридів зернових культур, зокрема чоловіча стерильність батьківських компонентів гібридів жита в посівах з виробництва базового насіння має бути не нижче 98 %.

Згідно до ст. 26 ЗУ «Про насіння і садивний матеріал», посадові особи, які здійснюють державний нагляд (контроль) у сфері насінництва та розсадництва, у межах своїх повноважень при здійсненні заходів державного контролю мають право контролювати додержання суб’єктами насінництва та розсадництва вимог законодавства у сфері насінництва та розсадництва. Безперешкодного доступу в будь-яке місце вирощування, оброблення та зберігання насіння і садивного матеріалу відповідно до закону. Накладати на винних осіб адміністративні стягнення за порушення вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до цього Закону.

 

 

 

ДО УВАГИ МЕШКАНЦІВ ГРОМАДИ!!! 

На території Костянтинівської МТГ проводиться пероральна імунізація диких м'ясоїдних тварин проти сказу.

 У зв’язку зі складною епізоотичною ситуацією зі сказу тварин, на території мисливських угідь Костянтинівської МТГ, з 17.11.2021 по 23.11.2021 року, проводиться кампанія з пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин проти сказу.

 Розповсюдження вакцини відбуватиметься шляхом розкладання приманки на території мисливських угідь. Приманка безпечна для людей і тварин, має вигляд невеликих брикетів розміром 3 см на 5 см із запахом м’ясо-кісткового борошна. У середині приманки – желеподібна капсула з вакциною проти сказу. 

 Прохання до мешканців громади з порозумінням віднестись до даного заходу та при виявленні приманок — не брати їх руками, не переносити та не руйнувати, а залишати привабливими для тварин. 

 Заздалегідь дякуємо за порозуміння!

Костянтинівська районна державна 

лікарня ветеринарної медицини

 

 

Рекомендації по придбанню садивного матеріалу

Саме зараз, у жовті місяці, до настання стійких заморозків (щоб рослини встигли добре вкоренитися) на ринках області пропонуються до продажу саджанці багаторічних культур – плодових, ягідних, горіхоплідних культур, винограду.

Наприклад, вважається що восени можна висаджувати яблуню, грушу, сливу, вишню, тому, що вони добре приживаються як при осінній, так і при весняній посадці. Абрикос, персик та черешню краще висаджувати ранньою весною – при осінній посадці саджанці можуть вимерзнути. Навесні бажано висаджувати і плодові кущові рослини.

Традиційно споживачі звертаються за посадковим матеріалом до реалізаторів на ринках чи інших місцях його продажу. Досвідчені – до розсадників, в яких вирощуються сертифіковані безвірусні підщепи і дерева. 

Для попередження придбання фальсифікованого садивного матеріалу, Головне управління Держпродспоживслужби в Донецькій області звертає увагу споживачів на необхідність дотримання певних правил під час вибору садивного матеріалу. 

Зокрема, перед купівлею слід перевірити, чи виробник садивного матеріалу включений до Державного Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва. Таким чином, можна відслідкувати інформацію про сорти, які суб’єкт має право розмножувати та інші дані. 

Нажаль, існує практика так званих «нелегальних розсадників». З точки зору законодавства, це ті виробники, які не внесені до «Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва». Купуючи садивний матеріал у розплідниках, які не внесені до Державного реєстру, споживач наражається на небезпеку того, що в таких розсадниках не проводилась апробація маточних насаджень та садивного матеріалу, не проводились лабораторні дослідження на наявність вірусних та вірусоподібних патогенів та, при необхідності, генетичне визначення відповідності сорту. Такий садивний матеріал немає Сертифікатів і, відповідно, невідомі його сортові та товарні якості. Купивши такий саджанець, покупець не тільки не може бути впевнений у відповідності його заявленому сорту, але й може занести в свій сад різні вірусні, бактеріальні та грибкові захворювання, яких потім важко позбутись.

Наступним кроком, є перевірка наявності сертифікатів. Так, згідно до Закону України «Про насіння і садивний матеріал», партія садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватись Сертифікатом, що засвідчує сортові якості садивного матеріалу та Сертифікатом, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу. Ці документи повинні зберігатися на місці здійснення торгівлі та надаватися за першою вимогою. Усі видані та отримані офіційно сертифікати можна перевірити у відкритому Реєстрі сертифікатів, держателем якого є Мінагрополітики.

Помилками при виборі саджанців – це назвати продавцю потрібний сорт та не перевірити документи. У продавця з величезною кількістю саджанців на машині, він напевно виявиться в наявності. Причина цього – багато продавців перекупники, які можливо навіть взагалі не мають відношення до садівництва. Їм буде все одно, що Вам продати! 

Дворічні та однорічні саджанці зерняткових і кісточкових культур зі сформованою кроною зв’язують відповідно до помологічних і товарних сортів шпагатом в пучки по 10 шт., а саджанці без крони – в пучки по 20 шт. До кожного пучка саджанців прикріплюють етикетку, на якій зазначається виробник продукції, культура, помологічний і товарний сорт. Етикетку з підписом прив’язують до однієї із зовнішніх рослин пучка і притискають її до рослин під час зв’язування пучків. 

Розмір саджанців повинен бути близьким до стандартів із повністю здеревілими гілками. Висота однорічних яблунь, груш має бути 120 – 130 см, а кісточкових (вишня, слива, абрикос, черешня та ін.) 140 – 150 см.

Коренева шийка сортового саджанця плодових культур повинна мати місце щеплення. Якщо його немає, то це сіянець (дичок) або коренева поросль. Не допускаються до продажу саджанці, у яких наявне розпускання листя, підсихання крони, заражені хворобами чи пошкоджені шкідниками.

Якщо Ви вирішили віддати перевагу не вітчизняному, а закордонному садивному матеріалу слід знати наступне.

Згідно до ст. 20 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» існують наступні вимоги до ввезення садивного матеріалу:

1. Сорт занесено до Реєстру сортів рослин України.

2. Ввезення на територію України та вивезення за її межі зразків садивного матеріалу сортів рослин, не включених до Реєстру сортів рослин України, можуть здійснюватися для селекційних, дослідних робіт і експонування суб’єктами господарювання на основі підтвердження, виданого центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного нагляду (контролю) у сфері насінництва та розсадництва.

3. Наявність Сертифіката країни - експортера. 

Наявність сертифікатів означає, що придбані саджанці оригінального сорту. Це гарантія постачальника та виробника садивного матеріалу для того, хто закладає сад. За кордоном ніхто з потужних виробників не вирощує садивний матеріал ситуативно – це дороге задоволення.

Під час імпорту насіння на територію України визнаються документи про якість насіння та/або садивного матеріалу країн - експортерів, з якими Україна уклала відповідну угоду, з їх подальшим переоформленням на сертифікати згідно із законодавством.

Переоформлення документів про якість садивного матеріалу країн-експортерів і реєстрація сертифікатів, переоформлених згідно із законодавством, з подальшим внесенням до Реєстру сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал здійснюється органом із сертифікації або його підрозділом за місцем діяльності юридичної особи або фізичної особи-підприємця, яка імпортує садивний матеріал.

Зверніть увагу, що відповідно статті 17 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» використання для посадки садивного матеріалу, що не має відповідного сертифіката, забороняється. Якісний садивний матеріал є запорукою отримання здорових багаторічних насаджень та високих врожаїв.

 

 

 ОБЕРЕЖНО! ГРИП ПТИЦІ!

             Костянтинівське управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області доводить до Вашого відома, що наразі в Україні  ускладнилась епізоотична ситуація з високопатогенного грипу птиці, наразі на озері Сиваш в районі Арабатської стрілки спостерігається масова загибель дикої перелітної птиці, також доводимо до Вашого відома, що на початку 2021 року в Донецькій області  зареєстровано 2 неблагополучні пункти по грипу птиці (в приватному домогосподарстві та   птахогосподарстві ФГ «С-Колос», які розташовані в с. Веселе Волноваськиого району (бувший Великоновосілківський район). 

        У зв’язку з вищевикладеним та з метою забезпечення контрольованої епізоотичної ситуації та мінімізації ризиків гостроінфекційних захворювань птиці на територіях Костянтинівської МТГ та Іллінівської ОТГ ще раз нагадуємо про те, що грип птиці - гостре висококонтагіозне вірусне захворювання сільськогосподарської, синантропної та дикої птиці, що характеризується пригніченням, септицемією, ураженням респіраторних органів і шлунково-кишкового тракту й великою загибеллю птиці.     

      Пташиний грип як вірусна інфекція виникає природним чином серед диких, перш за все, водоплавних птахів. Сприйнятливі кури і качки будь-якого віку, а також 15 інших видів птахів, у тому числі індики, страуси, цесарки, перепели, буревісники, фазани, горобці, лебеді тощо. 

       Поширенню хвороби сприяють синантропні й дикі птахи, гризуни, комахи, транспортні засоби, та недотримання правил утримання птиці.

      Міграція перелітних водоплавних птахів – один з основних шляхів глобального поширення високопатогенного пташиного грипу. Оскільки основним резервуаром грипу служать перелітні птахи, то спалахи грипу в зазвичай відбуваються під час сезонних міграцій пернатих – навесні і восени. Тому усім власникам, які займаються розведенням, утриманням та обігом птиці необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:

- організувати безвигульне утримання птиці;

- утримувати домашню птицю в умовах, що виключають її контакт зі сторонньою птицею;

- завезення нової птиці необхідно здійснювати тільки з благополучних щодо пташиного грипу областей і районів; 

- забезпечити належні санітарні умови утримання домашньої птиці. З цією метою слід регулярно проводити чистку приміщень, де утримується птиця, з подальшою їх дезінфекцією;

- догляд за птицею слід здійснювати тільки в спеціально відведених для цієї мети одязі та взутті, які необхідно регулярно прати і чистити;

- використовувати лише якісні та безпечні корми для птахів, не закуповувати корми без гарантії їх безпеки. Корми для птахів зберігати виключно в місцях, недоступних для синантропної і перелітної птиці (горобців, галок, голубів тощо);

- перед початком згодовування корм слід піддавати термічній обробці (проварювати, запарювати);

- при забої та обробці птиці слід якомога менше забруднювати навколишнє середовище кров’ю, пір’ям та іншими продуктами забою;

- на вимогу представників ветеринарної служби надавати домашню птицю для клінічного огляду 

    Слід зазначити, що  віруси пташиного грипу можуть інфікувати людину й несуть значний ризик для її здоров’я, тому треба дотримуватися правил особистої безпеки та гігієни:

– після контакту з птицею, предметами догляду за птицею, продукцією птахівництва необхідно ретельно вимити руки з милом;

     – яйця і м’ясо птиці перед вживанні в їжу необхідно піддавати ретельній термічній обробці. Приготування в їжу продуктів птахівництва повинно супроводжуватися їх нагріванням до температури не нижче 70 0С протягом як мінімум 5 хвилин;

             До відома!!! Лікування високопатогенного пташиного грипу не розроблено!!!  Швидке поширення грипу на території призведе до значних економічних збитків внаслідок зниження продуктивності та загибелі птиці. 

 

 

 

 Костянтинівське управління

 Головного управління 

 Держпродспоживслужби в Донецькій області

 

 

Збереження якості насіння, від збирання до використання, є одним із найважливіших завдань, що постають перед сільгоспвиробником. 

Високі врожаї можна отримати лише при використанні здорового високоякісного насіння, що має високі потенціальні властивості. Тому насіння до посіву треба зберігати в таких умовах, щоб воно забезпечило високу енергію проростання, високу схожість і було здатне дати здорову високопродуктивну рослину, а це вимагає певних умов і спеціального режиму зберігання. 

ВИМОГИ ДО НАСІННЯ, ЩО ЗАКЛАДАЄТЬСЯ НА ЗБЕРІГАННЯ

Завдання зберігання насіння - зберегти якість насіння певний час від зби¬рання до використання. У залежності від призначення термін зберігання насін¬ня може бути різним. У озимих культур у більшості регіонів України він стано¬вить близько 5 міс, перехідні фонди озимих культур - 12-24 міс, насіння ярих - 7-8 міс, а їх страхові фонди - 12-24 міс. Насіння колекцій науково-дослідних і се¬лекційних установ зберігається три-п'ять років і більше.

Насіння, що закладається на зберігання, повинно мати високу життєздатність. Насіння зі зниженою енергією про¬ростання та схожістю, травмоване, проросле, неякісно відсортоване, пошкоджене патогенною мікрофлорою зберігається погано.

Насіння, вирощене на збалансованому за фосфором фоні, зберігаєть¬ся краще, ніж насіння, вирощене на азотному фоні.

На зберігання насіння впливають метеорологічні умови в період формування і достигання насіння. Насіння, вирощене при сухій сонячній погоді зберігається краще. Вилягання зернових культур, особливо в ранні строки, значно погіршує якість насіння. Насіння, зібране з полеглих посівів і закладене на зберігання, характеризується зни-женою лабораторною схожістю. Урожайність рослин, вирощених з такого насіння, завжди нижча.

Запізнення зі строками збирання негативно впливає на якість насіння і тривалість збері¬гання. Наявність пророслих зе¬рен у насіннєвій масі може призвести до значного зниження схо¬жості, та переведення всієї партії на¬сіння до некондиційної.

ЗАГАЛЬНІ УМОВИ ЗБЕРІГАННЯ НАСІННЯ

На зберігання закладають нормально розвинене насіння, здорове, не травмоване, яке вирощено на високому агрофоні та зібране без порушення технології, із вологістю в межах або нижче критичної (табл.1) 

Таблиця 1. Критична вологість насіння сільськогосподарських культур

Культури

Критична вологість,%

Зернобобові, кормові бобові трави

15,0-16,0

Гречка

14,5-15,0

Пшениця, жито, ячмінь, злакові трави

14,5-15,0

Овес

13,9-14,5

Кукурудза (в зерні)

13,5-14,5

Просо

13,5-14,0

Соняшник

До 10

Овочеві

До 10

Особливої уваги вимагає насіння зібране у вологий період і має вологість вище критичної. У такого насіння значно підвищується інтенсивність біохімічних процесів, що призводить до швидкої втрати схожості. 

На зберігання насіння істотно впливає його вологість та стан. Характеризується стан насіння енергією проростання, схожістю та інтенсивністю початкового росту. Найбільш стійке при зберіганні насіння з високою життєздатністю. Основний фактор, що регулює інтенсивність дихання - це вміст вологи в насінинах. З підвищенням температури інтенсивність дихання насіння зростає, що приводить до втрати сухих речовин, різкому зниженню схожості. При підвищенні вологості насіння підсилюється розвиток мікроорганізмів, комах та кліщів, що сприяє самозігріванню. 

Крім того, самозігріванню сприяє також насіння, що ушкоджено шкідниками, травмоване, морозобійне, містить грудочки землі, пил, органічні та інші домішки. 

Основну увагу при зберіганні насіння варто звертати на вологість і температуру навколишнього середовища. Необхідно стежити за тим, щоб відносна вологість повітря в насіннєсховищах не перевищувала 60%. Краща температура для зберігання насіння 5-10°С. Насіння при правильному режимі можна берегти тривалий час (табл.2)

Таблиця 2.ПРИБЛИЗНА ТРИВАЛІСТЬ СТІЙКОГО ЗБЕРІГАННЯ НАСІННЯ ЗЕРНОВИХ КУЛЬТУР У ЗАЛЕЖНОСТІ ВІД ЙОГО ВОЛОГОСТІ І ТЕМПЕРАТУРИ ,діб

Вологість, %

Температура, С

5

10

15

20

25

30

12

Тривалий термін

14

Тривалий термін

93

32

19

16

Тривалий термін

126

32

14

7

4

18

130

36

10

5

-

-

20

39

13

5

1

-

-

22

24

10

2

-

-

-

26

18

5

-

-

-

-

30

12

-

-

-

-

-

 

Довговічність насіння обумовлює тривалість періоду, протягом якого воно зберігає здатність до проростання з часу дозрівання його на материнській рослині. 

Граничний термін збереження схожості насіння в умовах сухого клімату під час збирання та вологості від 9,5-11,5% для насіння пшениці, ячменю - 12 років, вівса – 13, кукурудзи -9, жита і проса – 5 років. 

Для насіння: кавуна, дині, огірка, кабачків, патисонів -6-8 років; капусти, томата, гарбуза, кольрабі -4-5 років; гороху, квасолі, бобів, редису, брукви - 3-5 років; моркви, буряка, ріпи, баклажана, салату, шпинату -3-4 роки; цибулі, петрушки, кропу, спаржі, щавлю, ревеню -2-3; пастернаку та селери -2-4 роки.

Зазначені терміни не можна вважати строго граничними. Сполучення низької вологості насіння зі зниженою температурою і вологістю навколишнього середовища дозволяє зберігати схожість насіння на високому рівні тривалий період часу. 

Особливо ретельно треба доглядати за насінням з вологістю вище 15-15,5%, а також за свіжозібраним насінням, схильним до самозігрівання. Так у період збирання 1-2 доби самозігрівання призводить до втрати 5-12%, а подальший розвиток цього процесу веде до повної втрати насінням кондиційної схожості. 

Для підвищення стійкості свіжозібраного насіння необхідно знижувати його вологість, очищати від домішок. Зниження вологості досягають сушінням на сонці, а також вентиляцією, перелопачуванням і провітрюванням на зерноочисних машинах. 

Сушать насіння в потоковій лінії на сушарці. Для кожної культури необхідно дотримувати рекомендований режим сушіння.

ПІДГОТОВКА НАСІННЄСХОВИЩА

Кожне господарство повинно бути забезпечене спеціальними насіннєсховищами, із засіками, а в деяких зонах з установками активного вентилювання. 

В даний час, в основному, використовують пристосовані сховища малої місткості з розміщенням насіння насипом на підлозі, у засіках, у мішках. 

Склади необхідно розташовувати на сухих підвищених ділянках. Підлога й стіни повинні бути без щілин. На вентиляційні отвори й вікна встановлюють грати (для захисту від гризунів та птахів). 

У насіннєсховищах повинні бути подвійні двері: зовнішні (глухі) і внутрішні (ґратчасті для активного повітряного обміну). В умовах промислового насінництва доцільні великі механізовані насіннєсховища бункерного та силосного типів. Технологічне оснащення їх повинне цілком забезпечити механізацію усіх вантажно-розвантажувальних робіт, активне вентилювання й охолодження насіння, автоматизований контроль за температурою, вологістю насіння і повітря в насіннєсховищі, знезаражування насіння й насіннєсховища, передпосівну обробку (обігрівання, протруювання та ін.), упакування в мішки чи контейнери, автоматичне зважування. 

В наш час розроблено багато типових насіннєсховищ вітчизняного та закордонного виробництва. 

У насіннєсховищах повинен бути необхідний інвентар: термощупи, термометри, психрометри, портативні вологоміри зерна, щупи, відра, ваги, засоби протипожежної безпеки та інше.

Насіннєсховище і вся територія біля нього повинні бути ретельно очищені від сміття та постійно утримуватися у чистоті.

Перед початком роботи проводять дезінфекцію. Упорядковують підлогу, стіни, миють дошки засіків, ремонтують мішки,брезенти, інвентар та усі машини, що пов’язані з обробкою насіння. Найпростіший спосіб дезінфекції приміщення – обробка гашеним вапном.

Для ефективного знищення комірних шкідників (дезінсекція, дератизація) використовують препарати, що дозволені для боротьби з шкідниками запасів. При роботі з отрутохімікатами необхідно дотримуватись відповідних інструкцій техніки безпеки при роботі з ними. До роботи з отрутохімікатами допускаються фахівці, що мають відповідний дозвіл. 

Після проведення всіх робіт, необхідно звернутися до Управління фіто- санітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби  області для проведення обстеження складського приміщення на встановлення фіто санітарного стану. Спеціалісти управління проводять обстеження та лабораторні дослідження. При засвідченні відсутності шкідливих організмів видається акт про готовність насіннєсховища до приймання насіння на зберігання. 

РОЗМІЩЕННЯ НАСІННЯ У НАСІННЄСХОВИЩІ

До початку збирання, складається план розміщення насіння нового врожаю по культурах, сортах і репродукціях. Для правильного розрахунку розміру засіки можна скористатися орієнтованими даними маси 1 м куб. насіння (табл. 3) 

Для розрахунку розміру площі складування заплановану кількість насіння необхідно розділити на орієнтовану масу даної культури в 1 м куб та висоту насипу. 

На зберігання засипають насіння підготовлене і доведене до посівних кондицій. Під час збереження насипом треба прийняти заходи по

запобіганню випадкового змішування насіння, для цього засіки залишають незаповненими, до верхнього краю на 15-20 см.

Таблиця 3. ОРІЄНТОВАНА МАСА 1 М КУБ НАСІННЯ

Культура

Маса, кг

Соняшник олійний

325-440

Овес

400-550

Рис

440-550

Гречка

560-650

Ячмінь

580-700

Льон

580-680

Кукурудза

680-820

Просо

680-730

Жито

680-730

Пшениця

730-840

горох

750-800

Не можна розміщати в сусідніх засіках насіння яке важко відокремити, таких культур як пшениця і ячмінь, овес і ячмінь, жито і озима пшениця, а також насіння різних сортів, репродукції одної культури. Засіки не повинні торкатися зовнішніх стінок складу (відстань не менше 50 см), щоб уникнути конденсації вологи. Висота насипу чи штабелів установлюється в залежності від культури, вологості, температури та пори року (табл. 4). Для насіннєсховищ, що обладнані активною вентиляцією, висота може перевищувати зазначені межі на 0,5м. 

Надалі, для сучасних насіннєсховищ, висоту насипу основних зернових і зернобобових культур із вологістю на 1,5-2,0% нижче критичної, доцільно установити до 5-6 м, а для бункерних і силосних сховищ – до 12 м. 

Якщо насіння було засипано з підвищеною вологістю, то його піддають активному вентилюванню чи складують тонким шаром при постійному спостереженні. При цьому температура у сховищі повинна бути як найнижчою, близько 5-10 °С. 

Кожну підготовлену партію, що підлягає зберіганню, необхідно зважити, пронумерувати й установити штабельний ярлик чи етикетку. 

Базове і добазове насіння зернових, зернобобових, ряду олійних культур (соняшнику, сої, льону,рицини, гірчиці, ріпаку), насіння трав, овочевих культур будь яких репродукцій необхідно зберігати у мішках. Мішки повинні бути міцні, сухі, чисті та знезаражені.

Таблиця 4. ПРИПУСТИМА ВИСОТА ШТАБЕЛЮ ЧИ НАСИПУ ПРИ ЗБЕРІГАННІ СУХОГО НАСІННЯ

Культура

Період року

холодний

теплий

Висота штабеля (число рядів мішків)

Висота насипу, м

Висота штабеля (число рядів мішків)

Висота насипу, м

Пшениця, ячмінь, овес, жито, гречка

8,0

2,5

8,0

2,0

Горох, сочевиця, квасоля

8,0

2,5

6,0

2,0

Просо

6,0

1,5

4,0

1,0

Соя, ріпак

5,0

1,0

4,0

1,0

Льон-довгунець

12,0

2,0

6,0

1,5

Кукурудза (у зерні)

8,0

2,5

2,0

6,0

Соняшник, сафлор

8,0

2,0

4,0

1,6

Багаторічні трави

5

-

4

-

Кожну партію насіння, упаковану в мішки, укладають окремим штабелем. Мішки укладають на настили чи піддони, що знаходяться вище рівня підлоги не менше чим на 15 см. 

Усе насіння передають завідуючому насіннєсховищем по акту на зберігання. 

Сортове насіння, що призначене для посіву, насіння дефіцитних і перспективних сортів, враховується окремо по кожному сорту, а в межах сорту по категоріях - по книзі складського обліку. 

КОНТРОЛЬ І ДОГЛЯД ЗА НАСІННЯМ ПРИ ЗБЕРІГАННІ

Насіння, що засипане на зберігання, на протязі 2-х діб, підлягає перевірці на посівні якості для чого проводиться повний аналіз. Зразки на перевірку відбирають й оформляють актом.

Під час зберігання необхідно систематично спостерігати за станом насіння, вимірювати його температуру, відносну вологість, наявність шкідників. Температуру насіння визначають за допомогою спеціальних приладів- термощупів. Температуру на початку зберігання необхідно вимірювати щодня, через 1-2 місяці не менш чим – 2-3 рази у тиждень, а узимку – раз у тиждень, в різних місцях на глибині 20-30 см, у середній частині і внизу біля підлоги (табл. 5).

Таблиця 5.ПЕРІОДИЧНІСТЬ ВИМІРЮВАННЯ ТЕМПЕРАТУРИ НАСИПУ НАСІННЯ, діб

Насіння

Свіжозібране насіння протягом з місяців

Наступні періоди зберігання при температурі насіння, °С

0 і нижче

0-10

10-20

понад 20

Сухе (до 14 %)

3

15

15

10

7

Середньої вологості (14-16%)

2

10

10

5

3

Вологе (16-20%)

1

8

6

4

2

Сире (понад 20%)

1

5

3

1

1

При виникненні у насіннєсховищі специфічного «комірного» запаху, насіння треба підсушити чи охолодити. 

Насіння з незакінченим періодом післязбирального дозрівання вимагає підвищеного доступу кисню, тому, коли з’являється «комірний» запах насіння потрібно негайно провітрити. Це можна зробити шляхом активного вентилювання, а якщо такої установки немає, то насіння пропускають на віялках. Насіння можна провітрювати, коли відносна вологість повітря не більше 60-70%. Температура зовнішнього повітря повинна бути нижча, ніж температура повітря в приміщенні, тому що можлива конденсація вологи на насінні. 

Зберігання насіння у сухому холодному стані – оптимальне для всіх зон і культур.

Переохолодження насіння (нижче мінус10-15°С) не припустимо, особливо для насіння з підвищеною вологістю – воно може загинути. 

Навесні не можна допускати швидкого прогрівання насіння. Щоб насіння прогрівалося поступово, насіннєсховище необхідно провітрювати тільки вночі, або в холодні дні. 

Перевірку вологості насіння треба контролювати щомісяця – при температурі насіння 0°С і нижче, два рази на місяць - при температурі вище 0°С, а також після транспортування чи обробці пестицидами. Повторний контроль схожості проводити кожні 4 місяці, крім того, треба визначити якість насіння за 15-20 днів до початку сівби. 

Одночасно визначають зараженість насіння, а також його органолептичні показники. Одночасно визначають і заселеність насіння шкідниками, а також колір насіння і його запах органолептично.

         Зараженість шкідниками насіння визначається залежно від температури насіннєвої маси:

-      вище від 10 °С - один раз на 10 днів;

-      нижче ніж 10 °С - раз на 15 днів;

-      нижче ніж 0 °С - раз на місяць.

 

Усі роботи, що проводяться з насінням фіксуються у книзі обліку насіння. 

При зберіганні насіння треба дотримувати всіх зазначених рекомендацій.

 

 

 

 

 

 

 

 

ДО УВАГИ МЕШКАНЦІВ КОСТЯНТИНІВСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ!!!

     Наближається свято важливе для мешканців нашої громади, а саме 151 річниця дня народження міста Костянтинівки. З цього приводу святкування з концертною програмою планується в Парку культури та відпочинку. Під час відвідування свята слід подбати про власний захист. Не дивлячись на те, що на всій території встановлений «зелений» рівень епідемічної небезпеки, що передбачає пом’якшення карантинних обмежень, все ж таки при відвідуванні масових заходів необхідно  тримати соціальну дистанцію (не менше 1,5 м), використовувати антисептики, якщо у Вас симптоми ГРВІ/ГРЗ залишайтеся вдома, зверніться до сімейного лікаря. Будьте свідомими, не треба проявляти соціальну активність, не відвідуйте свято,  не провокуйте ускладнення власної хвороби і не наражайте інших людей на небезпеку. 

Давайте берегти один одного і пам’ятати, що  іноді прості речі рятують життя!!!!

З повагою,

Костянтинівське управління 

ГУ Держпродспоживслужби в Донецькій області.

 

 

Рекомендації сільгоспвиробникам.

Особливості збирання і зберігання врожаю сільськогосподарських культур з насінницьких ділянок

Сучасні методи збирання врожаю забезпечують повну механізацію усіх процесів та в короткий термін  дають можливість зібрати врожай з мінімальними  втратами, зберігаючи при цьому високу якість насіння. 

Вимоги до якості збирання насінницьких посівів більш високі, ніж до збирання посівів продовольчого і кормового призначення, оскільки важливо не тільки зібрати високий урожай, а й отримати насіння з високими посівними якостями.

Основні показники якості насіння - енергія проростання, лабораторна і польова схожість, маса 1000 зерен, вологість і строки післязбирального їх дозрівання - залежать від термінів і способу збирання насінницьких посівів, технічного стану зернозбиральної  техніки.

Передчасний збір врожаю призводить до отримання щуплих та неповноцінних насінин, а пізній - до великих втрат через висипання найбільш зрілого та виповненого насіння . При висипанні навіть однієї зернини з кожного колосу втрати на 1 га сягають 1 ц та більше. Якщо збір врожаю провести невчасно, із затримкою -  насіння швидко втрачає  свою якість за рахунок розвитку хвороб, проростання у колосі, втрати сухої речовини внаслідок  дихання та вимивання  з дощами розчинних речовин з насіння.

Головними способами збирання насіннєвих посівів є двохфазний (роздільний) або однофазний( прямий).

Прямий спосіб  збирання застосовують, коли  насіння знаходяться у повній стиглості або у кінці воскової стиглості при вологості -   18 - 20 %. При більш ранньому збиранні  обмолочувати насіння вкрай важко через його високу  вологість.

При двохфазному способі чистота насіння вища, так як підсушені насінини бур’янів та інші домішки краще відокремлюються при очистці під час обмолоту. Схожість та особливо енергія проростання також підвищується, оскільки у насінні, підсушеному у валках швидше проходить післязбиральне дозрівання. При цьому відбувається вирівнювання вологості всієї зернової маси і насіння  краще обмолочуються.

Важливо не допускати великий розрив  у часі між скошуванням і підбиранням валків, так як при довгому знаходженні скошеної маси у валках збільшуються  його втрати при обмолоті та дуже знижується якість насіння.

При затяжній похмурій погоді слід використовувати прямий спосіб, оскільки на корені рослини краще продуваються повітрям та скоріше просихають.

При великих площах насіннєвих посівів зернових культур рекомендують починати  його збір у середині воскової стиглості двохфазним способом, а при настанні повної стиглості переходити на пряме комбайнування. Раціональне поєднання двохфазного способу та прямого комбайнування дозволяє провести збір насіння зернових культур в оптимальні терміни - не більш ніж за 10 - 12 діб.

За несприятливих погодних умов у період збирання врожаю обмолот вимушено проводять при підвищеній вологості насіння (18-22%), передбачивши  при цьому термінову очистку та сушку насіннєвого матеріалу.

Під час проведення всього періоду збирання і підготовки насіння до посіву необхідно на всіх технологічних етапах  проводити внутрішньогосподарський  контроль за його якістю.

Насіння, зібране комбайнами, підлягає негайному очищенню, особливо якщо воно має підвищену вологість. Його доставляють на зернотік і відразу ж починають процес очищення на ОВС-25, ЗАВ-20, ЗАВ-40 з наступним доведенням на сушильних агрегатах до кондиційної вологості.

Слід наголосити, що за даними науковців кожний відсоток травм у посівному матеріалі зменшує  його урожайність. Тому слід провести необхідні заходи  аби рівень травмування насіння не перевищував 1%.

При збільшенні відсотка дроблення збільшується  кількість насіння з мікротравмами, яке практично не можна відокремити на очисних і сортувальних машинах.

      Рекомендуємо при очищенні і сортуванні насіння  суворо дотримуватися  таких технологічних прийомів: 

не допускати перевищення швидкості руху робочих органів зерноочисних машин;

максимально скоротити довжину транспортувальної системи, оскільки найбільше всього насіння   травмується на норіях і зернонавантажувачах ;

не допускати падіння зерна з великої висоти;

не допускати збільшення кількості пропусків зерна через зерноочисні машини, правильно добирати потрібні решета . 

Для запобігання додаткового травмування насіння протягом сушіння слід суворо дотримуватись встановлених  відповідними інструкціями режимів.

Насіння, яке має підвищену вологість, не слід засипати у великі бурти. При сонячній погоді широко застосовувати повітряний спосіб сушіння зерна, розстилаючи його тонким шаром, і періодично перелопачувати. За один такий прийом  його вологість  знижується до 1 %.

При утриманні вологої погоди необхідно використати всі наявні в господарствах сушарки.

У разі підвищеної збиральної вологості, а також для термічного знезараження зерна від шкідників проводять  його сушіння. За наявності в господарстві різних партій  насіння - насамперед сушать вологе, уражене та насіння з ознаками самозігрівання .

Допускається нерівномірність нагрівання зерна в сушарках в межах 3- 4°С, відносна вологість відпрацьованого теплоносія 65-75%. Зниження вологості за одне проходження насіння через сушарку не повинно перевищувати для зернових, зернобобових і кукурудзи — 3 - 4%..

На тривале зберігання закладають насіння з вологістю нижче критичної, повністю очищене та відсортоване. З моменту надходження насіння у сховище необхідно вести систематичне спостереження за вологістю, температурою насіння і повітря, зміною кольору насіння, його запахом. Особливу увагу слід приділяти появі осередків самозігрівання і шкідників. Насіннєсховища періодично провітрюють, використовуючи  як  пасивне  так і активне вентилювання, оскільки низька вологість поєднана із низькою температурою -  ідеальні умови зберігання насіння.

Особливої уваги потребує насіння, зібране у дощову погоду, а також у морозну (частіше кукурудза) - у такого насіння швидко пошкоджується оболонка.

Збереженість партії насіння залежить від інтенсивності її дихання. Чим вона вища, тим важче її зберегти від псування і значних втрат  маси. Інтенсивність дихання  залежить від вологості, температури, ступеня аерації, тривалості зберігання і якісного стану.

Вологість насіння - найважливіший і надійний фактор регулювання його життєдіяльності. Волога в насінні є середовищем, в якому відбуваються всі важливі  процеси життєдіяльності. Сухе зерно дихає досить повільно.

Зерно середньої сухості дихає  у 2 - 4 рази, вологе  -  в 4 - 8, а сире  -  у 20 - 30 разів інтенсивніше, ніж сухе.

Критична вологість для насіння пшениці, жита і ячменю становить 14,5 - 15,5%, для кукурудзи  -  13 - 14%, проса  -  12 - 13%, соняшнику  -  7 - 9%.

Щоб уникнути ураження насіння  мікроорганізмами, зберігати  його потрібно при вологості нижче за критичну на 3 - 4%, а для олійних культур - на  2 - 3%.

Зниження температури значно послаблює інтенсивність дихання всіх живих компонентів  зернової маси і сприяє збільшенню термінів її зберігання.

Інтенсивність і характер дихання  насіння прямо залежать від складу газового середовища. При вільному доступі повітря до зернової маси підвищується інтенсивність його дихання, оскільки в міжзернових просторах вміст кисню достатній. У сухому зерні інтенсивність дихання незначна, тому його посівні якості зберігаються довше. 

Інтенсивність дихання зернової маси залежить також від стану і якісних показників нсіння. Так, партія насіння, яка містить багато недозрілих зерен, пророслих, щуплих і давлених, менш стійка при зберіганні. На інтенсивність впливають і ботанічні особливості культури. Наприклад, насіння м'якої пшениці дихає інтенсивніше, ніж насіння твердої, а інтенсивність дихання насіння пшениці вища, ніж насіння гречки.

Тому найкраще зберігаються  партії насіння, що знаходяться в стані зниженої життєдіяльності.

На довговічність насіння несприятливо діють коливання вологості повітря під час зберігання. З метою запобігання конденсації вологи на партії насіння  відносна вологість зовнішнього повітря має бути не вище 60 – 70%.

Підсумовуючи вищевикладене, з метою  запобігання втратам насіння при збиранні  та доведенні його до посівних кондицій, необхідно суворо контролювати його якість при збиранні та на всіх етапах технологічного процесу  у відповідності з наданими рекомендаціями. 

 

 

ОБЕРЕЖНО – ГРИБИ!

      Гриби – це дарунок лісу, але, водночас, вони є небезпечним продуктом харчування, який може призвести до отруєння, а іноді й смерті. Отруєння організму викликають токсини, алкалоїди та сполучення важких металів, які містяться в грибах. Так на території Донецької області нещодавно зафіксовано 3 випадки отруєння грибами з тяжкими наслідками. Гриби, які спричинили отруєння, були зібрані у лісосмузі поблизу м. Бахмут та Мар’їнському районі.

           Основні причини отруєнь:

вживання отруйних грибів;

неправильне приготування умовно їстівних грибів;

вживання старих або зіпсованих їстівних грибів;

вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації (навіть білі гриби і підберезники мають своїх небезпечних двійників).

Щоб запобігти отруєння грибами, ми рекомендуємо вам заходи та правила, які необхідні для виконання кожній людині, дотримуйтесь їх:

- Купуйте гриби тільки у відведених для їх продажу місцях (магазинах, теплицях, спеціалізованих кіосках), особливо уникайте стихійних ринків.

- Збирайте і купуйте тільки гриби, про які вам відомо, що вони їстівні та безпечні.

- Не збирайте гриби: якщо не впевнені, що знаєте їх, якими б апетитними вони не здавалися; поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках, в хімічно та радіаційно небезпечних зонах; невідомі, особливо з циліндричною ніжкою, у основі якої є потовщення "бульба", оточене оболонкою; з ушкодженою ніжкою, старих, в'ялих, червивих або ослизлих;

- Ніколи не збирайте пластинчаті гриби, отруйні гриби маскуються під них;

- Не порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках, - вони не завжди відповідають дійсності.

- Не куштуйте сирі гриби на смак.

- Ще раз перевірте вдома гриби, особливо ті, які збирали діти. Усі сумнівні -викидайте. Нижню частину ніжки гриба, що забруднена грунтом - викидайте. Гриби промийте, у маслюків та мокрух зніміть з капелюшка слизьку плівку.

- Гриби підлягають кулінарній обробці в день збору, інакше в них утворюється трупна отрута.

- При обробці кип'ятіть гриби 7-10 хвилин у воді, після чого відвар злийте. Лише тоді гриби можна варити або смажити.

- Обов'язково вимочіть або відваріть умовно їстівні гриби, які використовують для соління, – грузді, вовнянки та інші, котрі містять «молочний» сік, тим самим позбудетесь гірких речовин, які уражають слизову оболонку шлунку.

- Не пригощайте ні в якому разі грибами дітей, літніх людей та вагітних жінок.

- Гриби (зеленушка, синяк-дубовик, та деякі інші) містять отруйні речовини, які у шлунку не розчиняються. У взаємодії із алкоголем отрута розчиняється та викликає бурхливе отруєння.

- Значна кількість грибів, які досі вважались їстівними, містять мікродози отруйних речовин. Якщо вживати їх декілька днів підряд – також може статись отруєння.

- Суворо дотримуйтеся правил консервування грибів. Неправильно приготовлені консервовані гриби можуть викликати дуже важке захворювання – ботулізм. Гриби, які довго зберігалися, обов'язково прокип'ятіть 10-15 хвилин. 

   Якщо з’явилися симптоми отруєння: нудота, блювота, біль у животі, посилене потовиділення, зниження артеріального тиску, судоми, мимовільне сечовиділення, проноси, розвиток симптомів серцево-судинної недостатності, слід негайно викликати "Швидку медичну допомогу", одночасно, не очікуючи її прибуття, негайно промити шлунок: випивши 5-6 склянок кип'яченої води або слабкого сольового розчину; нажати пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту; прийняти активоване вугілля (4-5 пігулок), коли промивні води стануть чистими.

Запам'ятайте: отруєння грибами дуже важко піддається лікуванню.

Бережіть своє здоров’я та здоров’я Ваших близьких!!!

 

 

 

20201217 держпро

 

Підготовка та проведення польового оцінювання сортових посівів сільськогосподарських культур в 2021 році

Відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва ГУ Держпродспоживслужби в Донецькій області звертає увагу суб’єктів господарювання, які планують виробництво насіння та садивного матеріалу в 2021 році, на декілька моментів підготовки до проведення польового оцінювання та його безпосереднього проведення:

1. До початку закладання насіннєвих ділянок, необхідно перевірити наявність сорту, що планується до виробництва в Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні (або в Переліку сортів рослин ОЕСР, тих рослин, до схем сертифікації яких приєдналася Україна та які вирощуються з метою експорту).

2. Обов’язковою є наявність комплекту документів, передбачених Порядком проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал.

3. При відведені пріоритетними є площі, що знаходяться на кращих ґрунтах та розміщені по кращих попередниках. Так, для зернових культур це є чорний пар, зайнятий пар, багаторічні трави, вико-вівсяні і горохово-вівсяні суміші на зелений корм, зернобобові, картопля і кукурудза на силос. Важливим для отримання якісного насіння є дотримання на відведених насінницьких ділянках рекомендованих технологій вирощування, своєчасне проведення підживлення, боротьби з бур’янами, хворобами та шкідниками.

4. Не допускається розміщення насінницьких ділянок на площах, де вирощувалась та ж культура у попередньому році або після важко-відокремлюваних культур.

5. В межах просторової ізоляції насінницького посіву повинні бути відсутні інші посіви культури, що підлягає оцінюванню.

  Польове інспектування є процедурою для встановлення ідентичності сорту і визначення сортової чистоти (типовості). Роботи з визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу має право здійснювати аудитор із сертифікації (агроном-інспектор). Згідно з ст.12³ ЗУ «Про насіння і садивний матеріал» аудитор із сертифікації (агроном-інспектор) може провадити свою діяльність як незалежний експерт або як посадова особа центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику, чи державного підприємства, установи, організації, що входить до сфери його управління. Вимогою до незалежних експертів є вибіркове оцінювання таких робіт аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором), який є посадовою особою органу із сертифікації.

Незалежним експертом є особа, яка отримала Свідоцтво аудитора із сертифікації і включена до Реєстру аудиторів із сертифікації (агрономів-інспекторів. У свідоцтві зазначається вид робіт, які аудитор із сертифікації має право здійснювати.

Суб’єктам насінництва та розсадництва, у яких польове оцінювання посівів або насадження здійснюватимуть незалежні експерти, слід мати на увазі, що вони надають послуги з визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу (польове оцінювання), крім категорій добазового і базового насіння та категорій вихідного і базового садивного матеріалу. 

Роботи з визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу мають право здійснювати установа

- Державне підприємство «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції». Аудитори із сертифікації цієї установи мають право на проведення польового оцінювання насінницьких посівів для отримання добазового, базового та сертифікованого насіння;

- Товариство з обмеженою відповідальністю «Агросерт». Аудитори із сертифікації цієї установи мають право на проведення польового оцінювання насінницьких посівів для отримання сертифікованого насіння.

Процедура проведення сертифікації та видачі сертифікатів, що засвідчують сортові і посівні якості насіння або сортові і товарні якості садивного матеріалу передбачає;

- подання заявки на проведення сертифікації;

- розгляд заявки та прийняття рішення;

- укладення договору про надання послуг із проведення сертифікації у сфері насінництва та розсадництва;

- проведення польового оцінювання;

- проведення ділянкового (ґрунтового) та лабораторного сортового контролю;

- відбір проб для проведення випробування;

- проведення випробування;

- аналіз одержаних результатів і прийняття рішення щодо видачі відповідного сертифіката;

- видача сертифіката.

Польове оцінювання (інспектування) насіннєвих посівів сільськогосподарських культур включає в себе ряд заходів призначених для визначення сортової чистоти (типовості), вмісту видової та сортової домішки, засміченості бур’янами, ураженості хворобами, ушкодженості (заселеності) шкідниками з метою встановлення придатності для використання урожаю на насінницькі цілі.

Польовому інспектуванню підлягають насінницькі посіви сортів, гібридів та їх батьківських форм, занесених до Державного реєстру сортів рослин, призначених для поширення в Україні. 

Інспектування посівів проводять у два етапи: попереднє та остаточне.

У ході попередньої інспекторської перевірки уточнюють відомості, представлені виробником насіння при поданні заяви на проведення польового інспектування насінницьких посівів.

За перевірки документів на висіяне насіння (атестати, свідоцтва та ін.) представлені дані звіряють з даними, зазначеними на етикетках від паковань (мішків, контейнерів) відповідних партій. При цьому звертають увагу на походження насіння та законність його отримання.

Агроном-інспектор може вимагати від виробника представити оригінали ліцензійних угод з власником сортів на право виробництва насіння, а також матеріали, що підтверджують здійснення необхідних заходів, передбачених насінницькою технологією.

Кожен заявлений посів обстежують у натурі для підтвердження ідентичності сорту, перевіряють дотримання вимог технології виробництва насіння (попередники, межі посіву, просторова ізоляція, розмежування і т.д.), а також ступінь засміченості посіву бур’янами (карантинними, важковідокремлюваними, злісними), важковідокремлюваними (за очищення насіння) культурами, ураженості хворобами і пошкодженості шкідниками.

Результати попередньої перевірки та виявлені у ході її можливі недоліки відображають у акті попереднього інспектування, в якому роблять (за необхідності) припис із зазначенням терміну усунення наявних недоліків. Якщо зауваження інспектора враховано та вчасно здійснено всі необхідні заходи, посів вважається придатним для остаточного інспектування.

Остаточне інспектування посівів проводять у фази розвитку рослин, коли проявляється найбільше сортовирізняльних ознак . Для пшениці, жита, тритикале, ячменю, вівса, рису – це кінець воскової – початок повної стиглості зерна, для проса – поява забарвлення квіткових плівок; для гречки – побуріння нижніх плодів. 

 

Для оцінювання рослин на ділянках використовують офіційний опис сорту, а також результати ґрунтового контролю насіння, яким засіяно даний посів (якщо такі дані існують).

Залежно від результатів польового інспектування посіву (після обрахунку показників) складають такі документи:

- акт польового інспектування – якщо посів за всіма показниками визнано придатним на насінницькі цілі;

- акт бракування посіву – якщо такий посів визнано непридатним (за будь якої причини) для використання урожаю з нього на насінницькі цілі і підлягає вибракуванню.

Посів вибраковують з числа насінницьких, якщо за проведення інспектування встановлено:

-грубі порушення ведення насінницької документації та факти фальсифікації;

-недотримання вимог щодо розміщення (попередник, просторова ізоляція, розмежування);

-неможливість ідентифікації сорту;

-наявність карантинних об’єктів;

-невідповідність сортової чистоти (типовості) та інших показників, що визначаються у процесі польового інспектування, зазначеним вимогам;

-наднормативну ураженість рослин інфекційними хворобами;

-сильну пошкодженість (заселеність) шкідниками;

-високу засміченість важковідокремлюваними бур’янами та культурними рослинами.

 

 

 

З метою запобігання поширення генетично модифікованих організмів у відкритих системах Головне управління Держпродспоживслужби в Донецькій області надає рекомендації щодо заходів із запобігання поширення, розповсюдження, попередження випадків використання незареєстрованих ГМО у відкритих системах

 

Генетично модифіковані (ГМ) рослини – рослини, генетичний матеріал яких (послідовність ДНК) був штучно змінений методами генної інженерії. Такі рослини також часто називають трансгенними, тобто мається на увазі, що фрагменти ДНК з певного організму були перенесені в геном рослини.

Методи створення генетично модифікованих організмів (ГМО) є різними, але для рослин найчастіше використовують метод Agrobacterium-опосередкованої трансформації. Агробактерії (Agrobacterium tumefaciens Smith & Townsend) – ґрунтові паличкоподібні бактерії, що уражують більше 1000 видів рослин і спричиняють утворення пухлин на коренях (так звані корончасті галли, хвороба відома під назвою бактеріальний рак коренів). Агробактерія «трансформує» клітину кореня рослини, тобто «вбудовує» свою плазміду (кільцеподібну молекулу ДНК) у ДНК рослини. Плазміда містить гени, що відповідають за синтез рослинних гормонів, а підвищений їх рівень власне і спричиняє появу пухлин на коренях.

Саме здатність агробактерій вбудовувати плазміду в ДНК рослини і є ключовим у створенні ГМ-рослин. У плазміди видаляють гени, що відповідають за синтез фітогормонів, та заміняють послідовностями з бажаною ознакою. Такими модифікованими плазмідами, які більше не спричиняють утворення пухлин і водночас містять нові гени, трансформують рослинні клітини. Потім з клітин відтворюють цілісний організм рослини, який вже є генетично модифікованим.

Послідовності, що вбудовують в плазміду, можуть бути різними. Наприклад, створено так званий «золотий рис», що містить попередник вітаміну А і може бути дуже цінним для країн, де існує дефіцит цього вітаміну. Деякі культури модифіковані таким чином, що є стійкими до дії гербіцидів (кукурудза, ріпак, цукровий буряк, тощо). В США вирощують картоплю, що не хворіє на фітофтороз. Методами генної інженерії створено петунії з помаранчевим забарвленням квіток.

Посівами та насадженнями ГМ-рослин зайнято 185,1 млн га у 26 країнах світу (станом на 2016 р.). Безперечно, лідером світового вирощування ГМ-культур є США. Наразі там комерційно вирощують десять культур: кабачок (з 1995 р.), соя (1995), кукурудза (1996), бавовна (1996), папайя (1997), ріпак (1999), люцерна (2006), цукровий буряк (2006), картопля (2016), яблуня (2017).

До п’ятірки країн-лідерів (станом на 2017 р.) входять також Бразилія, Аргентина, Канада та Індія. Іншими ГМ-культурами, які на сьогодні дозволені для комерційного використання в різних країнах, є баклажан, солодкий перець, гвоздика, петунія, троянда, тютюн, томати, пшениця, цукрова тростина, квасоля, цикорій, маш китайський, мітлиця, евкаліпт, льон, диня, слива, ріпа, рис, сафлор, тополя. При цьому, для частини з них зареєстровано 1-3 генетичні модифікації (наприклад, петунії, троянди), а для деяких – десятки і навіть сотні (наприклад, соя – 42, бавовна – 63, кукурудза – 231). За об’ємами найбільше в світі вирощують ГМ-сою, на другому місці знаходиться кукурудза, на третьому – бавовна. 

Незважаючи на те, що закон «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів» був прийнятий ще в 2007 році, Україна поки знаходиться лише на порозі впровадження ГМО. Жодного сорту до Державного реєстру ГМО поки не включено, тобто в Україні досі немає жодної офіційно зареєстрованої ГМ-рослини.

ГМО, в тому числі і ГМ-сорти рослин, повинні відповідати вимогам біологічної та генетичної безпеки. Біологічна безпека, згідно з законом, полягає у відсутності негативного впливу на людину (в тому числі і на майбутні покоління), сільськогосподарські рослини і тварини, а також на інші живі організми. Генетична безпека передбачає відсутність неприродного та неконтрольованого впливу на геном людини, сільськогосподарських тварин та рослин, інші біологічні об’єкти.

Згідно з законом, використання ГМ-рослин у «відкритій системі» (тобто при контакті з навколишнім середовищем, наприклад, при вирощуванні у відкритому ґрунті) можливе лише після державної реєстрації. До реєстрації вивільнення в навколишнє середовище ГМО можливе тільки з метою випробовувань і на основі спеціального дозволу.

Державну реєстрацію ГМО здійснюють центральні органи виконавчої влади. Реєстрація здійснюється строком на п’ять років на безоплатній основі, перереєстрація здійснюється у тому ж порядку, що і реєстрація. Термін розгляду документів не може перевищувати 120 днів з дня їх подачі. Підставою для державної реєстрації ГМ-сортів є експертиза, тарифи якої затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 р. № 1223 «Про затвердження розмірів тарифів на проведення експертизи, яка є підставою для державної реєстрації генетично модифікованих організмів сортів сільськогосподарських рослин у відкритій системі». 

Суб’єкти господарювання, які вперше вводять в обіг продукцію, що містить ГМО або отримана з їх використанням, складають у довільній формі письмову декларацію, в якій в обов’язковому порядку зазначаються:

відомості про суб’єкта господарювання;

інформація, що така продукція містить ГМО або отримана з їх використанням;

номер у Державному реєстрі ГМО. 

Суб’єкти господарювання під час проведення всіх операцій з передачі продукції, що містить ГМО або отримана з їх використанням, забезпечують надання копії декларації суб’єктам, яким вони передають таку продукцію. Декларація або її копія повинна зберігатися протягом п’яти років з дня передачі продукції. Також такі суб’єкти зобов’язані зберігати документацію, яка дає змогу ідентифікувати суб’єкта господарювання, який передав їм відповідну продукцію, та суб’єкта, якому здійснили передачу вони. Транспортування та зберігання ГМО повинно передбачати здійснення комплексу заходів, що попереджують неконтрольоване його вивільнення у навколишнє природне середовище.

 

 

 

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ  ПІДПРИЄМЦЯМ 

що здійснюють свою діяльність в сфері насінництва та розсадництва під час оптової та роздрібної торгівлі насіння овочевих, баштанних та інших сільськогосподарських культур  

 

     З метою запобігання адміністративних правопорушень в сфері насінництва та розсадництва, стаття 1041 КУпАП, Головне управління Держпродспоживслужби в Донецькій області надає Вам рекомендації, яких необхідно дотримуватись при здійсненні реалізації насіння овочевих, баштанних, квіткових та інших сільськогосподарських культур.

     Перелік документів копії яких повинні бути при здійсненні реалізації насіння відповідно до Закону України «Про насіння і садивний матеріал»:

- На сортові та посівні якості насіння (сертифікати України, протоколи лабораторних випробувань, довідки з зазначенням якості насіння, результати аналізів, інші документи передбаченні законодавством, нормативно – правовими актами та ДСТУ в галузі насінництва та розсадництва);

- Фітосанітарні сертифікати;

- При здійснення реалізації насіння сої та кукурудзи (в тому числі цукрової) в наявності повинні бути протоколи випробування наявності / або відсутності генномодифікованих організмів (ГМО);

- У разі необхідності угода з автором сорту на поширення сорту в Україні та виплати справедливої винагороди (роялті).

     Так, при здійсненні реалізації насіння сільськогосподарських культур, слід звернути увагу, що відповідно до ДСТУ 6006:200  встановленні наступні строки дії документів на посівні якості насіння:

- Термін дії документів на посівні якості насіння овочевих, баштанних та кормових коренеплодів строк дії документа – 12 місяців;

- Термін дії документів для насіння овочевих та баштанних культур, яке розфасоване в герметичну тару – 24 місяця.

     Відповідно до ДСТУ 2240 – 93 термін дії документів встановлено:  

- Для протруєної та запакованої кукурудзи – 1 рік;

- Для інших зернових та зернобобових культур – 4 місяця.

     Партії насіння, в яких вийшов строк дії документу на посівні якості, підлягають повторному обов’язковому лабораторному випробуванню (аналізуванню). 

     Все насіння, яке призначено до реалізації та запаковане в мішки, торби, пакети, контейнери повинно бути промарковане, де при маркуванні вказується:

- Найменування підприємства;

- Культура;

- Сорт

- Категорія;

- Генерація (репродукція);

- Рік урожаю;

- Номер партії;

- Номер сортового / або посівного документу та термін дії;

- ДСТУ;

- Протруєно / або не протруєно насіння.   

Рекомендації, яких необхідно дотримуватись при здійсненні реалізації садивного матеріалу та багаторічних насаджень плодових, ягідних, горіхоплідних культур та винограду.

     Перелік документів копії яких повинні бути при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі садивним матеріалом та продукцією розсадництва відповідно до Закону України «Про насіння і садивний матеріал»:

- Сертифікат, що засвідчує сортові якості садивного матеріалу;

- Сертифікат, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу.

 Вимоги   до   садивного  матеріалу,  призначеного   для   реалізації,    та 

багаторічних насаджень плодових, ягідних, горіхоплідних культур і винограду,  відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2017 року за № 97 «»Про затвердження порядку проведення сертифікації видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал» :

- Польове оцінювання садивного  матеріалу,  призначеного   для   реалізації,  багаторічних насаджень плодових, ягідних, горіхоплідних культур і винограду, проводиться щороку незалежно від обсягів виробництва з метою визначення якості садивного матеріалу та видачі сертифіката;

- Строк дії сертифікату, що засвідчує сортові якості садивного матеріалу, є необмеженим.

     Під час здійснення реалізації, садивний матеріал та продукція розсадництва повинна бути промаркована і мати наступні дані: 

- Найменування підприємства / або ФОП;

- Назва рослина;

- Сорт; 

- Номер партії;

- Номер документа на сортові або товарні якості садивного матеріалу. 

Відповідно  законодавства контроль за додержання суб’єктами насінництва та розсадництва вимог законодавства у сфері насінництва та розсадництва на території Донецькій області здійснюється спеціалістами відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області.

При виникненні будь, яких питань з насінництва та розсадництва, просимо Вас до звертатися за адресою: 87534, м. Маріуполь, вул. Гризодубової, 3. тел. (0629) 41 – 63 – 62.  

 

 

Головне управління Держпродспоживслужби в Донецькій області інформує

Важлива інформація для споживачів при придбанні насіння овочевих та баштанних культур, кормових коренеплодів, квітів та садивного матеріалу 

З початком весни розпочався сезон масової реалізації насіння овочевих та баштанних культур, кормових корнеплодів, квітів, садивного матеріалу на ринках та в спеціалізованих магазинах області.   

Що потрібно знати при купівлі насіння

Спеціалісти відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області  нагадують споживачам н, що при купівлі насіння овочевих, баштанних культур на ринках чи в спеціалізованих магазинах покупець має право вимагати у продавця відомості про партію насіння, яку він хоче придбати. Номер партії має бути вказано на пакуванні, а дані про посівні якості цієї партії насіння занесені згідно ДСТУ 6006:2002 в Довідку про сортові та посівні якості, яка видається власнику насіння фірмою-продавцем і містить наступну інформацію: 

- назва підприємства, адреса де придбано насіння, культура, сорт, (гібрид), рік врожаю, номер партії, схожість, чистота, вологість, походження насіння, термін дії сертифіката, на основі якого здійснювалась перевірка посівних якостей насіння. За умови, коли насіння власного виробництва дані про партію вказуються в Сертифікаті що засвідчує його посівні якості. 

Варто знати, що строк чинності документів за результатами аналізу щодо посівних якостей насіння овочевих, баштанних культур, кормових коренеплодів відкритого і закритого ґрунтів становить 12 місяців, а упакованих в герметичну тару – 24 місяці. Використання та реалізація насіння, яке не забезпечене супровідними документами про їх походження та якість – забороняється. Власник насіння повинен гарантувати відповідність посівних якостей насіння і садивного матеріалу, зазначених у відповідних документах. 

Перед купівлею насіння переконайтесь, на яких засадах продавець реалізує продукцію, і обов’язково перевірте у нього наявність необхідного пакету документів. 

Отже, щоб уберегти себе від розчарування, при покупці, бажано, дотримуватися деяких правил: 

1) Відповідно до законодавства, допускається обіг партій насіння, сорти яких включені до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні. 

2) Здійснюйте покупку лише за наявності супровідних документів, що засвідчують якість насіння (для насіння власного виробництва – сертифікату на насіння, за умови перепродажу насіння - довідки про сортові та посівні якості). Ці документи, повинні зберігатись за місцем торгівлі та пред’являтися за вимогою. 

3) Звертайте увагу на особливості маркування пакувань насіння. 

На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі вказують: 

- назва країни-виробника насіння, а також фірма, підприємця, тощо; 

- назва і товарний знак, юридична адреса, де пакували насіння; 

- культура, сорт, гібрид, маса, або кількість насінин в пакеті, шт.; 

- номер насіннєвої партії; 

- рік урожаю; схожість; документ на насіння (назва, №); 

- коротка інформація про культуру (опис сорту чи гібриду, поради щодо вирощування).

  Зазначені показники безпосередньо можуть наноситись на спожиткову тару методом механічного чи ручного штампування. 

Суб’єктами видачі сертифікатів, що засвідчують посівні якості насіння або товарні якості садивного матеріалу, є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику, або органи з оцінки відповідності будь-якої форми власності. У відповідності до Закону України «Про насіння і садивний матеріал» стаття 181 орган з оцінки відповідності має право здійснювати діяльність з оцінки відповідності у сфері насінництва та розсадництва лише за умови, що він уповноважений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику. На сьогоднішній день це – ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» та  ТОВ «Агросерт».

4) Важливо при розкриті пакування не пошкоджувати місце, на якому вказаний номер партії, а також зберігати квитанцію (фіскальний чек) на придбаний товар. Маючи їх можна виставити претензії до продавця у разі реалізації вам неякісного насіння. 

5) Візьміть на замітку, що якість насіннєвого матеріалу не залежить від яскравості картинки на упаковці. 

    Купуючи саджанці, ви повинні вміти їх вибирати. Багато хто вважає, що чим більший саджанець тим краще. Це поширена помилка. Дерева трилітки приживаються важче і ростуть набагато повільніше. Чим молодший саджанець, тим легше він  приживається і краще буде рости. Оптимальним варіантом для садівника будуть дворічні деревця, які найкраще відчувають себе після посадки.

При купівлі саджанців рекомендуємо  звернути уваги на такі поради:

- не купуйте саджанці з рук;

- кожна партія саджанців для реалізації має супроводжуватися сертифікатом на садивний матеріал ( документ, що засвідчує походження, сортові та товарні якості);

- саджанець має бути позначений етикеткою з назвою сорту. Дозволяється реалізація садивного матеріалу тільки тих сортів, котрі занесено до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні;

- навіть однолітній саджанець плодових повинен мати стандартний розмір не нижче 120 см від кореневої шийки, а кісточкових -  не нижче 130 см;

- бажано, щоб бічні гілки плодових культур були рівномірно розподілені у різні боки;

якщо, купуючи саджанці, ви опиняєтеся перед дилемою: потужний стовбур і маленький корінь або тонкий стовбур і потужний корінь – віддайте перевагу другому варіанту;

- у саджанців малини навесні нижче кореневої шийки повинні пробудитися бруньки, що утворюють пагони заміщення;

- навесні бруньки зони розгалуження саджанців повинні бути непошкоджені під час транспортування.

Пам’ятайте, якісне насіння хороших сортів і гібридів дешевими не бувають, а нас в більшості випадків підводить бажання заощадити.

 

З повагою,

Відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області.

 

 

Головне управління Держпродспоживслужби в Донецькій області нагадує сільгоспвиробникам  про підготовку та перевірку насіння ярих культур під сівбу 2021 року 

Посівна компанія вже недалеко, однак подбати про якісний посівний матеріал ранніх ярих культур варто вже зараз. Тим паче, що погодні умови агросезону — 2020 не сприяли формуванню якісного насіння майже всіх культур. Тож щоб визначитися, що сіяти навесні, і 100% зробити вибір на користь якісного посівного матеріалу, насіння варто перевірити на показники якості та безпеки в лабораторних умовах.

Якісний посівний матеріал — одна із запорук високої врожайності: адже якщо посіяне насіння не зійде чи або зійде, але дасть неоднорідні сходи, то жодні добрива чи засоби захисту рослин ситуацію особливо не врятують, тому спеціалісти відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області  рекомендують придбаний або отриманий від власного урожаю посівний матеріал дослідити на показники енергії проростання, схожості, чистоти, вологості, маси 1000 насінин, зараженості хворобами та шкідниками . Таке дослідження гарантовано покаже, наскільки посівний матеріал якісний, чи можна його сіяти, чи краще замінити взагалі.

Енергія проростання насіння характеризує його життєздатність, від якої залежить швидкість проростання: насіння з високою енергією проростання дає ранні й рівномірні сходи. А схожість насіння — це показник, який вказує на кількість схожого насіння у відсотках від загальної кількості насінин. В лаборатріях ці показники визначають методом пророщування, адже тільки лабораторна експертиза може на 100% точно виявити, наскільки насіння якісне.  

Не менш важливими є й показники безпеки посівного матеріалу, визначити які допоможе фітопатологічна експертиза. Завдяки ній аграрій може підібрати протруйник, який максимально ефективно захистить його посіви на ранніх етапах росту та розвитку.

Одним з чинників зниження врожайності сільськогосподарських культур слід вважати зниження сортових та посівних якостей насіння, що висівається. Якщо використання в процесі зерновиробництва якісного сортового насіння дає можливість збільшити врожайність на 20-30% то використання на посів насіннєвого матеріалу з недостовірними показниками якості не дасть змоги виробнику отримати в кінцевому результаті продукт із прогнозованими господарськими якостями, на які він очікував. Знизить валові збори та якість кінцевого продукту. Не дивлячись чи то є велика інвестиційна компанія, чи то є господар, що засіває власний город, посів має бути проведений сертифікованим насінням не нижче другої генерації. 

Головне управління Держпродспоживслужби в Донецькій області інформує, що у Державній установі «Донецька обласна фітосанітарна лабораторія» ( www.fl.dn.ua ) функціонує відділ визначення посівних якостей насіння. Фітосанітарна лабораторія проводить випробування насіння за такими показниками:

 - аналізування чистоти та відходу насіння; 

- аналізування домішки насіння інших рослин; 

- аналізування схожості та енергії проростання насіння; 

 - аналізування вологості насіння; 

- аналізування маси 1000 насінин. 

Також визначення посівних  та сортових якостей насіння на території області здійснює ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» ( https://dpcenter.org.ua/ ).

Слід зауважити, що у разі невпевненості у відповідності показників посівних якостей придбаного насіння показникам, зазначеним у сертифікаті, що засвідчує посівні якості насіння суб’єкт господарювання має право ініціювати проведення арбітражного (експертного) визначення посівних якостей насіння згідно Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.08.2017 за № 615.

З повагою, 

Відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Донецькій області 

 

 

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ В ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ ПОВІДОМЛЯЄ  ПРО ВНЕСЕННЯ ЗМІН В СИСТЕМІ СЕРТИФІКАЦІЇ НАСІННЯ ТА САДИВНОГО МАТЕРІАЛУ

 

Відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва ГУ  Держпродспоживслужби в Донецькій області  нагадує усім сільгоспвиробникам, що здійснюють свою діяльність в сфері насінництва та розсадництва  про необхідність сертифікації насіння та садивного матеріалу.

Сертифікація насіння і садивного матеріалу – комплекс заходів, спрямованих на визначення сортових і посівних якостей насіння та сортових і товарних якостей садивного матеріалу з метою документального підтвердження відповідності вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва (Закон України «Про насіння і садивний матеріал»).

Згідно статті 15 Закону України „Про насіння і садивний матеріал“ насіння і садивний матеріал водяться в обіг після їх сертифікації.  

2 грудня 2020 року Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову № 1187 «Про внесення змін до Порядку проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал» (далі Порядок), якою внесені зміни до чинного Порядку проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2017 року № 97. 

Перш за все, органу сертифікації надано можливість інформувати заявника щодо процесу сертифікації засобами електронного зв’язку, що значно прискорює процедуру.

Прийнятий документ приводить процедуру сертифікації насіння до міжнародних вимог та ліквідовує розбіжності, які існували в чинному законодавстві та деяких ДСТУ.

Зокрема, Постановою збільшено термін дії Сертифікатів, що засвідчують посівні якості насіння. На насіння овочевих культур – дванадцять місяців, а упаковані у герметичну тару – двадцять чотири місяці, насіння соняшнику – вісім місяців, на насіння картоплі, затарене в мішки, в ящичні піддони та насипом – тридцять днів. 

Також передбачено можливість надавати до заяви на визначення сортових якостей насіння  і садивного матеріалу інші документи, у разі визначення сортових і посівних якостей розсадників розмноження (акт польового обстеження, протокол випробування насіння), виданих на насіння або садивний матеріал, що використані для сівби або садіння.

Визначено відсоток насіння, яке підлягатиме ділянковому (ґрунтовому) сортовому та лабораторному сортовому контролю. Для добазового, базового насіння генерації супереліта ділянковий (ґрунтовий) сортовий контроль та лабораторний сортовий контроль здійснюється в обсязі 100 відсотків, починаючи з генерації розсадників розмноження другого року. Для сертифікованого насіння сортів рослин та гібридів першого покоління ділянковий (ґрунтовий) сортовий контроль та лабораторний сортовий контроль здійснюється в обсязі, визначеному органом із сертифікації, та становить у межах від 5 до 10 відсотків і залежить від видів сільськогосподарських рослин.

Встановлено чіткі строки подачі звітів про результати ділянкового (ґрунтового) сортового контролю та лабораторного сортового контролю установою або організація, яка його здійснювала - протягом десяти робочих днів з дня отримання результатів.

Внесено зміни у пункт 21 Порядку. Так, кожній партії насіння та садивного матеріалу аудитором із сертифікації присвоюється номер, який складається з п’яти символів (UA–01–001/0001–00), оскільки з попередньої нумерації виключено двозначний символ-номер району.

Пункт 19 Порядку приведено у відповідність до Закону України «Про насіння та садивний матеріал», згідно якого ділянковий(ґрунтовий) сортовий контроль-оцінювання відповідності рослин, отриманих від насіння контрольної проби рослинам, отриманим від насіння стандартного зразка, або офіційному опису сорту.

У пункті 23 Порядку скасовано норму щодо подання завірених перекладів документів на імпортоване насіння, оскільки Сертифікати, що засвідчують якість насіння містять фізичні показники термінологія яких є єдиною та зрозумілою. Крім того, назви сортів у Сертифікатах зазначаються відповідно до Державного реєстру сортів, придатних для поширення в Україні, у якому назви сортів та ботанічних таксонів зазначаються українською та латинською мовами.

Постанова набирає чинності з дня її опублікування, крім пункту 9 змін, затверджених цією Постановою, який набирає чинності з 1 липня 2021 року («Сертифікат, що засвідчує сортові якості категорій добазового та базового насіння тих сільськогосподарських рослин, до схем сортової сертифікації насіння ОЕСР яких приєдналася Україна, видається лише за наявності звіту про результати ділянкового (ґрунтового) сортового контролю та лабораторного сортового контролю з урахуванням умов, наведених у пункті 20 цього Порядку, крім розсадників розмноження. Сертифікат ОЕСР видається на насіння, що експортується лише за наявності звіту про результати ділянкового (ґрунтового) сортового контролю та лабораторного сортового контролю»).

Впровадження в Україні сортової сертифікації насіння за схемами ОЕСР, яка розповсюджується на всі держави-члени цієї організації, та видання єдиних сортових документів на насіння дозволяє нашій країні повноправно брати участь в міжнародній торгівлі насінням.

Звертаємо увагу, що дані рекомендації не є нормативно - правовими актами, а мають лише інформаційний характер.

 

 

Пам’ятка населенню: «Африканська чума свиней»

Африканська чума свиней (АЧС) – особливо небезпечна висококонтагіозна вірусна хвороба домашніх і диких свиней, що характеризується швидким поширенням, високим ступенем смертності.

Африканська чума свиней безпосередньої загрози для людей не становить, але є небезпечною для домашніх та диких свиней, незалежно від їх породи, віку, статі. Завдає значні економічні збитки (гине до 100% захворілих свиней), оскільки в вогнищі захворювання знищується все поголів’я свиней шляхом забою та спалювання. Лікування і профілактики африканської чуми свиней не існує. 

Як відбувається зараження свиней: 

- зараження свиней відбувається шляхом контакту безпосередньо від свині до свині;

- також через ґрунт, незнезаражені корми, предмети догляду й утримання, стічні води, транспортні засоби, бродячих тварин, птахів, комах;

- механічними переносниками можуть бути також мишоподібні гризуни, обслуговуючий персонал;

- передача захворювання здоровим тваринам може здійснюватися через заражені вірусом корми, підстилку, гній, при згодовуванні харчових відходів, що містять продукти забою хворих чи інфікованих тварин. Харчові відходи згодовувати свиням обов’язково тільки після кип’ятіння протягом 30 хвилин. 

Характерними ознаками для хвороби АЧС є: від зараження до появи клінічних ознак проходить 2 - 7 днів; раптова загибель тварин; підвищення температури тіла до 40.5 - 42оС, швидка втомлюваність; з’являються: задуха, кашель, блювота, діарея, частіше запор, слизисті виділення з очей та носа; зниження апетиту, посилюється спрага, тварина лежить, зарившись в підстилку, відзначається в’ялість, слабкість тазових кінцівок та параліч задніх кінцівок, хитка хода; на шкірі внутрішньої поверхні стегон, на животі, шиї, біля основи вух, на п'ятачку і хвості стають помітні червоно- фіолетові плями. Смерть настає на 1 - 5 день, хвороба охоплює 40 – 65 % поголів’я тварин, 85 – 100 % з яких гине впродовж 6 - 13 діб.

Щоб уникнути виникнення і розповсюдження африканської чуми свиней необхідно дотримуватися таких заходів:

- проводити щоденний огляд свиней з метою своєчасного виявлення можливого захворювання тварин;

- не згодовувати свиням харчові відходи ; 

- не купувати корми і кормові добавки невідомого походження у невстановлених торгових місцях (обов’язкові наявність документів, що підтверджують походження та безпеку кормів, наявність дозволу на торгівлю і т.д.); 

- не купувати живих свиней, м’ясо та м’ясопродукти у невстановлених торгових точках, без ветеринарних супровідних документів;  

- допускати ветеринарних лікарів на територію приватних подвір’їв для огляду свиней та проведення заходів;

- негайно повідомляти про всі випадки захворювання свиней фахівцям ветеринарної служби; 

- не допускати відвідування особистих подвір'їв сторонніми особами; - постійно вести боротьбу з гризунами.

Якщо Ви помітили схожі ознаки, негайно сповістіть лікаря ветеринарної медицини.

ПАМ'ЯТАЙТЕ: Виконання Вами цих рекомендацій – спрямоване на попередження заносу АЧС на територію Ваших подвір’їв та запобігання економічних збитків.

 

Головний спеціаліст відділу

безпечності харчових продуктів Тетяна ЛОМОВА

та ветеринарної медицини

 

 

Святкуючи Різдвяні та Новорічні свята, пам'ятаймо про профілактику харчових отруєнь!

Для більшості з нас Різдвяні та Новорічні свята – це особливий час, який ми проводимо разом із сім'єю та друзями. Цьогоріч, враховуючи епідемічну ситуацію в країні, свята варто зробити ще більш родинними і провести їх у тісному колі близьких людей.

Щоб убезпечити себе від інфекційних захворювань і харчових отруєнь за святковим столом, варто скористатись наступними порадами спеціалістів Костянтинівського районного управління Головного управління Держпродспоживслужбив Донецькій області, а саме: 

Найперше – слід ретельно підійти до закупівлі харчових продуктів для святкового меню.

Не купуйте продукти завчасно, особливо ті, що швидко псуються. 

Не купуйте харчові продукти великими партіями, особливо ті, в яких короткий термін придатності до споживання.

Купуйте продукти в спеціалізованих магазинах або на агропродовольчому ринку. Не купуйте продукти сумнівної якості, "з рук", чи у місцях стихійної торгівлі.

При купівлі фасованого харчового продукту зверніть увагу на цілісність упаковки, маркування, умови його зберігання та реалізації, а також обов'язково, на термін придатності харчового продукту.

Дотримуйтесь правил зберігання харчових продуктів.

Неодмінно помістіть в холодильник м'ясо та м'ясні страви, рибу і морепродукти, молочні продукти, салати, кремові кондитерські вироби.

При цьому дотримуйтесь правил окремого зберігання та обробки сирих та готових продуктів, а також м'яса та овочів.

Завжди ретельно мийте руки з милом перед початком приготування їжі та при переході від одного технологічного процесу до іншого.

Дотримуйтесь технології приготування їжі та використовуйте лише доброякісні харчові продукти.

Не готуйте страви заздалегідь. Пам'ятайте, що приготовлені страви не можна зберігати тривалий час. Салати заправляйте безпосередньо перед їх вживанням, адже вони мають короткий термін придатності – не більше 3 годин.

Для приготування їжі використовуйте лише питну воду гарантованої якості.

Свіжі овочі та фрукти перед вживанням ретельно промийте проточною водою.

Молоко перед споживанням слід обов'язково кип'ятити, непастеризований сир використовувати для страв, які піддаються термічній обробці;

Під час приготування м'яса його потрібно добре проварювати та просмажувати, особливо вироби із фаршу.

Не залишайте страви зі святкового столу для споживання на наступні дні.

У випадку виявлення перших ознак кишкового захворювання (біль у животі, блювання, пронос, підвищення температури тіла, слабкість) одразу звертайтесь до лікувальних закладів!

Бережіть своє здоров’я!!!

 

Головнийспеціаліствідділубезпечностіхарчових

продуктів та ветеринарноїмедицини

Костянтинівського районного управління

ГУ ДПСС в ДонецькійобластіТ.М. Ломова

 

 

ОБЕРЕЖНО! ГРИП ПТИЦІ!

      Костянтинівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області повідомляє, що в с. Кандибине Новоодеського району Миколаївської області зареєстровано спалах грипу птиці. 

    З метою недопущення занесення та поширення збудника на території м. Костянтинівки та Костянтинівського району ще раз нагадуємо про те, що  грип птиці - гостре висококонтагіозне вірусне захворювання сільськогосподарської, синантропної та дикої птиці, що характеризується пригніченням, септицемією, ураженням респіраторних органів і шлунково-кишкового тракту й великою загибеллю птиці.     

    Пташиний грип як вірусна інфекція виникає природним чином серед диких, перш за все, водоплавних птахів. Сприйнятливі кури і качки будь-якого віку, а також 15 інших видів птахів, у тому числі індики, страуси, цесарки, перепели, буревісники, фазани, горобці, лебеді тощо. 

Поширенню хвороби сприяють синантропні й дикі птахи, гризуни, комахи, транспортні засоби, та недотримання правил утримання птиці.

      Міграція перелітних водоплавних птахів – один з основних шляхів глобального поширення високопатогенного пташиного грипу. Оскільки основним резервуаром грипу служать перелітні птахи, то спалахи грипу в зазвичай відбуваються під час сезонних міграцій пернатих – навесні і восени. Тому усім власникам, які займаються розведенням, утриманням та обігом птиці необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:

- організувати безвигульне утримання птиці.

- утримувати домашню птицю в умовах, що виключають її контакт зі сторонньою птицею.

- завезення нової птиці необхідно здійснювати тільки з благополучних щодо пташиного грипу областей і районів. 

- забезпечити належні санітарні умови утримання домашньої птиці. З цією метою слід регулярно проводити чистку приміщень, де утримується птиця, з подальшою їх дезінфекцією.

- догляд за птицею слід здійснювати тільки в спеціально відведених для цієї мети одязі та взутті, які необхідно регулярно прати і чистити.

- використовувати лише якісні та безпечні корми для птахів, не закуповувати корми без гарантії їх безпеки. Корми для птахів зберігати виключно в місцях, недоступних для синантропної і перелітної птиці (горобців, галок, голубів тощо).

- перед початком згодовування корм слід піддавати термічній обробці (проварювати, запарювати).

- при забої та обробці птиці слід якомога менше забруднювати навколишнє середовище кров’ю, пір’ям та іншими продуктами забою.

- на вимогу представників ветеринарної служби надавати домашню птицю для клінічного огляду 

    Слід зазначити, що  віруси пташиного грипу можуть інфікувати людину й несуть значний ризик для її здоров’я, тому треба дотримуватися правил особистої безпеки та гігієни:

– після контакту з птицею, предметами догляду за птицею, продукцією птахівництва необхідно ретельно вимити руки з милом і прийняти душ;

– яйця і м’ясо птиці перед вживанні в їжу необхідно піддавати ретельній термічній обробці. Приготування в їжу продуктів птахівництва повинно супроводжуватися їх нагріванням до температури не нижче 70 0С протягом як мінімум 5 хвилин;

    До відома!!! Лікування високопатогенного пташиного грипу не розроблено!!!  Швидке поширення грипу на території призведе до значних економічних збитків внаслідок зниження продуктивності та загибелі птиці. 

 

Головний спеціаліст  відділубезпечності харчових продуктів

та ветеринарної медицини

Тетяна ЛОМОВА

 

 

Тварини і COVID-19: як поводитися з тваринами в період пандемії коронавірусу

 За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, враховуючи значне поширення інфекції SARS-CoV-2 серед людей, існує можливість зараження деяких тварин при тісному контакті з інфікованими людьми. 

У собак, котячих (домашні коти, тигр), норок та тхорів після тісного контакту з інфікованими людьми (або людьми, які підозрюються на зараження SARS-CoV-2), було лабораторно підтверджено наявність SARS-CoV-2. Інфекція у тварин може супроводжуватися симптомами (клінічні ознаки та підвищена смертність) або протікати безсимптомно. Передача збудника SARS-CoV-2 тваринам від людей вважається основним джерелом інфекції.  

 Відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин під час поводження та догляду за усіма тваринами необхідно дотримуватися основних гігієнічних вимог, а саме:

   -  мити руки після кожної взаємодії з окремою твариною, кормом для тварин, їх відходами або інвентарем;

   -  уникати потрапляння слини тварин на людину;

   -  люди з підозрою або у яких підтвердили зараження SARS-CoV-2  не допускаються до прямого контакту з тваринами, включаючи сільськогосподарських тварин, тварин зоопарку, інших тварин у неволі та дикій природі і зокрема з видами, у яких встановлено сприйнятливість до зараження SARS-CoV-2;

     - у випадку клінічних проявів нездужання тварини, необхідності отримання консультації чи здійснення профілактичних обробок необхідно звернутись до лікаря ветеринарної медицини.

Дотримуйтесь елементарних правил, 

бережіть своє здоров'я та здоров'я ваших тварин!!! 

 

Головний спеціаліст відділу

безпечності харчових продуктів Т.М. Ломова

та ветеринарної медицини 

 

 

 

 

Брежіть своїх тварин!!!

Заразний вузликовий дерматит – це інфекційне заразне захворювання великої рогатої худоби, що характеризується появою вузликів на шкірі та інших частинах тіла. Вражає тварин будь-якого віку.

Спалахи хвороби заразного вузликового дерматиту були зафіксовані у Туреччині, Болгарії , Греції і Македонії, на Північному Кавказі (Чечня і Грузія) і Самарській області в Росії. Під загрозою Україна.

Заразний вузликовий дерматит призводить до великих економічних збитків, оскільки викликає по життєве зниження продуктивності, погіршує якість шкіряної сировини. Можливе виникнення абортів і  внутрішньоутробної інфекції. Смертність становить близько 10%.

Вірус заразного вузликового дерматиту передається через укуси комах (мух, комарів,кліщів та ін.), пошкодження шкіри, слину, виділення з носа, молоко, сперму. Значне поширення хвороби пов’язане з переміщенням великої рогатої худоби. Збудник захворювання може також поширюватись через заражені корми, воду, обладнання та інвентар.

Першими клінічними ознаками хвороби є висока температура тіла. Тварини можуть бути млявими і не мати апетиту, можливі виділення з очей і  носа, значне зниження продуктивності і втрата ваги тварини. Найбільш очевидною ознакою є утворення вузликів на тілі. Може виникнути кульгавість, запалення сухожиль, сильні набряки грудної частини і кінцівок. 

Якщо Ви помітили схожі ознаки негайно сповістіть ветеринарного лікаря !

Як ви можете захистити свою тварину від заразного вузликового дерматиту:

-  дотримуватись карантину нових тварин протягом декількох тижнів перш ніж  приєднати їх до основного стада;

-  вивід тварин на пасовище дозволяється після попередньої обробки  засобами, що забезпечують захист тварин від укусів комах;

-  при постановці тварин на стійлове утримання після закінчення випасу проводити обов’язковий огляд тварин та профілактичну дезінсекцію тваринницьких приміщень;

Люди  не можуть заразитися та не хворіють на  заразний вузликовий дерматит.

 

 

Як убезпечити себе при поході в магазин під час пандемії?

Саме  продуктові магазини є місцями підвищеного ризику для зараження COVID-19, адже за день через них проходить сотні та тисячі людей.

Але як убезпечити себе від зараження під час походу в магазин?

Руки

Сьогодні майже в кожному магазині на вході є антисептики та рукавички. Обробіть руки перед входом та вдягніть одноразові рукавички (за наявності). Після оплати товару зніміть рукавички, обробіть руки та не торкайтесь дверей на виході.

Обличчя

Привчить себе та дітей не торкатись руками обличчя. Найчастіше вірус потрапляє на слизові оболонки саме через руки.

Маски

Відвідуйте місця скупчення людей тільки у масці. Віддавайте перевагу багаторазовим маскам, адже їх просто продезінфікувати та можна використовувати повторно. При поверненні додому виперіть маску та обробіть праскою.

Кошики для продуктів

Кошики можуть бути додатковим джерелом зараження, адже всі люди торкаються їх руками. Тому, якщо у Вас немає потреби у великих покупках, то радимо використовувати власні екоторби, які можна взяти з дому або придбати у магазині

Дистанція

В самому магазині та на касі дотримуйтесь безпечної дистанції у 1,5-2 м від інших людей.

Упаковка

Надавайте перевагу товарам в упаковці. Якщо є потреба у товарах на вагу (овочі, фрукти), то вдома ретельно вимийте їх. Всі крупи купуйте тільки в упаковці.

Гроші

Уникайте використання паперових грошей, адже вони є вкрай небезпечними для зараження коронавірусом. Надавайте перевагу оплаті карткою, яку дезинфікуйте після оплати антисептиком. Або користуйтеся сучасними методами оплати через смартфон.

Телефон

Намагайтесь не користуватись телефоном доти, доки не продезинфікуєте руки після відвідування магазину.

Час

Для походу в магазин обирайте час, коли людей найменше. Це може бути рано вранці, пізно вночі та у будній день.

Дотримуйтесь елементарних правил, адже прості речі рятують життя!!!

 

 

Головний спеціаліст відділу

безпечності харчових продуктів Т.М. Ломова

та ветеринарної медицини 

Костянтинівського районного управління

ГУ ДПСС в Донецькій області

 

 

Профілактика вірусного гепатиту А

Вірусний гепатит А (хвороба Боткіна,  жовтуха) – це  гостра інфекційна хвороба з фекально - оральним механізмом передачі інфекції, з переважним ураженням печінки і травного каналу.  Джерелом  інфекції є тільки  людина з  будь - якими формами захворювання та носії.  У зовнішне середовище вірус гепатиту А потрапляє із фекаліями хворих на гепатит та може передаватися від людини до людини через  воду , харчові продукти, предмети побуту та брудні руки, інфіковані збудником гепатиту при недотриманні правил особистої гігієни, як хворим, так і здоровою людиною. Заразитися гепатитом А можна у будь-яку пору року, проте  виражена осінньо - зимова сезонність.  Інкубаційний  період триває від 7 до 50 днів  ( у середньому 15-45 днів ).У більшості випадків хвороба починанається гостро, з підвищенням температури до 38,50 С протягом перших 2-3 днів, з ломотою у тілі, можливим першінням у горлі. Хвора  людина відчуває  загальну слабкість, погіршення апетиту, нудоту, іноді характерна блювота, біль та відчуття важкості у правому підребер`ї. На третій день захворювання сеча набуває темного забарвлення (кольору міцного чаю, пива). Можливе свербіння шкіри.  Після перенесеного захворювання формується стійкий, досить тривалий імунітет. Загострення та рецидиви спостерігаються у 2-5% хворих. Затяжний перебіг хвороби, зазвичай пов`язаний із супутніми захворюваннями, порушенням режиму та впливом інших шкідливих чинників. Після перенесеного захворювання можливе  формування ускладнень з ураженням жовчних шляхів та гастродуоденальної зони, перехід у хронічний гепатит та цироз печінки. Для вірусного гепатиту А  характерні спалахи, які найчастіше реєструються в організованих колективах (особливо дитячих дошкільних та навчальних закладах).  

Щоб  уникнути зараження вірусом гепатиту А необхідно:

1. Використовувати для пиття  та миття посуду лише питну воду гарантованої якості або перекип`ячену воду (воду кип’ятити не  менше 10 хв., дати відстоятися).

2. Не використовувати  для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання.

3. При неорганізованому відпочинку  для пиття та приготування їжі мати з собою  запас  питної води (краще бутильовану).

4. Перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою та обдати окропом.

5. Строго дотримуватись правил особистої гігієни – обов`язково мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування туалету, транспорту, повернення з вулиці та ін.

6. Ні в якому разі не займатись самолікуванням. При появі перших ознак захворювання терміново звернутись до лікаря. Але найбільш дієвим етапом у профілактиці  захворюваності вірусним гепатитом А є проведення вакцинації.

Лікар з гігієни  харчування Костянтинівського районного управління ГУ Держпродспоживслужби в Донецькій області     В.Ярешко

 

 

У зв’язку зі збільшенням випадків захворюваності  наCOVID-19, так станом на 1 жовтня в Україні зафіксовано 4 069 нових випадків, Костянтинівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області в котре наголошує, що для зниження ризиків захворювання мешканцям м. Костянтинівки та Костянтинівського району  необхідно дотримуватися  карантинних обмежень, а саме:

Тримати соціальну дистанцію не менше 1,5 м

Носити захисні маски

Мити руки та обробляти їх антисептичними засобами щонайменше 20-30 секунд.

Не торкатися брудними руками очей, носа та рота

Уникати місць з великим натовпом людей

Прикривати паперовою хустинкою рот і ніс, коли кашляєте або чхаєте

У разі виявлення в себе симптомів респіраторного захворювання, необхідно звертатись до лікаря.

 

Пам’ятайте, що іноді прості речі рятують життя!!!!!

 

 

Профілактика сказу!

Сказ -це надзвичайно небезпечна інфекційна хвороба, яка супроводжується тяжким ураженням центральної нервової системи з ознаками поліенцефаломієліту, супроводжується паралічами  і завжди закінчується смертю.  Можуть хворіти будь-які теплокровні тварини (коти, собаки, сільськогосподарські та дикі тварини). В дикій природі сказ поширений серед лисиць, вовків, їжаків, єнотів, куниць, борсуків, кажанів.Хворіє і людина.  

Протягом 2020 року в Костянтинівському районі було зареєстровано 6 випадків серед диких тварин та  1 випадок сказу домашньої тварини. 

Пам’ятайте вірус  може передаватись не лише через укус, а й при обслиненні хворою твариною. Достатньо зараженій слині потрапити на слизову оболонку губ, кон’юнктиву очей людини, на ушкоджену шкіру (навіть при незначній подряпині) — й вірус опиняється у крові. Інкубаційний період найчастіше триває від 10 діб до одного року і залежить від локалізації укусу. Слід знати, що інфіковані дикі тварини дуже агресивні, втрачають відчуття страху, наближаються до людських помешкань і нападають на домашніх собак, котів, коней, корів, трапляється, і на людей. Хворі домашні тварини можуть бути неспокійними або пригніченими, відмовляються від їжі та води, кусають, дряпають хазяїв, нападають на інших людей.

 Запобігти сказу можна за умови виконання таких правил:

1. Всі громадяни зобов'язані щорічно щеплювати своїх собак та котів проти сказу. Вигулювати собак тільки на повідках, в намордниках, у сільській місцевості – тримати на прив'язі або у вольєрах.Категорично забороняється пастухам мати на випасі сторожових собак, не щеплених проти сказу.

2. В жодному разі не треба вбивати тварину, яка покусала людину чи тварину! Її треба тримати  ізольовано і спостерігати протягом 14 днів. Про це негайно слід повідомити медичному та ветеринарному працівникові. Буває, що агресивну тварину знищують, тоді труп необхідно доставити у ветлабораторію, де зроблять аналіз на сказ.

3. При появі біля гурту сільськогосподарських тварин хижаків (лисиць, вовків та інших) та нанесення ними покусів тваринам необхідно терміново сповістити сільських або міського голову, ветеринарних та медичних працівників.

        Якщо стався укус і з рани тече кров, не слід зупиняти її в перші хвилини — з кров’ю витікає й частина слини тварини. По-друге, треба ретельно промити рану струменем гарячої води з господарським (72%) милом, адже вірус руйнується в лужному середовищі. Краї рани слід обробити спиртом або 5%-м йодом, накласти стерильну пов’язку й терміново звернутися до найближчого медичного закладу. Якщо інфікована вірусом сказу людина вчасно не звернеться по допомогу до медичного закладу, шансів вижити немає.

Боротьба зі сказом залишається однією з найскладніших проблем, яка може бути вирішена тільки загальними зусиллями.

 

 

                  

Гриби і здоров'я.

 Затяжна тепла і очікувана осіння волога погода, що настане у найближчий час, може сприяти масовій появі різних видів грибів.

В Україні і в Донецькій області щорічно реєструються випадки  отруєнь дикорослими грибами, пік яких доводиться на кінець літа. Отруєння грибами протікають набагато важче за інші харчові отруєння, особливо важка течія відзначається у  дітей і осіб похилого віку.

Головна причина грибних отруєнь - невміння розпізнавати їстівні і отруйні гриби, неправильне приготування блюд з деяких їстівних грибів, а також можливі мутації їстівних грибів.

Крім того, гриби є важко перетравлюваним  в кишковику продуктом. Не рекомендується їсти гриби вагітним і годуючим жінкам, вони протипоказані дітям до 8 років (незалежно від способу і часу приготування).

Видів отруйних грибів порівняно мало. У нашій країні налічується приблизно 25 видів явно отруйних і шкідливих грибів, а смертельно отруйна - тільки бліда поганка і ряд близьких до неї отруйних грибів (зелена, весняна, смердюча поганки), які часто плутають із зеленою сироїжкою, шампіньйонами. Ознаки отруєння  з'являються вже через 8-12 годин після  вживання грибів і характеризуються, як правило, сильними болями в животі, частим проносом при безперервній блювоті, відзначається сильна спрага, головний біль, холодний піт, температура тіла  знижується до 36-35º, пульс - слабкий, кінцівки - холодні. Свідомість у більшості випадків зберігається. 

Ознаки отруєння мухоморами (червоним, пантерним, смердючим), сатанинським грибом, неправдивими опятами, з'являються через 1,5-2 години після їх вживання, коли з'являються біль в животі, нудота, блювота, сильне слиновиділення і  пітливість. Потім починається   помутніння свідомості, з'являються марення і галюцинації, людина втрачає здатність управляти своїми діями,  смерть настає рідко, в основному у дітей. 

Навесні можуть бути випадки отруєння сморчками і рядовками, що містять отруйну гельвелову кислоту, яка призводить до руйнування селезінки і розпаду еритроцитів. Перші ознаки отруєння сморчками з'являються через 4-6 годин: біль в животі, нудота, що переходить у блювоту, головні болі при сильному отруєнні наступного дня виникає жовтяниця, іноді може настати смерть. Особливо сильно діє отрута на дитячий організм. Гельвелова кислота руйнується при нагріванні,  тому, перед приготуванням грибів сморчки необхідно   прокип'ятити двічі по  20 -30 хв., а  воду після кип'ячення слід зливати.

У рядовках, окрім гельвелової кислоти ,  міститься гирометрин, що не руйнується при кип'яченні, а порція строчков, приготована з 400 грамів їх сирої ваги, для однієї людини — вже  смертельна! Рядовки з недавнього часу виключені з категорії умовно-їстівних грибів і переведені в категорію отруйних.

Отруєння умовно їстівними грибами (волнушками, рядовками) виникає внаслідок їх неправильного  приготування . Ознаки отруєння - нудота, блювота, пронос - з'являються через 1-4 години  після вживання грибів, одужання настає зазвичай через добу. Умовно їстівні гриби - грузді, волнушки, валуї, горькушки, рядовки, толкачики, скрипиці, містять смоло подібні речовини і можуть викликати гострий гастроентерит - запалення шлунку і тонкого кишковика. Умовно їстівні гриби без спеціальної обробки (тривалого вимочування з багаторазовою зміною води, а потім засолювання з 6-тижневою витримкою) не можна. Свинушки до недавнього часу вважалися умовно їстівними, проте з - за гострих отруєнь, зміни формули крові, що зафіксовані останніми роками, вони беззастережно віднесені в розряд отруйних грибів. 

Можна отруїтися і їстівними грибами. У старих грибах накопичуються продукти розкладання білків,  тому придатними  є тільки порівняно молоді гриби. Крім того, причиною отруєння можуть бути неправильно заготовлені або зіпсовані сушені і консервовані гриби. Ні в якому разі не можна маринувати або солити гриби в оцинкованому посуді - це  також може привести  до отруєння.

Не можна забувати і про те, що і їстівні гриби за несприятливих екологічних умов можуть придбати токсичні властивості. Зростаючи поблизу промислових підприємств, автомобільних трас, сільськогосподарських угіддях і ін. де має місце викид токсичних речовин у воду і атмосферу, гриби здатні накопичувати у високих концентраціях ртуть, свинець, кадмій, інші важкі метали, пестициди та інші токсичні елементи і  стають небезпечними для здоров'я.

Тому при зборі і приготуванні грибів треба дотримуватися дуже простих  правил: збирайте в лісі тільки  гриби, які Ви точно знаєте, що вони їстівні, не можна збирати гриби уздовж автомобільних шляхів і залізниць, сільськогосподарських угідь, лісопосадках та ін. Не споживати перезрілі, червиві, осклизлі гриби або частини грибів, не збирати гриби з  бульбоподібними потовщеннями біля основи ніжки, оточене оболонкою (як у блідої поганки і червоного мухомора).

Волнушки, грузді та інші гриби, що містять млечний сік, перед засолом обов'язково відварити  або замочити, щоб видалити гіркі речовини, дратівливі для шлунку.

Їстівні опеньки легко  відрізнити від неправдивих опеньок по наявності плівки під капелюшком і лусочок на капелюшку. У неправдивого опенька, крім того,   пластинки  нижньої поверхні капелюшка гриба зеленувато-сірого кольору, на ніжці у неправдивого опенька немає манжетки або  колечка.

Але, якщо після вживання грибів з'явилися блювота і пронос  — це сигнал, що потрібна термінова допомога лікаря. Ні в якому разі не займатися самолікуванням, а в очікуванні медичної допомоги — можна напоїти хворого блідим розчином  марганцівки (1-2 літри) і викликати блювоту, повторювати до «чистої води», прийняти активоване вугілля, ентеросорбенти, дати хворому сольове проносне  (2 ст. ложки солі на склянку води).          

Обов'язково заповнювати втрату рідини розчином регидрона (продається в аптеках) або хоч би підсоленою, або мінеральною водою, солодким чаєм, пити треба стільки, скільки влізе і не  в якому випадку не «лікуватися» алкоголем! 

Бережіть себе та своїх близьких!      

Лікар  з  гігієні  харчування Костянтинівського районного управління

ГУ Держпродспоживслужби  в Донецькій області  Володимир Ярешко

     

 До уваги мешканців міста!!!

         Костянтинівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області (далі-Костянтинівське районне управління) повідомляє, що у серпні поточного року у Харківській та Луганській областях зареєстровано 2 випадки захворювання на ботулізм з 3-ма постраждалими. Захворюванння пов'язане з вживанням рибної продукції (в'ялений лящ). У зв'язку з цим Костянтинівське районне управління з метою  підтримання епідемічного добробуту населення та попередження виникнення інфекційних хвороб, зокрема ботулізму, харчових отруєнь серед населення м. Костянтинівки звертається до мешканців з попередженням виключити придбання виготовлених у домашніх умовах в’яленої, копченої, солоної риби в місцях несанкціонованої торгівлі. Такі харчові продукти не пройшли лабораторний контроль, не мають відповідного маркування, не упаковані належним чином, законодавчо визнані як завідомо небезпечні та не придатні до споживання людиною. Також зкликаємо Вас не соромитися, питайте в торгових закладах декларацію виробника на рибну продукцію, якщо документи відсутні або не надаються на Вашу вимогу звертайтеся  до Костянтинівського районного управління за адресою: м. Костянтинівка, вул. Олекси Тихого, 512, тел.: 4-30-22.

Бережіть своє здоров’я та здоров'я своїх близьких,  бо це  найбільший скарб людини, який не порівняти з іншими цінностями!

Т.в.о. начальника Костянтинівського районного управління       М.В.Безух                                                       

 

 

Тимчасові рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів під час проведення культурно-мистецьких заходів на nepiод карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVlD-19)

Цi Тимчасові рекомендації pозроблені для закладів культури та креативних індустрій для урахування при проведенні культурно-мистецьких заходів, в тому числі фестивалів, концертів, kiносеансів, вистав, постійних та тимчасових виставок та експозицій (далi — Заходи) з метою запобігання ускладнення епідемічної ситуації внаслідок поширення коронавірусної хвороби (COVID-19).

1. В закладах культури та при проведенні заходів має бути визначена відповідальна особа, яка проводить температурний cкринінг безконтактним методом yciм працівникам перед початком робочої зміни.

Працівники, в яких при проведенні температурного скринінгу виявлено температуру тіла понад 37,2 о с або ознаки респіраторних захворювань не допускаються до виконання обов’язків .

2. На вході до закладів культури або території/місця проведення заходу розміщуються інформаційні матеріали щодо індивідуальних заходів профілактики коронавірусної хвороби COVID- 19.

При вході та в місцях масового скупчення відвідувачів організовуються місця для обробки рук спиртовмісними антисептиками з концентрацією активно діючої речовини понад 60 % для ізопропілового спирту та понад 70 % для етилового спирту та наноситься тимчасове маркування для забезпечення дотримання дистанцій не менше 1,5 метри. Доцільно pозмістити яскравий вказівник про необхідність дезінфекції рук (банер, наклейка, вказівник тощо).

З. При opганізації діяльності та проведенні заходів суб'єкт господарювання вживає заходів з недопущення скупчення відвідувачів.

Для уникнення черг рекомендується збільшити кількість пунктів вхідного контролю. Для заходів просто неба, територія проведення заходу повинна бути огорожена.

За можливості, контроль вхідних квитків рекомендовано здійснювати безконтактним способом з використанням сканерів штрих-кодів, електронних квитків та аналогічних пристроїв.

4. Дозволяється одночасне перебування відвідувачів заходу з розрахунку не більше oднієї особи на 5 квадратних метрів загальної огородженої території для заходів просто неба, або загальної площі приміщення закладу культури, де проводиться захід.

При проведенні заходів в приміщеннях, відвідувачі повинні перебувати в респіраторах або захисних масках, що покривають рот та нic протягом всього часу.

5. При проведенні заходів з розміщенням відвідувачів на сидячих місцяx відстань між окремо встановленими місцями для сидіння або столиками повинна становити не менше 1,5 метри при pозміщенні за одним столом не більш як чотирьох oci6 (без урахування дітей віком до 14 років).

6. У залах зi стаціонарним розміщенням місць для сидіння (концертних, театрах, кінозалах тощо) розміщення здійснюється з вільним місцем поруч, спереду та позаду (у шаховому порядку).

Групове pозміщення для oci6, що відвідують заходи спільно здійснюється:

для груп з 2 oci6 (без урахування дітей до 14 років) з дотриманням шахового порядку розміщення,

для груп від 2 до 4 oci6 (без урахування дітей до 14 років) з дотриманням шахового порядку розміщення та розсадкою на перших чотирьох рядах зали.

Загальна наповненість залів не повинна перевищувати 50 відсотків місць.

Інтервал між сеансами повинен бути достатнім для проведення належного прибирання та дезінфекції.

Доцільно організовувати односторонній рух в залах, розділивши окремі шляхи для входу та виходу.

При opганізації театральних вистав, доцільним є їх проведення без антракту.

7. Харчування під час проведення заходів організовується відповідно до Тимчасових рекомендацй щодо організації протиепідемічних заходів у закладах громадського харчування на період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від (02 червня 2020 року № 32).

8. Суб'єкти господарювання/організатори повинні забезпечити:

наявність достатнього запасу засобів індивідуального  захисту та їx використання працівниками (респіратори або медичні маски, в тому числі саморобні, захисні рукавички); 

постійну наявність рідкого мила, антисептиків та паперових рушників в службових санвузлах та санвузлах загального користування; вологе прибирання місць найбільшого скупчення відвідувачів;

дезінфекцію поверхонь з якими контактують відвідувачі, у всіх громадських та службових зонах (стійка контролю та реєстрації, столи, cтільці, ручки дверей, кнопки ліфтів, роздягальні, сходи тощо) спиртовмісними дезінфікуючими засобами протягом часу роботи в посиленому режимі;

з

безперебійну роботу систем вентиляції у випадку проведення культурного заходу в приміщенні,

централізований збip використаних засобів індивідуального захисту, паперових серветок в окремі контейнери/урни з кришками та одноразовими поліетиленовими пакетами з подальшою утилізацією;

розміщення додаткових контейнерів/урн для засобів індивідуального захисту, паперових серветок в місцях загального користування (на вході, холах, коридорах, санвузлах тощо); 

проведення навчання з працівниками щодо дотримання правил гігєни рук;

тимчасове відсторонення від роботи ociб з групи ризику, визначених відповідно до Стандартів медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (COVID- 19)», затверджених наказом МОЗ України від 28 березня 2020 року № 722.

 9. Працівники закладів культури та організатори заходів зобов’язані:

носити респіратор або захисну маску; 

регулярно мити руки з милом або обробляти їx спиртовмісними антисептиками не piдше одного разу за З години; 

утримуватися контакту з особами, якi мають симптоми респіраторних захворювань; 

самоізолюватися у paзi виникнення симптомів респіраторних захворювань.

Вимоги щодо використання засобів індивідуального захисту та дотримання фізичного дистанціювання не поширюються на oci6, що виступають у сценічному образi (актори, співаки, танцюристи, конферансье, ведучі тощо), на час безпосереднього проведення заходу.

10. Відвідувачі зобов’язані.

чітко дотримуватись вказівок організаторів щодо дотримання протиепідемічних заходів;

не відвідувати заходи у paзi виникнення респіраторних симптомів (нежить,

6iль в горлі, кашель, чхання, підвищення температури тощо); 

           дотримуватись респіраторної гігєни та етикету кашлю.

 

 

 5 продуктів, з якими треба бути насторожі

 

       Добре усе, що в міру. Це правило працює завжди і скрізь. Навіть корисні продукти, якщо їх з'їсти більше покладеного або не з тим, чим потрібно, можуть зашкодити здоров'ю. До них можна віднести наступні: 

1. Грейпфрутовий сік

  Сік грейпфрута, одного з найкорисніших цитрусових, не сумісний з деякими ліками. Так, наприклад, їм не можна запивати антидепресанти, препарати, що знижують вміст холестерину в крові, «Віагру» і інші. Напій має здатність підвищувати концентрацію ліків в крові. Тобто, якщо раніше частина препарату засвоювалася, а частина проходила через організм транзитом, то під дією грейпфрута ліки засвоюються практично повністю. В результаті — передозування, яке може привести до дуже плачевних наслідків. 

Широко відомий випадок, коли жінка, приймаючи протизаплідні пігулки, «сіла» на грейпфрутову дієту і трохи не втратила ногу. Взаємодіючи з ліками, сік спровокував утворення тромбів в посудинах, що трохи не привело до гангрени. 

Яка кількість соку здатна зашкодити? Деякі фахівці вважають, що літр напою, інші запевняють, що досить усього 250 мл , але у будь якому разі запивати ліки грейпфрутовим соком не рекомендується.

2. Журавлинний сік

Сама журавлина, як відомо — ягода корисна. Але журавлинний сік в деяких випадках може стати «родичем» грейпфрутового. Цей напій теж посилює дію ліків. З ним несумісні препарати, що знижують здатність згущуватися крові (наприклад, варфарин). У поєднанні з цими ліками він може стати причиною виникнення кровотеч в шлунково-кишковому тракті. 

3. Морква

Помаранчевий завсідник наших городів — морква — може і вас зробити помаранчевими, у прямому розумінні цього слова. У великих кількостях цей корисний овоч здатний викликати "жовтяницю". Внаслідок накопичення в організмі каротинів (ними, як відомо, багата морква) шкіра може забарвитися в жовтий колір. Правда, така жовтяниця — неправдива , а тому безпечна. Але злякати оточення — вийде. 

4. Ревінь

Не варто захоплюватися і ревенем особливо тим, хто страждає нирково - кам'яною хворобою. Цей корисний овоч багатий щавлевою кислотою, яка утворює в організмі нерозчинні

солі - оксалати. Саме з них і утворюються у нирках камені. Щавлева кислота у значній кількості знаходиться також у щавлі та шпинаті. 

5. Сирі овочі і фрукти

Клітковина, якою багаті сирі овочі і фрукти, дуже корисна. Її називають «мітлою для кишковика» і рекомендують вживати, наприклад, при синдромі роздратованої товстої кишки.  

Але, на шкода, у великих кількостях клітковина теж викликає «Побічні ефекти» - здуття живота і гучне випускання газів. І якщо від першого страждаєте тільки ви, то від іншого дістається і таким, що оточує. Від  продуктів, що важко перетравлюються (яблука, абрикоси, ожина, манго, нектарини, груші, кавуни, сливи, а також сік цих фруктів; консервовані фрукти в натуральному фруктовому соку, овочі — артишоки, спаржа, квасоля, капуста, цвітна капуста, часник, лук і горох) слід відмовитися, щоб поліпшити стан кишковика і ШКТ в цілому.

                 Особливо варто згадати про дуже популярний напій - кока-колу.  

У складі напою активним інгредієнтом є - ортофосфорна кислота з  рН  2.8, тому для транспортування ї концентрату  використовуються вантажівки  обладнані спеціальними піддонами, призначеними для високо корозійних матеріалів.

Кока-кола відмінно розчиняє біологічні матеріали: усього за 4 дні кока-кола може розчинити ваші нігті , а якщо стейк занурити в неї на 2 дні, то на третій день  його там вже не буде. Дистриб'ютори кока-коли в США вже 20 років використовують її для очищення моторів своїх вантажівок, напій також використовують для видалення іржі з металу, видалення плям з одягу, очистки стекла автомобілів та усунення інших побутових проблем.

Вибір – за Вами !

 

Лікар з гігієни харчування Костянтинівского районного

управління ГУ Держпродспоживслужби в Донецькій області

В. Ярешко

 

 

Постанова Головного державного санітарного лікаря України від 30.07.2020 № 42.

 

ДО УВАГИ СУБ’ЄКТІВ ГОСПОДАРЮВАННЯ, ЯКІ ПРОВОДЯТЬ ДІЯЛЬНІСТЬ З ОБІГУ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ!

 Костянтинівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області (далі - Костянтинівське районне управління)  повідомляє, що відповідно до ст. 25 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»  оператори ринку харчових продуктів, які провадять діяльність, що не вимагає отримання експлуатаційного дозволу, зобов’язані зареєструвати потужності, які використовуються на будь-якій стадії виробництва та обігу. 

Державній реєстрації підлягають потужності з роздрібної торгівлі харчовими продуктами, виробництва продуктів харчування нетваринного походження або виробництва продуктів харчування, інгредієнтами яких є переробленні продукти тваринного походження, заклади ресторанного господарства, транспортування, потужності первинного виробництва (землі сільськогосподарських угідь, мисливські господарства, ставки, пасіки, ферми з утримання сільськогосподарських тварин, збір врожаю диких рослин), тощо.

Заява подається оператором ринку не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку роботи потужності. Оператор ринку зобов’язаний надати до територіального органу заяву, встановленої форми, в якій зазначаються прізвище, ім’я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, місце проживання оператора ринку, назва (опис) потужності, її адреса, заплановані види діяльності та перелік харчових продуктів, виробництво та/або обіг яких планується здійснювати, вид оператора ринку за класифікацією суб’єктів господарювання, визначеною Господарським кодексом України (суб’єкт мікро-, малого, середнього або великого підприємництва).

Оператор ринку також зобов’язаний протягом 10 робочих днів повідомляти територіальний орган компетентного органу про зміни у своїй діяльності, що зумовлюють необхідність внесення змін до відомостей державного реєстру потужностей операторів ринку, а також про припинення використання потужності.

Порядок проведення державної реєстрації потужностей затверджено наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.02.2016 №39 «Про затвердження Порядку проведення державної реєстрації потужностей, ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб'єктам». Державна реєстрація потужностей здійснюється безоплатно.

Нагадуємо,  що відповідно до  ст. 65 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» встановлена відповідальність операторів ринку за порушення законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів. За виробництво,  зберігання  харчових продуктів на потужностях, незареєстрованих відповідно до вимог законодавства, накладається штраф на юридичних осіб – у розмірі від 23 до 30  мінімальних заробітних плат, на фізичних осіб – підприємців – у розмірі від 8 до 15 мінімальних зарплат.

Закликаємо операторів ринку, які не зареєстрували свої потужності, не зволікати і подати заяви до Костянтинівського районного  управління за адресою: м. Костянтинівка вул. О.Тихого, 512, тел..(06272) 4-20-33.

 

 

ОБЕРЕЖНО КЛІЩІ!!!

Засилля кліщів на природі обговорюють у соцмережах не менше, ніж коронавірус. Загроза ця, як-то кажуть, значно ближча до тіла. З походів до лісу, навіть з прогулянок міським парком люди уже несуть на одязі кліщів. Найчастіше вони сидять у траві, на висоті 20–60 см, і лише зрідка потрапляють на невисокі кущові рослини.

Іксодові кліщі можуть переносити збудників небезпечних захворювань людини і тварин, зокрема, кліщового енцефаліту, бореліозу (хвороба Лайма), а також хвороби Міямото. Збудники потрапляють у наш організм під час присмоктування кліща.

ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД КЛІЩІВ

Ось кілька порад, які допоможуть уникнути укусів кліщів:

1. Подбайте про відповідний одяг

Обов’язково одягніть кепку, панамку, косинку тощо. Бажано одягати світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла – так легше буде помітити кліщів і зменшить ризик укусів кліщів.

2. Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і дітей, аби виявити кліщів. Особливо ретельно обстежуйте ділянки тіла, покриті волоссям.

3. Місце для привалів на природі звільняйте від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.

4. При поверненні додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його.

Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із одягу. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому. Витрушування одягу не рятує від кліщів.

5. Перевірте речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо).

6. Якщо на природу брали домашнього улюбленця – його також слід оглянути на наявність кліщів.

7. Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні засоби, найчастіше це – аерозолі, які відлякують кліщів. Використовуйте їх перед прогулянкою. Зверніть увагу на тривалість дії засобу. При необхідності - скористайтеся повторно, якщо мине час дії, як вказано в інструкції.

ЯК ВИЯВИТИ УКУС КЛІЩА

Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин, в цей час виділяючи анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним. Лише згодом, як правило, через кілька годин виникає відчуття болю або дискомфорт на місці укусу.

Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2-3 дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується у розмірах. Також кусають і можуть бути небезпечними навіть маленькі кліщі – майже прозорі німфи (статевонезріла стадія кліща).

Кліщі присмоктуються до людини не лише під час перебування на природі. Вони можуть потрапити на на ваше тіло й через деякий час, після відвідування зеленої зони, якщо залишились на одязі чи речах. Кліщі можуть потрапити до житла із букетами квітів, собаками або іншими тваринами.

Якщо Ви виявили кліща на шкірі:

1. Негайно зверніться до найближчого травмпункту,де кліща видалять, оброблять місце укусу та нададуть рекомендації щодо подальшого спостереження.

Якщо це неможливо, постарайтесь видалити його самостійно: повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити найближче до шкіри людини.

2. Після видалення кліща змастіть ранку антисептичним розчином. Якщо залишилася частина кліща, його видаляють стерильною голкою.

Видаленого кліща необхідно помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд та щільно закрити кришку. За направленнями лікаря у лабораторній мережі проводяться лабораторні дослідження кліщів на наявність збудників бореліозу.

3. Ретельно вимийте руки з милом.

4.Протягом двох тижнів щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі – зверніться до лікаря.

Зараз починається період відпусток, будьте пильні! 

 Бережіть себе та своїх близьких!!!

 

 

Профілактика ботулізму

В умовах різкого підвищення температури навколишнього середовища, в літній період почастішали випадки отруєння ботулотоксинами. З метою недопущення виникнення ботулізму серед населення м. Костянтинівки слід знати:   

Ботулізм – хвороба, що виникає в результаті отруєння токсинами бактерій ботулізму і характеризується важким ураженням центральної і вегетативної нервової системи. Збудник Clostridium botulinum постійно існує в ґрунті, він утворює спори, надзвичайно стійкі до впливу хімічних і фізичних факторів (витримують кип'ятіння протягом 5 годин і гинуть при 120° С через ЗО хвилин). Важка форма захворювання може призвести до летального результату. Бактерії містять одну з найсильніших у природі отрут – ботулотоксин. Його смертельна доза для людини складає усього лише 0,3 мкг. Зараження людини ботулізмом відбувається під час вживання продуктів тваринного і рослинного походження: забруднених клостридіями фруктів і овочів, неправильно консервованих продуктів, через ковбаси, шинку, копчену рибу. Найчастіше збудник ботулізму в риб’ячих нутрощах, з яких токсин і проникає в товщу м’язів. Тому найнебезпечніше вживати м’ясо саме біля ребер та ікру, адже ці частини можуть бути найбільше уражені інфекцією. 

Симптоми ботулізму:

нудота, блювання, характерний біль у животі, рідке випорожнення без патологічних домішок;порушення зору (хворого турбує "сітка" перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов'язано з паралічем очних м'язів); спрага, сухість слизових оболонок; розлад ковтання; може змінитися тембр голосу; сильний головний біль;запаморочення; безсоння; загальна слабкість; підвищення температури тіла; відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці.

З метою попередження харчових отруєнь необхідно дотримуватись наступних рекомендацій: 

- виключити придбання виготовлених у домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, солоної риби й інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб.

-  слід знати, щонайменше здуття кришки — причина для категоричної відмови від уживання в їжу вмісту даної банки;                                    

- не брати в дорогу та на відпочинок продукти, що швидко псуються;

- швидкопсувні продукти зберігати тільки в холодильнику та обов’язково дотримуватись термінів їх реалізації;                                                                                                      

- ретельно проварювати, тушкувати і просмажувати харчові продукти, особливо консервовані, безпосередньо перед вживанням. Залишки їжі на наступний день перед вживанням обов’язково прокип’ятити чи протушкувати;

- сирі і варені продукти при приготуванні їжі обробляти окремим розроблювальним інвентарем (ножі, дошки);

- захищати харчові продукти і продовольчу сировину від випадкових забруднень, зберігати їх у закритому посуді.

У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння (слабкість, підвищення температури тіла, нудота, біль в животі, блювання, пронос тощо) не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи за допомогою медпрацівників.

Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей. 

 

 

Рекомендації щодо заходів з профілактики коронавірусної інфекції в закладах та установах, яким дозволено здійснювати діяльність під час карантину на території  м. Костянтинівки та Костянтинівського району.

 На виконання  Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.03.2020 року «Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки в умовах спалаху гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненою коронавірусом   SARS-CoV-2», введеного в дію Указом Президента України від 13 березня 2020 року № 87, Протоколу № 10 від 23.03.2020 засідання Кабінету Міністрів України, Розпорядження від 20.03.2020 № 276/5-20  Голови обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації «Про встановлення режиму надзвичайної ситуації на території Донецької області», відповідно Протоколу №7 від 20.03.2020р засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, Костянтинівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області  рекомендує:

- посилити режим проведення дезінфекції у закладі, установі (мати необхідний запас дез. засобів, журнали проведення дезінфекції та інструктажів);

- посилити роз’яснювальну роботу серед персоналу щодо профілактики корона вірусної інфекції;

- забезпечити персонал засобами індивідуального захисту (маски, гумові рукавички) у необхідній кількості, із розрахунку зміни кожні 2-3 години. Призначити відповідальну особу;

- категорично не допускати персонал до роботи, що має ознаки ГРВІ;

- розмістити пам’ятки, інформаційні листи, плакати в актуальних місцях  закладу, установи для відвідувачів;

- створити умови, в разі необхідності, для дезінфекції рук відвідувачів закладу, установи;

- розрахувати та дотримуватись кількості відвідувачів одноразово присутніх в закладі, установі (рекомендована площа на 1 відвідувача не менше 10 м2);

- вживати всіх можливих заходів по недопущенню скупчення людей (дотримання дистанції між ними не менш як 1,5 метри із встановленням спеціальних позначок). 

 

Нагадуємо, що відповідальність за невиконання рекомендацій несе адміністрація закладу, установи!

 

 

Рекомендації щодо проведення профілактичних заходів з недопущення поширення випадків COVID-19 в закладах громадського харчування та продовольчої торгівлі

Поширення випадків нової коронавірусної інфекції (COVID-19) в країнах Європейського союзу та країнах, що ділять спільний державний кордон з Україною, потребують підвищення рівня обізнаності, посилення та проведення додаткових профілактичних заходів в закладах громадського харчування та продовольчої торгівлі на всій території країни.
Загальна інформація про захворювання
Коронавіруснаінфекційна хвороба COVID-19 була вперше виявлена в місті Ухань провінції Хубей Китайської народної республіки в грудні 2019 року.
Станом на 2 березня 2020 року в світі зафіксовано понад 89 000 випадків в 67 країнах, в тому числі в країнах, що мають спільний державний кордон з Україною – Білорусі, Румунії та Російській Федерації.
Вірус передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом при тісному контакті.
Основні профілактичні індивідуальні заходи
До основних індивідуальних профілактичних заходів належать:
 гігієна рук – часте миття з рідким миломабо обробка спиртовмісними антисептиками не рідше ніж раз на 3 години, та після кожного контакту з тваринами, відвідування громадських місць, використання туалету, прибирання, перед приготуванням їжі тощо;
 гігієна кашлю – прикриття роту та носа при кашлі та чханні зігнутою рукою в лікті або одноразовою серветкою,яку необхідно знешкодити відразу після використання;
 утримання від контактів з особами, що мають симптоми респіраторних захворювань – кашель, лихоманка, ломота в тілі, або збереження обов’язкової дистанції та обмеження часу при контакті (не менше 1 метра);
 утримання від дотиків обличчя руками;
 у разі виникнення симптомів захворювання, таких як лихоманка, кашель, ломота в тілі тощо, слід залишитися вдома та утриматись від відвідувань місць скупчень людей;
 використання медичної маски за наявності респіраторних симптомів, перерахованих вище, її своєчасна заміна (кожні 3 години або негайно після забруднення) з подальшимзнешкодженням та миттям рук з милом або обробкою рук спиртовмісним антисептиком відразу після знімання маски.
Інформаційні матеріали додаються.
Попереджувальні заходи з організації роботи
Необхідно:
 провести роз’яснювальну роботу з персоналом щодо індивідуальних заходів профілактики та реагування на виявлення симптомів серед працівників;
 роздрукувати та/або оновити інформаційні постери та нагадування персоналу про важливість та техніку миття рук та/або обробку рук спиртовмісними антисептиками;
 не допускати працівників, які мають ознаки респіраторних захворювань до роботи та обслуговування громадян;
 забезпечити та контролювати постійну наявність рідкого мила, одноразових паперових рушників, спиртовмісних антисептичних засобів як для персоналу, так і для відвідувачів;
 забезпечити наявність засобів індивідуального захисту (ЗІЗ) для кожного працівника з розрахунку 1 медична маска на 3 години роботи на особу та 1 флакон (100 мл) спиртовмісного антисептика на 1 особу на зміну (до 12 годин), провести відповідне навчання з використання та знешкодження відпрацьованих масок, серветок та встановити відповідний контроль за дотриманням правил;
 забезпечити можливість використання спиртовмісних антисептиків для відвідувачів;
 оновити контактну інформацію про заклади охорони здоров’я, які надають медичну допомогу при виникненні інфекційних хвороб та використовувати її в роботі, поширити серед працівників;
 користуватися послугами лише надійних постачальників, які дотримуються високих стандартів гігієни та вимог роботи з персоналом;
 забезпечити відвідувачів достатньою кількістю одноразових серветок на столах обслуговування (та при видачі меню на виніс).
Дезінфекція, прибирання та утилізація
Необхідно:
 забезпечити вологе прибирання з використанням миючих та дезінфекційних (в кінці зміни) засобів та провітрювання не рідше, ніж кожні 3 години та після закінчення зміни;
 проводити обробку поверхонь, місць контакту рук відвідувачів (ручки дверей, місця сидіння, раковини, барні стійки, дитячі кімнати, тощо) спиртовмісними дезінфекційними засобами з мінімальним терміном експозиції відповідно до інструкції;
 мінімізувати ручне миття посуду та, за можливості, забезпечити миття в посудомийних машинах при високих температурах;
 забезпечити окреме місце для знешкодження використаних персоналом засобів індивідуального захисту та одноразового посуду, що використовується, в пластикові пакети, що закриваються;
 забезпечити знезараження (дезінфекцію) зібраних матеріалів перед знешкодженням протягом або в кінці зміни.
Використання дезінфікуючих засобів
При дезінфекції необхідно використовувати стандартні дезінфекційні засоби, зареєстровані відповідно до законодавства, та які мають чинне Свідоцтво про державну реєстрацію. Необхідно дотримуватись інструкції до кожного окремого дезінфекційного засобу, в тому числі щодо дотримання його ефективної концентрації та експозиції (з дотриманням часу перебування на оброблюваній поверхні).
Для дезінфекції можуть використовуватись дезінфекційні засоби та антисептики, зареєстровані відповідно до чинного законодавства та мають чинне Свідоцтво про державну реєстрацію:
 антисептики для обробки шкіри рук – спиртовмісні препарати (діючі речовини – ізопропіловий, етиловий спирт чи їх комбінації тощо);
 препарати для дезінфекції поверхонь з мінімальним терміном експозиції (експозиція від 30 сек до 2 хв) - спиртовмісні препарати (діючі речовини – ізопропіловий, етиловий спирт чи їх комбінації тощо)для поверхонь, обладнання тощо – деззасоби на основі четвертинних амонієвих сполукчи хлорвмісні препарати (бажано таблетовані форми для забезпечення чіткого дозування)

Критерії розподілу об’єктів дезінфекції закладів громадськогохарчування, продовольчої торгівлі за ступенем ризику інфікування та режимами дезінфекції

Для отримання актуальної інформації, рекомендацій щодо планування та організації роботи та донесення її до працівників, користуйтесь надійними джерелами: 

Розділ веб-сторінки Всесвітньої організації охорони здоров’я, присвячений новому коронавірусу:

https://www.who.int/health-topics/coronavirus

Веб-сторінки МОЗ України та ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України»:

https://phc.org.ua/

https://moz.gov.ua/

Сторінки у мережі Фейсбук:

https://www.facebook.com/phc.org.ua/

https://www.facebook.com/moz.ukr

 

 

7 порад для захисту від нової коронавірусної інфекції

2020 final Coronavirus A2 poster PRINT 1 compressed 1

 

 

В м. Костянтинівка почалась активна фаза боротьби зі стихійною торгівлею

На виконання рішення № 1/2020 від 29.01.2020 року обласної Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії та рішення № 1 від 28.01.2020 року Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Костянтинівській міській раді 01 лютого 2020 року на території, прилеглій до залізничного вокзалу та вулиці Торецькій, де здійснюється торгівля харчовими продуктами невстановленого походження на тротуарах та на територіях, прилеглих до багатоповерхівок було проведено рейд по боротьбі зі стихійною торгівлею та торгівлею забороненими продуктами тваринного походження. У рейді приймали участь представники Держпродспоживслужби Костянтянтинівського району сумісно із співробітниками Костянтинівського відділення поліції Бахмутського відділу поліції Головного управління національної поліції в Донецькій області.
На момент проведення рейду встановлено, що на вищевказаних територіях реалізовувалось м'ясо свинини, м’ясо птиці невідомого походження без відповідних ветеринарних документів. На порушників складені адмінпротоколи, особам, які здійснювали реалізацію молока було запропоновано зайняти спеціально підготовлені для торгівлі молоком місця на ринку ТОВ «Торг», зі всіма порушниками проведена роз’яснювальна робота.
У зв’язку із загостренням ситуації щодо високо патогенного грипу птиці, африканської чуми свиней, реєстрації випадків ботулізму та отруєнь серед населення після вживання неякісної харчової продукції наполегливо пропонуємо мешканцям м. Костянтинівки купувати харчові продукти, особливо домашнього походження, в місцях де організовано проведення ветеринарно-санітарної експертизи.

Провідний лікар ветеринарної медицини
Костянтинівської РДЛВМ В.Г. Чернишов

 

До уваги мешканців м. Костянтинівки

Епідеміологічна ситуація на Україні щодоінфекційних хвороб є достатньо складною. Протягом 2019 року в країні захворіло на ботулізм 123 людини, з яких троє дітей. Початок 2020 року не став винятком вже в січні місяці в м. Маріуполь, Донецької області був зареєстрований випадок захворювання на ботулізм. Потерпіла вживала в їжу консервовані гриби домашнього приготування, придбані в місті стихійної торгівлі, біля місцевого ринку. Також вкрай напруженою є ситуація щодо високопатогенного грипу птиці, так в січні 2020 року зареєстровано захворювання у Вінницькій області.

Костянтинівське районне управління Держпродспоживслужби в Донецькій областіз метою підтримання епідемічного добробуту населення та попередження виникнення інфекційних хвороб, зокрема ботулізму, харчових отруєнь серед населення м. Костянтинівки та Костянтинівського району звертається до мешканців з попередженням виключити придбання виготовлених у домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, солоної риби, м’ясних, молочних продуктів тощо в місцях несанкціонованої торгівлі . Такі харчові продукти не пройшли лабораторний контроль, не мають відповідного маркування, не упаковані належним чином, законодавчо визнані як завідомо небезпечні та не придатні до споживання людиною. Продукти зберігаються та реалізуються в антисанітарних умовах, без дотримання належного температурного режиму, забруднюються пилом та вихлопними газами. Продавці не проходять обов’язкові профілактичні огляди та не використовують спецодяг.
Слід серйозно поставитись до даної інформації і розуміти, що позиватися до суду за шкоду, заподіяну здоров’ю, підстав не буде-відповідача немає.
Запам’ятайте: У Вас завжди є право вибору! «Попит завжди породжує пропозицію». Єдиний правильний спосіб боротьби зі стихійною торгівлею - не купувати продуктів харчування у невстановлених місцях.
Проявіть свідомість, розумну обережність та пильність.Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей.

 

Увага фальсифікат!

Костянтинівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області повідомляє, що до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів надійшла інформація про факт наявності на ринку України підробленої продукції (рибні консерви торгової марки «Аквамарин» ТОВ «Інтерфлот», виробництва ТОВ «Альфа-Етекс», а саме: «Сайра тихоокеанська натуральна», 230 гр., (з ключем) дата виробництва 18.01.2019, 18.02.2019; «Товстолобик обсмажений в томатному соусі», 230гр. дата виробництва 11.03.2019 року з кодом виробника В05).
Звертаємо увагу мешканців міста Костянтинівка та Костянтинівського району на те, що підроблена продукція може бути джерелом різних гостро-кишкових захворювань.
Якщо у Вас виникає сумнів, щодо походження харчового продукту, не соромтесь, запитуйте у оператора ринку документи, які підтверджують безпеку та якість харчового продукту. Власники торгових закладів зобов’язані здійснювати прийом та реалізацію харчових продуктів, в тому числі рибних консервів, тільки при наявності супроводжувальних документів (декларація виробника, накладна, сертифікат якості та ін.), яких не має в наявності, якщо продукція фальсифікована.
Бережіть своє здоров’я та здоров’я ваших близьких!

 

Правила перевезення домашнього улюбленця

До уваги мешканців м.Костянтинівки, що є власниками домашніх тварин (котів,собак), особливо які здійснюють міжнародні перевезення своїх тварин .
З 01.08.2019 відомості паспортів на тварин не встановленого зразка при перетині державного кордону не братимуться до уваги. Переміщення домашніх собак та котів здійснюються виключно за єдиною формою бланку ветеринарно-санітарних паспортів встановленого зразка , що затверджені наказом Мінагрополітики від 26.10.2017 №578.
Право на видачу, або відмову у видачі, ветеринарно-санітарних паспортів на тварину встановленого зразка, передбачені Законом України «Про ветеринарну медицину», мають лише державні установи, зокрема державні лікарні ветеринарної медицини (району, міста, області).
Ветеринарно-санітарний паспорт на тварину чинний до моменту її смерті.
Звертаємо увагу на те, що ветеринарні паспорти старого зразка у власників не вилучатимуться, але вони не визнаються при операціях купівлі-продажу домашніх тварин та видачі ветеринарних документів чи при переміщені за кордон.

Т.в.о.начальника КРДЛВМ В.Г.Чернишов

 

УВАГА! НЕБЕЗПЕЧНИЙ ПРОДУКТ!

З початку 2019 року в країні неодноразово реєструвались випадки гострих кишкових інфекцій серед населення, здебільше причиною отруєнь є харчовий фактор, найчастіше вживання недоброякісних харчових продуктів.
З метою недопущення ботулізму та інших гострих кишкових захворювань серед населення м.Костянтинівка Костянтинівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області звертається до мешканців міста з попередженнямне купувати на стихійних ринках продукти харчування, оскільки вони потенційно небезпечні. Слід серйозно поставитись до даної інформації. Хворобу легше попередити, ніж лікувати. Потрібно розуміти, що якість продукціїтам ніхто не контролює та не несе відповідальності за її безпеку. Ця продукція,особливо м’ясні продукти, риба та продукти, які вимагають особливих умов зберігання, може викликати всю групу кишкових захворювань і серйозні харчові отруєння. І поки продавці стихійних ринків розповідають Вам про якість та безпечність їхньої продукції Ваша близька людина може знаходитися в лікарні, після вживання такої продукції.
Щоб за власні кошти придбати якісні та безпечні продукти в місцях встановленої торгівлі (магазин, агропродовольчий ринок та),обов’язково питайте, та не соромтесь дивитись у продавців супровідну документацію на їх товар, а самесертифікати якості, декларації виробника, товарно-транспортні накладні, експертні висновки державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на агропродовольчому ринку.

Запам’ятайте: У Вас завжди є право вибору! «Попит завжди породжує пропозицію». Тільки разом ми зможемо подолати цей недуг, більшості міст нашої країни, бо отруєння не проходить безслідно! Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, особливо дітей!

Заступник начальника управління-
начальник відділу безпечності харчових
продуктів та ветеринарної медицини М.В.Безух

 

Профілактика ботулізму

В умовах різкого підвищеннятемператури навколишнього середовища, в літній період, почастішали випадки отруєння ботулотоксинами. З метою недопущення виникнення ботулізму серед населення м. Костянтинівки та Костянтинівського району слід знати:
Ботулізм – хвороба, що виникає в результаті отруєння токсинами бактерій ботулізму і характеризується важким ураженням центральної і вегетативної нервової системи. Збудник Clostridiumbotulinum постійно існує в ґрунті, він утворює спори, надзвичайно стійкі до впливу хімічних і фізичних факторів (витримують кип'ятіння протягом 5 годин і гинуть при 120° С через ЗО хвилин).Важка форма захворювання може призвести до летального результату. Бактерії містять одну з найсильніших у природі отрут – ботулотоксин. Його смертельна доза для людини складає усього лише 0,3 мкг.
Зараження людини ботулізмом відбувається під час вживання продуктів тваринного і рослинного походження: забруднених клостридіями фруктів і овочів, неправильно консервованих продуктів, через ковбаси, шинку, копчену рибу. Найчастіше збудник ботулізму в риб’ячих нутрощах, з яких токсин і проникає втовщу м’язів. Тому найнебезпечніше вживати м’ясо саме біля ребер та ікру, адже ці частини можуть бути найбільше уражені інфекцією.
Симптомиботулізму:
нудота;блювання;характерний біль у животі, рідке випорожнення без патологічних домішок;порушення зору (хворого турбує "сітка" перед очима, двоїння предметів,важкість читання, що пов'язано з паралічем очних м'язів);спрага, сухість слизових оболонок;розлад ковтання;може змінитися тембр голосу;сильний головний біль;запаморочення;безсоння;
загальна слабкість;підвищення температури тіла;відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці.
З метою попередження харчових отруєнь необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:
- виключити придбання виготовлених у домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, солоної риби й інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб.
- слід знати, щонайменше здуття кришки — причина для категоричної відмови від уживання в їжу вмісту даної банки;
- не брати в дорогу та на відпочинок продукти, що швидко псуються;
- швидкопсуючі продукти зберігати тільки в холодильнику та обов’язково дотримуватись термінів їх реалізації;
-ретельно проварювати, тушкувати і просмажувати харчові продукти, особливо консервовані, безпосередньо перед вживанням. Залишки їжі на наступний день перед вживанням обов’язково прокип’ятити чи протушкувати;
- сирі і варені продукти при приготуванні їжі обробляти окремим розроблювальним інвентарем (ножі, дошки);
- захищати харчові продукти і продовольчу сировину від випадкових забруднень, зберігати їх у закритому посуді.
У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння (слабкість, підвищення температури тіла, нудота, біль в животі, блювання, пронос тощо) не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи за допомогою медпрацівників.
Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей.


Головний спеціаліст відділу
безпечності харчових продуктів
та ветеринарної медицини Т.М. Ломова

 

Щодо підготовки енергетичних господарств до роботи та їх проходження опалювального періоду 2019-2020 років.
ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТ

З метою належної та своєчасної підготовки споживачів теплової та електричної енергії до опалювального періоду 2019-2020 років, попередженню відмов енергопостачання, інспекція Держенергонагляду пропонує виконати наступні заходи:
- своєчасно провести ремонтні роботи на енергетичних установках та мережах;
- провести навчання персоналу, що обслуговує енергетичні установки;
- привести схеми електропостачання до нормального режиму роботи, передбаченого проектними рішеннями;
- виконати промивку трубопроводів теплових мереж внутрішньобудинкових систем теплопостачання;
- перевірити технічний стан пристроїв релейного захисту та автоматики;
- перевірити технічний стан теплових пунктів, рамок управління внутрішньобудинковою системою опалення, насосних агрегатів, водопідігрівачів, вузлів обліку теплової енергії, контрольно-вимірювальних пристроїв та автоматики;
- перевірити технічний стан ізоляції трубопроводів теплових мереж, інженерних об'єктів та під'їздів житлових будинків.
Окремо рекомендуємо:
- провести протиаварійні тренування з відповідним технічним персоналом;
- укомплектувати робочі місця виробничого персоналу оперативною та технічною документацією.
Копію розроблених заходів та розпорядчого документa, яким ці заходи вводяться в дію, надати до Бахмутського відділення інспекції Держенергонагляду у Донецькій області за адресою: 84501 Донецька область, місто Бахмут, вулиця Некрасова, будинок 36, тел/факс (0627)48-10-88 у термін до 15.07.2019р.
Також повідомляємо, що, відповідно до вимог Правил підготовки теплових господарств до опалювального періоду, затверджених спільним наказом Міністерства палива та енергетики України і Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 10.12.2008 № 620/378, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 31.12.2008 за № 1310/16001, на підприємстві створюється комісія за участю представника інспекції Держенергонагляду у Донецькій області, яка складає акт готовності енергетичного господарства до опалювального періоду не пізніше 15.09.2019р. (у теплопостачальних організацій) та 25.09.2019 р. (у споживачів).
З приводу питань, які виникають в процесі підготовки до роботи в осінньо-зимовий період, Ви можете звертатись до Бахмутського відділення інспекції Держенергонагляду у Донецькій області за адресою: 84501 Донецька область, місто Бахмут, вулиця Некрасова, будинок 36, тел/факс (0627)48-10-88.

 

Щодо підготовки джерел теплової енергії до роботи в опалювальний період 2019-2020 років.

ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТ

З метою належної та своєчасної підготовки джерел теплової енергії та теплових мереж до роботи в опалювальному періоді 2019-2020 років, попередженню технологічних порушень на енергетичному обладнанні під час проходження опалювального періоду, інспекція Держенергонагляду пропонує виконати наступні заходи:
- забезпечити накопичення палива відповідно до технологічних потреб;
- привести схеми зовнішнього електропостачання споживачів до нормального режиму роботи, передбаченого проектними рішеннями;
- укомплектувати енергетичні установки необхідним аварійним запасом матеріалів;
- підготувати машини та механізми до роботи в умовах низьких температур;
- провести ремонт обладнання електричних, теплових установок та мереж у необхідних обсягах;
- провести випробування та налагодження обладнання електричних та теплових установок і мереж;
- провести промивку трубопроводів теплових мереж, центральних теплових пунктів систем теплопостачання;
- розробити експлуатаційні режими роботи систем теплопостачання;
- перевірити пристрої релейного захисту та автоматики;
- перевірити технічний стан ізоляції трубопроводів теплових мереж та інженерних об'єктів до вимог нормативної та проектної документації;
- провести протиаварійні тренування з персоналом, який експлуатує теплові установки та мережі;
- укомплектувати робочі місця оперативною та технічною документацією;
- забезпечити введення в дію протиаварійних заходів (у разі введення в дію графіків аварійних відключень та/або обмежень споживання електричної енергії та потужності);
- скласти акти готовності систем теплопостачання до опалювального сезону.
Копію розроблених заходів та розпорядчого документa, яким ці заходи вводяться в дію, надати до Бахмутського відділення інспекції Держенергонагляду у Донецькій області за адресою: 84501 Донецька область, місто Бахмут, вулиця Некрасова, будинок 36, тел/факс (0627)48-10-88 у термін до 15.07.2019р.
Також повідомляємо, що, відповідно до вимог Правил підготовки теплових господарств до опалювального періоду, затверджених спільним наказом Міністерства палива та енергетики України і Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 10.12.2008 № 620/378, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 31.12.2008 за № 1310/16001, на підприємстві створюється комісія за участю представника інспекції Держенергонагляду у Донецькій області, яка складає акт готовності енергетичного господарства до опалювального періоду не пізніше 15.09.2019р. (у теплопостачальних організацій) та 25.09.2019 р. (у споживачів).
З приводу питань, які виникають в процесі підготовки до роботи в осінньо-зимовий період, Ви можете звертатись до Бахмутського відділення інспекції Держенергонагляду у Донецькій області за адресою: 84501 Донецька область, місто Бахмут, вулиця Некрасова, будинок 36, тел/факс (0627)48-10-88 (запрошувати інспектора теплоенергетичного напрямку інспекції).

 

Костянтинівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області повідомляє, що з метою проведення роз’яснювальної роботи та підвищення рівня обізнаності про особливості впровадження системи HACCP в Україні фахівці проекту «Вдосконалення системи контролю безпечності харчових продуктів в Україні» Міністерства аграрної політики та продовольства України. Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів разом з спеціалістами платформи масових відкритих онлайн-курсів «Prometheus» розробили безкоштовний навчальний курс «Безпечність харчових продуктів: сучасне законодавство, сумлінний виробник, відповідальний споживач».
Навчальний курс присвячений розробці, запровадженню та забезпеченню функціонування процедур, заснованих на принципах системи HACCP, та доступною мовою пояснює такі непрості питання:
- що таке нове харчове законодавство України;
- що харчове законодавство дає бізнесу та споживачам;
- хто такі оператори ринку;
- що таке простежуваність у харчовому законодавстві;
- що таке HACCP та як його правильно читати.
Курс спрямований насамперед на представників бізнес-середовища, але цікавим як фахівцям державного сектору в харчовій галузі, так і споживачам.
Навчання повністю безкоштовне, воно побудоване у вигляді відеолекцій. За результатами успішного проходження курсу учасники отримають відповідні сертифікати.
Також інформуємо, що зареєструватися на безкоштовний навчальний онлайн-курс можна за посиланням: https://courses.prometheus.org.ua/courses/course-v1:MinAgro+HACCP101+2019_Т2/about.
Просимо Вас посприяти у розміщенні даної інформації на офіційному веб-сайті Костянтинівської міської ради.

ДО УВАГИ ВЛАСНИКІВ ТВАРИН!

За інформацією від Костянтинівської міськой державної лікарні ветеринарної медицини з 01.04.2019 року вводиться в дію Єдиний державний реєстр ветеринарних документів Держпродспоживслужба України наказом від 28.02.2019 року № 121 «Про впровадження програмного продукту» доводить до відома та виконання наступні вимоги:

1. Переміщення (продаж) тварин відбувається тільки за умови їх реєстрації у Єдиному державному реєстрі тварин та наявності у власника ідентифікаційних документів відповідно до чинного законодавства України:
для ВРХ – паспорт
для свиней, овець, кіз – реєстраційне свідоцтво,
для коней - вкладиш до паспорта коня

2.При подвірному забої тварин підготовка та оформлення документів потребує до 15 днів.

3.Для отримання ветеринарного документу потрібно разом з паспортом (свідоцтвом) та заповненими примірниками відомостей переміщення тварин звернутися до державної установи ветеринарної медицини.

4. У разі звернення власника (утримувача) спеціаліст державної установи ветеринарної медицини вносить до паспорта (свідоцтва) тварини дані про проведення вакцинацій, діагностичних досліджень і профілактичних обробок та засвідчує достовірність цих записів, а також відомостей про переміщення тварин підписом та печаткою.


В.о начальника КМДЛВМ Герасименко М.В.

 

УВАГА АЧС!

Епізоотична ситуація, щодо африканської чуми свиней (далі АЧС) в Україні з кожним роком погіршується. Кожен день хвороба охоплює все нові території нашої країни. Так починаючи з 2012 року, в Україні зареєстровано 298 випадків АЧС, в тому числі в 2017 році - 150 випадків , з яких 7 випадків – в Донецькій області серед домашніх свиней в приватному секторі, а саме: в місті Слов’янськ, в селищі Мирне Волноваського району, в селищі Дмитрівка Слов’янського району, в селищі Софіївка міста Краматорськ, в селі Ганнівка Добропільського району та в місті Маріуполь. Останній випадок зафіксований 22.12.2017 року в Покровському районі с.Удачне, наразі там запроваджений карантин, вживаються всі необхідні заходи з ліквідації та недопущення розповсюдження хвороби.
Незважаючи на те, що збудник африканської чуми свиней безпечний для людей, спалахи захворювання АЧС можуть наносити найсильніший економічний збиток, приводячи до повного розорення фермерських господарств, які займаються свинарством, тому для того щоб зменшити ризик занесення ачс треба притримуватись простих правил:
- власникам особистих підсобних і фермерських господарств слід тримати свиней у свинарниках і сараях без вигулу та контакту з іншими тваринами;
- виключіть дачу свиням кормів тваринного походження і харчових відходів ; обробляти свиней та приміщення засобами проти комах (кліщів, вошей, бліх);
- не здійснювати забій тварин і реалізацію свинини без проведення передзабійного огляду і ветеринарно-санітарної експертизи м'яса і продуктів забою спеціалістами державної ветеринарної служби;
- не купувати свиней в місцях несанкціонованої торгівлі без ветеринарних супровідних документів;
- не завозите свиней і продукції свинарства з інших регіонів без погодження з державною ветеринарною службою;
- обов'язково надавати поголів'я свиней для ветеринарного огляду, обліку, вакцинацій (проти класичної чуми свиней, бешихі) та інших обробок, що проводяться ветеринарними фахівцями;
- не викидати трупи тварин на звалища.
- не намагатися переробити м'ясо загиблих або вимушено забитих свиней - це заборонено і може призвести до подальшого поширення хвороби.
Головною метою всієї роботи є недопущення спалаху АЧС на теріторії міста Костянтинівка, що згідно діючої інструкції автоматично призведе до знищення поголів’я свиней у приватних власників на території міста. За втрачене поголів`я передбачено нараховування компенсації за рахунок державного та місцевих бюджетів. У той же час необхідно підкреслити, що тільки розуміння проблеми в першу чергу власниками тварин, виконання вище зазначених вимог і співпраця з державною ветеринарною службою знизять всі ризики потрапляння небезпечного захворювання до Вас на подвір`я.


Головний спеціаліст
Костянтинівського районного
управління ГУ Держпродспоживслужби
в Донецькій області Безух Максим Володимирович

 

 

Пам’ятка для населення щодо профілактики ботулізму

Ботулізм - гостра токсикоінфекція, викликана паличкою Clostridium botulinum і її токсином, що міститься в неправильно приготовлених і збережених консервах. Захворювання реєструється повсюдно, окрім районів вічної мерзлоти. Присутність ботулотоксину в харчових продуктах не змінює їх органолептичних властивостей.

Збудники ботулізму широко поширені в природі. Вегетативні форми і спори виявляються в кишечнику різних домашніх і особливо диких тварин, водоплавних птахів, риб. Потрапляючи у зовнішнє середовище (ґрунт, мул озер і річок), спори довгостроково зберігаються і накопичуються. Практично всі харчові продукти, забруднені ґрунтом або вмістом кишечника тварин, птахів, риб можуть містити спори або вегетативні форми збудників ботулізму. Проте? захворювання може виникнути тільки при вживанні тих, які зберігалися при анаеробних або близьких до анаеробних умовах без попередньої достатньої термічної обробки. Це можуть бути консерви, особливо домашнього приготування, копчені, в'ялені м'ясні та рибні вироби, а також інші продукти, в яких є умови для розвитку вегетативних форм збудників та токсиноутворення.
Найчастіше реєструються захворювання, пов'язані з вживанням грибів домашнього консервування, копченої або в'яленої риби, м'ясних і ковбасних виробів, бобових консервів. Ці продукти частіше викликають групові, «сімейні» спалахи захворювань.
Якщо інфікований продукт твердофазний (ковбаса, копчене м'ясо, риба), то в ньому можлива, так звана, «гніздова» інфікованість збудниками ботулізму і утворення токсинів. Тому зустрічаються випадки захворювання на ботулізм, коли не всі особи, які вживали один продукт, хворіють. У даний час переважають захворювання, викликані отруєннями токсинами А, В або Е.
Таким чином, основним шляхом передачі захворювання є харчовий, обумовлений вживанням консервованих у домашніх умовах продуктів харчування.
У питаннях профілактики ботулізму основним є дотримання чистоти сировини. Тому, чим чистіше відмито городину перед консервуванням, чим ретельніше промита риба перед засолом, тем менше ймовірність потрапляння до продукту збудника ботулізму.
Рибу перед засолом у домашніх умовах необхідно звільнити від нутрощів, ретельно промити зовнішню й внутрішню поверхні. Гриби складно повністю звільнити від мікрочастинок ґрунту, тому не рекомендується консервувати їх у герметично закритих банках у домашніх умовах.
При домашньому консервуванні, особливо овочів, що містять мало природної кислоти, необхідно додавати за рецептурою оцтову, лимонну кислоти, тому що збудник ботулізму не любить кисле середовище.
Важливо добре стерилізувати банки й кришки безпосередньо перед закладкою в них продуктів.
При консервуванні в домашніх умовах, особливо м'ясних і рибних продуктів, необхідно проводити тиндалізацію (протягом двох діб прогрівати при температурі 100°С 5 хвилин для переходу спор у вегетативну форму), після чого простерилізувати консерви при температурі 100°С - не менше 40-60 хвилин з подальшою їх герметичною упаковкою.
Найменше здуття кришки — причина для категоричної відмови від уживання в їжу вмісту даної банки.
Також необхідно категорично виключити придбання виготовлених у домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, солоної риби й інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб.
У випадку появи симптомів захворювання слід негайно звернутися до лікаря. З метою попередження харчових отруєнь необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:
- не брати в дорогу та на відпочинок продукти, що швидко псуються;
- швидкопсуючі продукти зберігати тільки в холодильнику та обов’язково дотримуватись термінів їх реалізації;
- ретельно проварювати, тушкувати і просмажувати харчові продукти, особливо консервовані, безпосередньо перед вживанням. Залишки їжі на наступний день перед вживанням обов’язково прокип’ятити чи протушкувати;
- сирі і варені продукти при приготуванні їжі обробляти окремим розроблювальним інвентарем (ножі, дошки);
- захищати харчові продукти і продовольчу сировину від випадкових забруднень, зберігати їх у закритому посуді;
- не купувати продукти харчування на стихійних ринках з рук у приватних осіб. У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння (слабкість, підвищення температури тіла, нудота, біль в животі, блювання, пронос тощо) не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи за допомогою медпрацівників.
Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати.
Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей. Прислухайтесь до вищевказаних порад

 

Оперативна інформація
про заходи щодо розслідування випадків ботулізму,
які пов’язані з в’яленою рибою

Спеціалісти Держпродспоживслужби продовжують розслідування випадків ботулізму серед населення, які ймовірно пов’язані із вживанням в’яленої риби промислового виробництва, придбаної у торговельній мережі.
За результатами епідеміологічного розслідування випадків захворювання на ботулізм серед киян спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві встановлено, що виробником рибної продукції, яка реалізовувалась гіпермаркетом «Караван» та супермаркетом «Мегамаркет» є ФОП Меркулов А.В., а постачальником ТОВ «ЧУДО-ЮДО» міста Світловодськ Кіровоградської області.
Слід зазначити, що в м. Києві з 29 травня 2017 року введена тимчасова заборона на реалізацію зазначеної рибної продукції.
Спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській для встановлення причин і умов виникнення випадків захворювання на ботулізм, на підприємстві, з продукцією якого постраждалі пов’язують своє захворювання 30 травня 2017 року, розпочали проведення санітарно-епідеміологічного обстеження (розслідування). Підприємство ФОП Меркулов А.В. призупинило виробництво до закінчення розслідування.
Зразки продукції підприємства-виробника направлено для дослідження на визначення наявності та типу ботулотоксину до Державної установи «Кіровоградський обласний лабораторний центр МОЗ України».
Наразі за результатами проведеної перевірки здійснюються заходи з відкликання виробником продукції, яка може бути потенційним джерелом інфекції.
Водночас 30.05.2017 отримано оперативну інформацію від Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області щодо реєстрації ще одного лабораторно підтвердженого випадку ботулізму в жінки 1986 року народження, який також ймовірно пов’язаний із вживанням риби даного виробника.
Зі слів чоловіка постраждалої 23 травня 2017 року подружжя придбало карася в'яленого у супермаркеті «Фреш» у м. Херсон. На наступний день стан здоров’я жінки погіршився, зранку 26 травня каретою швидкої допомоги вона була госпіталізована до лікарні. На сьогодні постраждала продовжує лікування в реанімаційному відділені.
30 травня 2017 року Управлінням Держпродспоживслужби в м. Херсон через уповноважених (офіційних) лікарів ветеринарної медицини, які здійснюють державний контроль на підприємствах торговельної мережі м. Херсон було повідомлено операторів ринку, які здійснюють обіг харчових продуктів (супермаркети, оптові бази, агропродовольчі ринки тощо) про випадки захворювання на ботулізм у м. Київ та м. Херсон, пов’язаних з вживанням у їжу риби, придбаної у супермаркетах. За ініціативи Управління Держпродспоживслужби в м. Херсон вся продукція знята з реалізації та поміщена на відповідальне зберігання (мережа «Фреш»).
Держпродспоживслужбою направлено вказівку територіальним органам Держпродспоживслужби щодо вжиття невідкладних заходів щодо профілактики ботулізму.
З боку територіальних органів Держпродспоживслужби проводиться робота із визначеними суб’єктами господарської діяльності, які можуть реалізовувати продукції вказаного виробника з метою зняття її з реалізації, а також роз’яснювальна робота серед населення в усіх регіонах України.
Водночас, Держпродспоживслужба рекомендує громадянам тимчасово утриматись від вживання в їжу в’яленої риби виробництва ФОП Меркулов А.В. та ТОВ «ЧУДО-ЮДО» міста Світловодськ Кіровоградської області. У разі придбання у торговельних мережах в’яленої риби зазначених вище виробників повернути цю продукцію до місця продажу.

За даними сайту Держпродспоживслужби України www.consumer.gov.ua

 

 

Щоб радість не обернулася бідою

Наближається пора випускних вечорів. Для освітян та медиків це вкрай відповідальна та гаряча пора, тому що основне завдання, щоб свята пройшли не тільки весело, а й безпечно.
Варто пам’ятати, що організатори свят, педагогічний та медичний персонал навчально-виховних закладів несуть персональну відповідальність в плані недопущення негативних наслідків від святкування, зокрема харчових отруєнь і спалахів гострих кишкових інфекцій.
На жаль, епідемічна ситуація в країні дуже напружена. В І кварталі 2017 року працівники Держпродспоживслужби України провели розслідування 44 спалахів кишкових інфекційних захворювань, внаслідок яких постраждало 505 осіб, з них 447 дітей (88,5%). За аналогічний період 2016 року було зареєстровано 22 спалахи, внаслідок яких постраждало 165 осіб, з них 109 дітей (52,2%), зокрема велика кількість спалахів зареєстрована в організованих дитячих колективах - 33 (75%).
На території Донецької області станом на 22.05.2017 року загалом зареєстровано 2 спалахи гострих кишкових інфекцій, внаслідок яких постраждало 150 осіб, в т.ч. 143 дитини. (в Бахмуті – 132 особи, з них 126 учнів, в Бахмутському районі – 18 осіб, із них 17 дітей різного віку та один дорослий)
Більшість спалахів інфекційних хвороб та харчових отруєнь поєднує вживання недоброякісних харчових продуктів та готових страв, виготовлених як і в домашніх умовах, так і на харчоблоках в організованих колективах.
Основними причинами спалахів при організації свят є залучення до приготування страв випадкових осіб, які не обізнані з елементарними правилами особистої гігієни, а також порушення технології приготування страв, зберігання харчових продуктів в антисанітарних умовах, без дотримання температурного режиму.
Тому, щоб ваші свята проходили весело і залишили після себе лише приємні спогади, прислухайтеся до порад:
1. Закупку продуктів харчування проводити тільки гарантованої якості і за наявності супровідних документів.
2. Доставку харчових продуктів проводити лише транспортним засобом, який призначений для перевезення такої продукції.
3. В їдальнях, де будуть проводитись випускні вечори та приготування страв, має бути: наявність необхідної кількості працюючого технологічного та холодильного обладнання (температура в холодильних шафах не повинна перевищувати +2, +6 градусів); наявність холодної та гарячої протічної води; відповідність питної води вимогам держстандарту; приготування їжі та нарізка готової харчової продукції повинна проводитись працівниками, які пройшли відповідні медичні обстеження; категорично забороняється допуск до роботи з продуктами випадкових осіб, батьків в тому числі; суворе дотримання технології приготування страв.
4. З метою профілактики та недопущення епідемічних ускладнень в організованих дитячих колективах, забороняється використовувати в харчуванні дітей наступні страви і продукти:
- кондитерські вироби з кремами;
- молоко з ферм без пастеризації;
- молоко, сир, сметану без термічної обробки;
- молоко-самоквас у натуральному вигляді;
- макарони, млинці з м’ясом, сиром з непастеризованого молока;
- яйця та м’ясо водоплавної птиці;
- низькосортні сорти м’яса;
- паштети, фаршмаки, зельци;
- заливні страви, кров’яні та ліверні ковбаси;
- консервовані продукти домашнього приготування;
- всі види грибів;
- окрошку, морси, квас, напої з напівфабрикатів;
- смажені вироби у фритюрі (пончики, пиріжки, риба у клярі та ін.);
- кулінарний жир;
- майонези, гострі соуси, есенції;
- м’ясні салати та салати зі свіжих овочів (овочі використовуються в натуральному вигляді);
- солодкі газовані напої.

Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства
Управління Держпродспоживслужби в м. Костянтинівці

 

Наближається сезон кліщів!
Профілактика кліщового іксодового бореліозу (хвороби Лайма).

Як відбувається напад кліща?
Кліщі підстерігають здобич сидячи на кінчиках травинок, листя нижніх гілок кущів. Лісові кліщі малорухливі і за все життя навряд проповзають десяток метрів. Вони підіймаються на травинку або стебло куща на висоту до півметра і терпляче чекають, коли поруч пройде жертва.
Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час, після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Існує ризик нападу кліщів в електричці, в автобусі, якщо поряд є попутники, які повертаються з лісу. Крім того, кліщі можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами. Кліщі непомітно і дуже міцно чіпляються кігтиками лапок за тканину або шерсть. Перекочувавши на свою жертву, кліщ шукає місця з ніжною шкірою. У людини він зазвичай впивається в пахвові западини, в пахову область, шию. У собак - за вухами, на животі. Прокушуючи шкіру, кліщ упивається глибше і починає смоктати кров. При цьому він дуже міцно закріплює свій хоботок слиною. Кліщ встромляє в шкіру свої щелепи і одночасно виділяється слина, яка є анестетиком - знеболюючою речовиною. Саме тому укус кліща безболісний.
Як захистити себе від нападу кліщів?
При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується:
• Одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити повзаючих кліщів. Голову слід покривати головним убором;
• Проводити під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям;
• Звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м місце для привалів, нічного сну на природі;
• Вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;
• Якщо разом з вами на природі перебував ваш пес – його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання;
• Використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів). Препарати слід купувати в аптечній мережі, наносити відповідно до інструкції. Користуватись репелентами слід з урахуванням особливостей свого організму. При виникненні алергічних реакцій необхідно звертатись до лікарів.
При виявленні на тілі кліща
Краще його видалити в лікувально-профілактичному закладі, адже інфікування може відбутися навіть через неправильне видалення, коли його ненароком причавити. Вірогідність захворіти, якщо кліщ провів на тілі менше 24 годин, мінімальна.
Досліджувалися різні методики видалення кліща, що присмоктався, але самим ефективним і безпечним є – з використанням пінцета.
При самостійному видаленні кліща необхідно дотримуватися наступних вимог: перед витяганням кліща шкіру слід обробити будь-яким антисептиком. Необхідно захопити кліща пінцетом (з тупими або заокругленими кінцями) якомога ближче до шкіри і витягти його помірним рівномірним зусиллям, спрямованим суворо вертикально, не застосовуючи жодних викручувальних рухів. Після вилучення шкіру повторно обробити антисептиком. Важливо постаратися під час вилучення не розчавити кліща. Якщо підрукою немає пінцета, то можна витягти кліща захищеними пальцями (захистити можна бинтом, гумовими рукавичками). Кліща слід одноразово обернути бинтом, вхопити якомога ближче до шкіри і акуратно потягнути вгору перпендикулярно шкірі. Після видалення кліща обов'язково помити руки з милом або обробити антисептиком.
Після укусу кліща можливі варіанти розвитку:
• Людина залишається здоровою
• Людина інфікована (заражена)
Хвороба Лайма (кліщовий лайм-бореліоз) – це природно-вогнищеве, інфекційне, полісистемне захворювання, яке розвивається після укусу кліща, зараженого бореліями.
Зараження також може відбутися при попаданні випорожнень кліща на шкіру з наступним їх втиранням при розчісуванні.
Симптоми іксодового кліщового бореліозу (хвороба Лайма):
Тривалість інкубаційного (прихованого) періоду від однієї до 60 діб, найчастіше - 14 діб.
• Укус кліща;
• Почервоніння в місці укусу кліща (мігруюча кільцеподібна еритема червоно-рожевого кольору 5-6 cм. в діаметрі. У процесі свого розвитку еритема поступово в центрі блідне, зона почервоніння переміщується до периферії, іноді до 50 см.), у 30-40% хворих еритема не спостерігається;
• Незначний свербіж в місці укусу кліща;
• Часто разом з еритемою у людини з’являється лихоманка, біль голови, затверділість м’язів шиї, ломота в усьому тілі і млявість.
Якщо лікування хворих на ранній стадії не проводиться, хвороба набуває хронічного перебігу, приводячи до тривалої непрацездатності та інвалідності. У хворих уражаються різні органи: шкіра, суглоби, м’язи, нервова і серцево-судинна система, печінка, очі.
Що робити з видаленим кліщем?
Видаленого кліща слід помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд, щільно закрити кришку. Кліща віднести в лабораторію особливо небезпечних інфекції Державної установи «Вінницькій обласний лабораторний центр МОЗ України» (м. Вінниця, вул. Маліновського, 11), де проводяться лабораторні дослідження кліщів на наявність збудників іксодового кліщового бореліозу. Також, спеціалісти лабораторії проводять сучасний імуноферментний аналіз виявлення антитіл до бореліозів (хвороби Лайма).
Кліщовий вірусний енцефаліт – це природне-вогнищеве гостре інфекційне вірусне захворювання з переважним ураженням центральної нервової системи, яке може привести до інвалідності, а в окремих випадках - до летальних випадків.
Вірус кліщового енцефаліту зберігається, розмножується в організмі кліща та передається наступним поколінням.
Зараження людини відбувається під час кровосмоктання кліща, при випадковому роздавлюванні кліща чи розчісування місця укусу та втиранні в шкіру зі слиною чи тканинами кліща збудника інфекції, при вживанні в їжу сирого молока інфікованих кіз, корів.
Період від зараження до перших клінічних проявів хвороби (інкубаційний період) триває, в середньому 7-14 днів, з коливаннями від однієї до 30 діб. У хворого різко підвищується температура тіла, до 38-39 С, з’являється нудота, блювота, турбують болі в м’язах шиї, спини, кінцівок. В місті присмоктування кліща з’являється еритема. В подальшому відмічається симптоми ураження центральної нервової, серцево–судинної, дихальної систем. Для лікування призначають імуноглобулін проти кліщового енцефаліту.
Дотримуйтесь простих, доступних методів захисту від кліщів і вони Вас не потривожать!

Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства
Управління Держпродспоживслужби в м. Костянтинівці

 

Поради батькам:
як відправити дитину до оздоровчого табору

У період оздоровчої кампанії власниками та персоналом дитячих закладів оздоровлення та відпочинку вживаються заходи щодо створення умов для безпечного, змістовного відпочинку дітей. Однак, забезпечення санітарно-епідемічного благополуччя великою мірою залежить від того, як дитина буде підготовлена до поїздки.

Батькам, які відправляють дітей на відпочинок корисно знати:
Висновок про можливість перебування дитини у дитячому закладі оздоровлення/відпочинку надає шкільний або сімейний лікар, до якого необхідно звернутись для проходження медичного огляду та отримання медичної довідки на школяра, що від'їздить до дитячого оздоровчого табору.
Протипоказаннями до направлення дитини у заклад оздоровлення/відпочинку є інфекційне захворювання, контакт з інфекційними хворими; наявність соматичної патології, у зв'язку з якою дитина не може відвідувати організований колектив, та загострення хронічних неінфекційних захворювань.
У медичній довідці мають бути зазначені дані про результати огляду дитини на педикульоз та коросту, стан здоров'я, щеплення, наявність хронічної патології, групу з фізичної культури, режим оздоровлення, тощо.
У разі відхилень у стані здоров'я дитини батькам необхідно повідомити про це лікаря закладу оздоровлення/відпочинку та вихователів.

Не раніше ніж за три дні до початку оздоровчої зміни необхідно отримати у лікувально-профілактичному закладі довідку про відсутність контакту з інфекційними хворими за місцем проживання та місцем навчання.
Необхідно забезпечити дітей засобами особистої гігієни, теплим одягом на випадок зниження температури повітря, легким закритим одягом для вечірніх прогулянок, подорожей, походів у ліс, зручним взуттям (бажано декілька пар), головним убором.
Лікарських засобів дитині у заклад оздоровлення/відпочинку давати не потрібно. Кожний заклад забезпечений необхідними медикаментами та медичним обладнанням, організована цілодобова робота кваліфікованого медичного персоналу, у т.ч. лікаря.
Не слід давати дитині харчові продукти. У закладах оздоровлення/відпочинку області вартість харчування дозволяє забезпечити дітей повноцінним різноманітним харчуванням, у т.ч. свіжими фруктами, овочами, соками, кондитерськими виробами.
Відправляючи дитину до закладу оздоровлення/відпочинку, батькам необхідно провести роз'яснювальну роботу з питань обов'язкового дотримання режиму дня. виконання вимог вихователів та медичного персоналу, заборонити самовільно виходити за територію закладу, купатись у водоймищах або басейні і обов'язково за будь-якої надзвичайної ситуації, при виникненні проблем у стані здоров'я повідомляти вихователів та медичний персонал. Також, пояснити необхідність виконання правил особистої гігієни, обережність при прогулянках у лісі (в одязі, який захищає від нападу кліщів, комарів та інших комах). У разі укусів комахами також звернутись до вихователів чи медичного працівника.

 

Чим шкідливе спалювання опалого листя і сухої трави?

Шкода від спалювання листя і сухої трави велика і надзвичайно небезпечна. На превеликий жаль, люди рідко звертають на це увагу.
Щороку навесні, як тільки встановлюється тепла погода, починається справжній «пекельний» бум: горить суха трава на господарських угіддях, уздовж доріг та залізничних колій і навіть на узбіччях вулиць. Сезонні «палії» розводять вогнища з опалого листя, вологої торішньої трави та інших рослинних залишків прямо перед будинками, на вулицях, в житлових кварталах, аби-де… , а інші мешканці не можуть відчинити вікна помешкань або ж просто висушити випрані речі. Дорослі та діти змушені дихати цим димом.
Спалювання сухої трави стало для наших громадян настільки звичним, що практично не звертається увага на те, якої шкоди ці дії завдають довкіллю, життю та здоров’ю людей.
При згоранні однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільняється майже 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, важкі метали та низка канцерогенних сполук.
У тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопірен, що здатен викликати у людини ракові захворювання.
З димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для нашого організму речовин. Потрапивши в організм людини, діоксин довгий час зберігається в ньому завдяки своїй хімічній стійкості і здатності поглинатися жировими тканинами, в яких відкладається.
Додаткова проблема полягає в тому, що із сухою травою, як правило, горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери.
До вогнища нерідко потрапляють ДВП, ДСП, фанера, які містять формальдегідні смоли, до складу яких входять формальдегіди.
При згоранні, скажімо, поліетиленового пакету, в повітря йде до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини.
Щільний чорний дим від горіння пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні. Ці часточки та токсичні гази негативно впливають на здоров’я населення: стають причиною дертя в горлі, кашлю, подразнення очей, головного болю, труднощів з диханням.
Постійно подразнений димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатен протистояти мікробам. Це все призводить до зниження імунітету людини, часто посилює негативний перебіг хронічних захворювань. Особливо погано тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти, ларингіти, трахеїти.
КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЕНО:
- спалювати рослинні залишки на території підприємств, установ, організацій і населених пунктів, за винятком випадків, коли це здійснюється з використанням спеціальних установок;
- спалювати всі види відходів на прибудинкових територіях і в сміттєзбірниках, на території зелених насаджень.
Спалювання сухої трави, опалого листя та інших рослинних залишків, без дозволу відповідних органів, є заборонене законодавством України. Відповідальність за порушення цієї норми передбачена статтею 77 (1) адміністративного кодексу України, статтею 50 Конституції України, яка гарантує кожному безпечне для життя і здоров’я довкілля, статтями 16 і 22 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», статтею 9 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», пунктами 3.6.14., 3.7.4. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, пунктами 3.6., 6.4.2. Правил утримання зелених насаджень у містах та інших населених пунктах України, іншими відповідними законодавчими актами.
Згідно Конституції України, кожен громадянин України має право на:
- безпечне для його життя та здоров’я навколишнє природне середовище;
- подання до суду позовів до державних органів, підприємств, установ, організацій і громадян про відшкодування шкоди, заподіяної їх здоров’ю та майну внаслідок негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Про спалювання сухої трави і листя місцеві жителі можуть повідомляти: державну екологічну інспекцію; органи місцевої влади, поліцію.

Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства
Управління Держпродспоживслужби в м. Костянтинівці

 

Що потрібно знати про гепатит А?

Вірусний гепатит А (хвороба Боткіна, хвороба брудних рук, жовтуха) – це гостра інфекційна хвороба з фекально-оральним механізмом передачі інфекції, переважним ураженням печінки і травного каналу.
Вірусний гепатит А виділяється із фекаліями хворих на гепатит та передається від людини до людини (після контакту з хворим), через воду та харчові продукти, забруднені випорожненням хворої людини, предмети побуту та брудні руки, недотримання правил особистої гігієни. Стадія від моменту зараження до перших клінічних проявів називається інкубаційний період, він триває близько 35 діб, можливі інтервали від 15 до 50 днів.
У більшості випадків хвороба починається гостро, з підвищенням температури до 38,5 0 С протягом перших 2-3 днів, ломотою в тілі, можливим першінням у горлі. Хвора людина відчуває загальну слабкість, погіршення апетиту, нудоту, іноді характерна блювота, біль та відчуття важкості у правому підребір’ї. На третій день захворювання сеча набуває темного забарвлення (кольору міцного пива). Можливе свербіння шкіри.
Після перенесенного захворювання формується стійкий, досить тривалий імунітет.
Загострення та рецидиви спостерігаються у 2,5% хворих. Затяжний перебіг хвороби зазвичай пов’язаний із супутніми захворюваннями, порушенням режиму та впливом інших шкідливих чинників.
Після перенесеного захворювання можливе формування ускладнень з ураженням жовчних шляхів та гастродуоденальної зони, перехід у хронічний гепатит та цироз печінки.
Для вірусного гепатиту А характерні спалахи, які найчастіше реєструються в організованих колективах (особливо дитячих дошкільних та навчальних закладах).
Щоб уникнути зараження вірусом гепатиту А, необхідно:
1. Використовувати для пиття та миття посуду лише перекип’ячену воду (воду кип’ятити не менше 10 хв., дати відстоятися).
2. Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання.
3. При неорганізованому відпочинку для пиття та приготування їжі мати з собою запас питної води (краще бутильовану).
4. Перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, для споживання дітьми – обдати окропом.
5. При приготуванні страв чітко дотримуватись технології приготування, умов та термінів зберігання.
6. Суворо дотримуватись правил особистої гігієни - обов'язково мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування
туалету.
7. Не займатись самолікуванням. При появі перших ознак захворювання терміново звернутись до лікаря

До уваги населення міста!

Станом на 31 грудня 2016 року, за минулий рік, в Україні зареєстрований 91 випадок африканської чуми свиней (далі – АЧС), з яких 84 – домашні свині, 7 - дикі.
У 2017 році вже зареєстровано 3 випадки АЧС серед домашніх свиней, один з яких – в селі Чмирівка Старобільського району Луганської області, що є найближчим до меж Донецької області осередком АЧС.
Ситуація щодо африканської чуми свиней в Україні продовжує погіршуватись та набуває загрозливих масштабів, несе загрозу не лише галузі свинарства, а й в цілому сільському господарству, економіці та продовольчій безпеці України.
З метою недопущення захворювання на АЧС на території міста Костянтинівки Управлінням Держпродспоживслужби в м. Костянтинівці постійно вживаються заходи щодо здійснення оперативного контролю, керівництва та координації діяльності органів виконавчої влади, державних служб, підприємств, установ, організацій щодо профілактики та недопущення АЧС на території міста.
Але без дотримання вимог чинного законодавства України суб’єктами господарювання і населенням міста при утриманні, переміщенні та забою свиней, реалізації м’яса та продуктів збою, обігу продукції тваринного походження не можливо забезпечити в повному обсязі стабільну епізоотичну ситуацію.
Тому при дотриманні наступних рекомендацій можливо суттєво знизити загрозу виникнення АЧС:
1. Дотримуватися «закритого» режиму роботи господарств, що займаються вирощуванням свиней, та ветеринарно-санітарно правил при забої та реалізації м’яса.
2. Проводити переміщення живих свиней тільки при наявності ветеринарних документів.
3. Не придбати та не реалізувати на стихійних ринках та інших несанкційних місцях торгівлі живих тварин та продукції тваринного походження.
4. Виключити кормління свиней кормами, харчовими відходами без термічної обробки.
5. Обов’язково надавати поголів’я свиней до ветеринарного огляду, вакцинацій.
6. Не викидати трупи тварин та не переробляти вимушено забитих свиней.
Пам'ятайте, що за дії (бездіяльності), які потягли за собою виникнення вогнищ АЧС і її поширення передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність!

Відділ безпечності харчових продуктів та ветеринарії
Управління Держпродспоживслужби в м. Костянтинівці

План заходів на 2017 рік

Інформаційні та технологічні картки з видачі ветеринарних документів та дозволів

Інформаційна та технологічна картки з видачі експлуатаційного дозволу оператором ринку, що провадить діяльність, пов’язану з виробництвом та/або зберіганням харчових продуктів тваринного походження

Інформаційна та технологічна картки з видачі експлуатаційного дозволу для провадження діяльності: на потужностях (об’єктах) з переробки неїстівних продуктів тваринного походження; на потужностях (об’єктах) з виробництва, змішування та приготування кормових добавок, преміксів і кормів. 

Інформаційна та технологічна картки з видачі дозволу на проведення заходів із залученням тварин

ІНФОРМАЦІЙНА КАРТКА з видачі ветеринарних документів

ІНФОРМАЦІЙНА КАРТКА АДМІНІСТРАТИВНОЇ ПОСЛУГИ Видача висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи

Комплексна програма спільних оперативних дій у разі виникнення підозри та підтвердження діагнозу на африканську чуму свиней в м. Костянтинівка на 2016-2018р.

 

Оперативна інформація про отруєння фальсифікованим небезпечним алкоголем станом 10.11.2016

За оперативним повідомленням Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області станом на 10.11.2016 в Ізюмському районі за результатами судово-медичної експертизи зареєстровано летальний випадок отруєння сурогатами алкоголю. Загальна кількість отруєнь фальсифікованим алкоголем по Харківській області становить – 100, з них померли – 53. За даними судово-медичної експертизи в Харківській області метиловий спирт виявлено у 50 померлих.
За оперативними повідомленнями територіальних органів Держпродспоживслужби в Донецькій, Луганській, Житомирській, Миколаївській, Запорізькій та Дніпропетровській областях нових випадків отруєнь сурогатами алкоголю не зареєстровано (отруїлося - 46 осіб, з них померли - 16). Кількість постраждалих станом на 10.11.2016 по кожній області наступна:
1) Миколаївська область (м. Миколаїв): отруїлося – 6 осіб, померло - 6;
2) Житомирська область (м. Бердичів): отруїлося – 3 особи, з них померла - 1 особа;
3 ) Дніпропетровська область (с. Катьощине Томаківського району): 8 осіб, померло - 2;
4) Донецька область (м. Лиман): отруїлося – 9 осіб, з них 5 померло;
5) Луганська область (м. Рубіжне): отруїлося та померло - 2 особи;
6) Запорізька область (Вільнянський район):отруїлося – 18 осіб.
Згідно з результатами судмедекспертизи у 56 померлих виявлено в крові метанол (Харківська область – 50, Миколаївська область – 5, Житомирська – 1).
Станом на 18 годину 10.11.2016 року в країні зареєстровано 146 випадків отруєнь фальсифікованим небезпечним алкоголем, з них 69 завершилися летально.

В Одеській області зареєстрований спалах АЧС

Відповідно до оперативної інформації ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області у період з 13.11.2016 по 15.11.2016 в ПП «Агро-ДІС» було зареєстровано загибель 104 голів свиней різних вікових груп. Підприємство розташоване в с. Кохівка Ананьївського району Одеської області. За попередньою інформацією в ПП «Агро-ДІС» утримується близько 5700 голів свиней.
При дослідженні відібраних проб біоматеріалу в Державному науково-дослідному інституті з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (м. Київ) 16.11.2016 встановлено діагноз на африканську чуму свиней (АЧС) (звіт про результати дослідження № 007483 п.м./16 від 16.11.2016).
З метою координації дій з локалізації та ліквідації спалаху АЧС проведено засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Ананьївській райдержадміністрації, рішенням якої затверджено план з ліквідації АЧС, визначено межі епізоотичного осередку, зон захисту та нагляду.
В осередку захворювання вживаються заходи з локалізації та недопущення поширення збудника АЧС.
Довідково: з початку 2016 року в Одеській області зареєстровано 21 випадок АЧС у Роздільнянському, Овідіопольському, Савранському, Балтському, Іванівському, Любашівському, Ананьївському, Кілійському, Болградському та Біляївському районах.

Поради щодо профілактики грипу
Найкращий спосіб вберегтися від сезонного грипу — щорічна вакцинація. Та якщо притримуватися простих правил, то навіть без вакцини шанси вберегтися від захворювання виростають в рази. Декілька важливих порад від медиків допоможуть уникнути хвороби в розпал сезону грипу.

1. Уникайте близького контакту
Намагайтеся якнайменше перебувати поряд із людьми, які хворіють на застуду, мають нежить або кашель. Якщо захворіли ви, то тримайте дистанцію поруч з іншими, щоб вберегти їх від хвороби.

2. Захворіли — лишайтеся вдома

Якщо можливо, то візьміть вихідний з роботи або навчання. Грип швидко передається іншим, тож ваше перебування в людних місцях сприятиме поширенню інфекції.
3. Прикривайте ніс та рот
Під час кашлю та чхання грип розповсюджується особливо швидко. Прикрийте серветкою органи дихання — це знизить ймовірність передачі інфекції іншим.
4. Мийте руки
Часте миття рук допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук на спиртовій основі.
5. Намагайтеся не торкатися обличчя
Очі, рот та ніс для мікробів, як вхідні двері. На руках дуже багато мікробів та торкаючись ними обличчя ви збільшуєте їхні шанси потрапити в організм.
6. Привчіть себе до корисних звичок
Ретельно очистіть та продезинфікуйте поверхню, до якої часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах. Це особливо важливо, якщо в приміщенні перебуває хворий. Стежте за достатньою кількістю сну, будьте фізично активними, уникайте стресу, пийте багато води та харчуйтеся поживною їжею.

Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства
Управління Держпродспоживслужби в м. Костянтинівці

 

До уваги суб’єктів господарювання та населення міста!

У квітні 2016р. в м. Костянтинівці на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 р. № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», від 16 грудня 2015 р. № 1092 «Про утворення територіальних органів Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів» запрацювало управління Держпродспоживслужби в м. Костянтинівці, утворене шляхом реорганізації управління ветеринарної медицини в м. Костянтинівці.

Всі функції, які виконувало управління ветеринарної медицини в м. Костянтинівці, передано до відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарії, а функції Костянтинівського районного управління Головного управління ДСЕС у Донецькій області - відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства.
Основним завданням новоствореної служби є реалізація державної політики у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу, охорони прав на сорти рослин), державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і реклами в цій сфері.

Повідомляємо, що в управлінні захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області запрацювали нові телефонні номери: 0991516406, 0635431672, 0677958424 для надання консультацій мешканцям Донецької області з питань захисту споживачів.
Графік надання телефонних консультацій:
Пн – Чт з 9.00 до 16.00
Пт з 9.00 до 15.00
перерва з 12.00 до 13.00

До уваги суб’єктів господарювання, які проводять діяльність з обігу харчових продуктів!

12.05.2016

Управління Держпродспоживслужби в м.Костянтинівці повідомляє, що з 8 квітня 2016 року, у відповідності до статті 25 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності харчових продуктів», набрав чинності наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10 лютого 2016 р. № 39 «Про затвердження Порядку проведення державної реєстрації потужностей, ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб'єктам», зареєстрований в Мін'юсті 12 березня 2016 року за № 382/28512, який визначає процедуру державної реєстрації потужностей, що використовуються на будь-якій стадії виробництва та/або обігу харчових продуктів.

Суб’єкти господарювання (юридичні особи, фізичні особи – підприємці, фізичні особи), які провадять діяльність на будь-якій стадії виробництва та/або обігу харчових продуктів, що не вимагає отримання експлуатаційного дозволу, зобов’язані зареєструвати потужності.

Зазначений обов’язок поширюється на:

- заклади роздрібної торгівлі харчовими продуктами тваринного та рослинного походження (вода питна, напої також підлягають реєстрації) всіх форм власності - магазини, лотки з реалізації;

- заклади громадського харчування (ресторан, бар, кафе, піцерія тощо);

- підприємства (господарства), що провадять діяльність на будь-якій стадії виробництва та/або обігу харчових продуктів, які не мають експлуатаційного дозволу, в тому числі власники водних об’єктів.

ПОПЕРЕДЖЕННЯ:

Оператори ринку, відповідно до статті 64 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності харчових продуктів», несуть відповідальність в межах діяльності, яку вони здійснюють.

Виробництво, зберігання харчових продуктів на потужностях, незареєстрованих відповідно до вимог цього Закону, тягне за собою накладення штрафу:

- на юридичних осіб - у розмірі від двадцяти трьох до тридцяти мінімальних заробітних плат ( від 33350 до 43500 грн. ),

- на фізичних осіб - підприємців - у розмірі від восьми до п’ятнадцяти мінімальних заробітних плат (від 11600 до 21750 грн).

Сплата штрафу не звільняє від проведення державної реєстрації потужності.

Для проведення реєстрації суб’єктів господарювання необхідно подати до Управління Держпродспоживслужби в м.Костянтинівці заяву про державну реєстрацію потужності, яка використовується на будь-якій стадії виробництва та/або обігу харчових продуктів, відповідно до Порядку.
Адреса Управління Держпродспоживслужби в м.Костянтинівці: вул. Торецька 284,м.Костянтинівка Донецька область, 85114, тел. (06272)4-27-16

РЕЄСТРАЦІЯ ЗДІЙСНЮЄТЬСЯ БЕЗОПЛАТНО.

Як запобігти АЧС?

Африканська чума свиней – контагіозне вірусне захворювання домашніх і диких свиней, на яке хворіють свині всіх вікових груп. Захворювання передається при прямому контакті хворих свиней із здоровими, через продукти зі свинини та їх відходи, кліщами та механічно (транспортними засобами, при переміщенні тварин і людей). Лікування АЧС і його специфічна профілактика (вакцинація) відсутні.

Вірус африканської чуми свиней не становить небезпеки для людини.
Симптоми захворювання свиней на АЧС: пригніченість, відмова від корму, висока температура, хитка хода. Може бути синюшність шкіри на підгрудку, череві,утворення темно-червоних плям, що не зникають при натисненні, блювання, закреп чи пронос, важке дихання, кашель, параліч задніх кінцівок. Поросні свиноматки абортують. Смертність, як правило, досягає 100 відсотків.

Вірус АЧС досить стійкий: у трупах свиней зберігається до 10 тижнів, у гною – до трьох місяців, у м’ясі і копченій шинці – до 5-ти місяців, у замороженому стані – до 3 років.

У вогнищі захворювання усе свинопоголів’я піддається безкровному забою та спалюванню, у 20-кілометровій зоні тварини забиваються та піддаються промпереробці. Строк карантину - 6 місяців. Протягом року після зняття карантину забороняється вирощування та розведення свиней.

З метою недопущення занесення збудника хвороби на територію міста, управління Держпродспоживслужби в м.Костянтинівці рекомендує дотримуватися простих, але важливих правил:

1) В особистих підсобних господарствах приміщення, де утримуються свині, повинні бути закритими, надійно ізольованими, без доступу сторонніх осіб.

2) Заходити в приміщення, де утримуються свині, потрібно в змінному одязі та взутті.

3) У приміщеннях, де утримуються тварини, потрібно обов’язково проводити регулярне прибирання, дезінфекцію, дезінсекцію, а також знищувати гризунів.

4) Не використовувати для напування тварин воду з річок, що течуть через лісові масиви, де можуть жити дикі кабани.

5) В жодному разі не купувати тварин за межами м.Костянтинівка, без супровідних ветеринарних документів.

6) Не купувати м’ясо та м’ясні продукти на стихійних ринках.

7) Не використовувати харчові відходи для годівлі свиней .

8) Забій тварини проводити тільки після клінічного огляду лікарем ветеринарної медицини.

9) Для свиноферм забезпечити закритий режим роботи.

При виявленні підозри на захворювання, або при загибелі свиней потрібно негайно повідомити спеціаліста найближчої державної установи ветеринарної медицини або звернутися за телефонами: 5-31-00, 095-510-83-33


Управління Держпродспоживслужби в м. Костянтинівці

ОБЕРЕЖНО СКАЗ!!!

Сказ - це одне з найбільш небезпечних інфекційних захворювань вірусної природи, протікає з важким ураженням нервової системи і закінчується, як правило, смертельним наслідком.
Щоб уникнути зараження домашні тварини в обов'язковому порядку підлягають щорічній вакцинації проти сказу, яку Ви можете зробити в КМДЛВМ за адресою вул. Торецька, 284 (Пролетарська). Вакцинація безкоштовна.
Вірус виділяється в зовнішнє середовище зі слиною інфікованої тварини. Зараження людини відбувається при укусі або ослинення твариною пошкодженої шкіри або слизової оболонки.
У людей зараження вірусом сказу неминуче призводить до 100% смертельного наслідку у разі розвитку симптомів. Однак термінова вакцинація після зараження вірусом зазвичай дозволяє запобігти розвитку захворювання.
Виділяють три стадії захворювання.
1) Продромальний період триває 1-4 діб та проявляється підвищенням температури, головним болем, стомлюваністю, втратою апетиту, невеликі посмикування м'язів.
2) Стадія збудження - триває від 4 до 7 днів, супроводжується лихоманкою до 40oС. Різко підвищується роздратованість на яскраве світло, різні звуки, шум. Хворі стають агресивними, буйними, з'являються галюцинації, марення, відчуття страху, з'являються судоми, парези і паралічі м'язів.
3) Третя стадія - настає параліч очних м'язів, порушується ковтальні функція. Слинотеча в поєднанні з порушенням ковтання призводить до появи піни в роті. Смерть зазвичай настає від зупинки дихання внаслідок пошкодження дихального апарату.
Якщо вас покусала собака, слід негайно промити рану мильною водою, потім обробити перекисом водню і негайно звернутися до травмпункту.
Державна ветеринарна служба
Тел. 5-31-00

ПАМ’ЯТКА ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ

З метою профілактики гострих кишкових інфекційних захворювань та харчових отруєнь Держпродспоживслужба рекомендує:
• НЕ купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних осіб.
Купуючи будь-які харчові продукти у торговельній мережі споживач має право вимагати у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку продукції.
• НЕ вживати продуктів і напоїв при найменшій підозрі щодо їх якості та з простроченими термінами споживання. Зберігати продукти харчування тільки у спосіб зазначений на упаковці та у встановлений термін.
• НЕ вживати незнайомі та підозрілі гриби, ягоди, трави та інші рослини.
• Приготовлені страви бажано вживати відразу, а у випадку їх повторного споживання вони мають піддаватись вторинній термічній обробці.
• Зберігати виготовлені страви без холоду не більше 2 годин.
• НЕ брати у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, які потребують охолодженого зберігання).
• НЕ виготовляти багатокомпонентні страви, що не вимагають термічної обробки (паштети, м’ясні салати тощо) у непристосованих умовах.
• При споживанні овочів, фруктів та ягід їх необхідно ретельно помити питною водою.
• НЕ використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з річок, озер, колодязів, підземних джерел тощо.
• Для пиття і приготування їжі використовувати воду тільки з централізованих джерел водопостачання або питну бутильовану.
• При неорганізованому відпочинку (туристичні мандрівки, екстремальний туризм тощо) для миття посуду і рук вода має бути профільтрована і прокип’ячена. Для пиття та приготування їжі необхідно мати з собою запас питної води.
• Перед приготуванням їжі та перед її вживанням необхідно завжди мити руки з милом.
• Обов’язково мити руки після відвідування туалетів.
• При відпочинку з дітьми батьки повинні ознайомити дітей з правилами харчування та правилами дотримання особистої гігієни. Дорослим необхідно ретельно слідкувати за тим, щоб діти не споживали незнайомі ягоди та продукти.
• Для купання та відпочинку слід користуватися лише офіційно дозволеними пляжами.
• У випадку виявлення перших ознак кишкового захворювання необхідно терміново звернутись до найближчої лікувальної установи. Самолікування небезпечне! При груповому відпочинку хворого бажано тимчасово (до прибуття лікаря) ізолювати від решти колективу.
• При тяжкому стані хворого треба негайно викликати невідкладну медичну допомогу.
ПАМ'ЯТАЙТЕ!
Тільки чітке дотримання гігієнічних правил та вимог дасть можливість уникнути харчового отруєння та зараження кишковими інфекціями.

Держпродспоживслужба застерігає про небезпечність отруєння грибами

За 5 місяців 2016 року в Україні зареєстровано вже 37 випадків отруєння грибами серед населення. За цей час постраждала 51 людина і одна з них внаслідок отруєння померла. Усі випадки були зареєстровані у побуті.
Для порівняння у 2015 році було зареєстровано 97 випадків харчових отруєнь грибами з кількістю постраждалих 148 чоловік (з них 17 закінчилось смертельно).
ПАМ`ЯТКА ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ
Щоб не отруїтися дикорослими грибами
Найкраще відмовтеся від споживання дикорослих грибів, як від продукту взагалі, а споживайте штучно вирощені печериці, гливи, купуючи їх в магазинах.
Не купуйте гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах. Безпечніше купувати гриби на стаціонарних ринках, де вони проходять відповідний контроль.
Якщо все ж відправились до лісу збирати гриби, то обов'язково врахуйте таке:
- ніколи не кладіть у кошик грибів, яких не знаєте; остерігайтеся пластинчатих грибів;
- не збирайте старих, перезрілих або дуже молодих грибів, у яких нечітко виражені морфологічні ознаки, а також тих, що ростуть поблизу швидкісних трас чи на радіаційно забруднених територіях;
- під час посухи грибів краще не брати взагалі. У спекотну погоду змінюється обмін речовин в організмі гриба, він втрачає воду, накопичує токсини;
- уважно перевірте зібрані гриби перед тим, як починати готувати страву або робити заготівлі.
- не вживайте сирих грибів.
Відібрані гриби спочатку промийте та відваріть декілька разів у підсоленій воді (не менше трьох раз) протягом 30 хвилин.
Готові страви з грибів зберігайте на холоді в емальованому посуді, але не більше доби.
Гриби - не дитяча їжа, тому не давайте грибних страв малолітнім дітям. Не можна вживати грибів вагітним та жінкам, що годують груддю.
Ніколи не застосовуйте „домашніх" методів визначення отруйності грибів з використанням цибулини або срібних ложок - вони помилкові. Срібло темніє від взаємодії з амінокислотами, які є й у їстівних, і в отруйних грибах, а колір цибулі змінюється під впливом ферменту тирозинази, який також міститься в усіх грибах.
Якщо після споживання грибів почуваєтесь погано чи помітили нездорові ознаки у своїх близьких (нудота, блювота, головний біль, галюцинації, біль у животі):
- Негайно викликайте "швидку допомогу". До її приїзду промийте шлунок 1-2 л розчину марганцівки або сольового розчину, можна зробити очисну клізму. Пийте багато рідини.
- Навіть при полегшенні стану обов'язково зверніться до найближчої лікувальної установи.
- Недоїдених грибів не викидайте. Їх аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, яка потрапила в організм.
Не займайтеся самолікуванням! Бо чим більше токсинів потрапить у кров, тим важчим буде перебіг отруєння.

Зареєстровано 4 спалахи захворювання на африканську чуму свиней

За останній період в Україні зареєстровано чотири спалахи захворювання на африканську чуму свиней (АЧС): три в Одеській і один у Чернігівській областях.
Так, за повідомлення Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області зафіксовано спалах АЧС у с.Осички Савранського району Одеської області. У цьому населеному пункті формована група із вилучення свиней за участю представників Державної служби України з надзвичайних ситуацій, райдержадміністрації та фахівців ветеринарної медицини.
У с. Шляхове Балтського району Одеської області через спалах АЧС вилучено та знищено 24 голови свиней. З метою координації дій із локалізації та ліквідації спалаху АЧС 02.08.2016 проведено засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Балтській райдержадміністрації.
Крім того, через спалах АЧС вилучено та знищено 97 голів свиней у ФО Варбанець В.В. (територія Барановської сільської ради Іванівського району Одеської області). 02.08.2016 відбулося засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Іванівській райдержадміністрації щодо вжиття заходів із локалізації та ліквідації захворювання у вказаній території.
У свою чергу за оперативною інформацією Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області, у зв’язку з встановленням випадку АЧС станом на 02.08.2016 відбулося засідання Державної протиепізоотичної комісії при Ічнянській райдержадміністрації, на якому затверджено План заходів щодо профілактики, недопущення, поширення та ліквідації захворювання африканською чумою свиней в приватному секторі с. Бакаївка Ічнянського району Чернігівської області. На місці працюють оперативні групи з вилучення свинопоголів’я та м’ясопродуктів з господарств громадян. На даний момент вилучено 3 голови свиней загальною вагою 400 кг.
Із метою локалізації та ліквідації захворювання у всіх зазначених неблагополучних пунктах функціонують стаціонарні карантинно-міліцейські пости за участю фахівців Національної поліції (Національної гвардії) та ветеринарних спеціалістів. У зонах спостереження та нагляду ведеться моніторинг фізіологічного стану тварин, а на карантинних постах проводиться дезінфекція автотранспорту. Торгівля живими свинями, м’ясом із них та іншими продуктами на місцевих базарах заборонена. Серед населення продовжується роз’яснювальна робота.

Увага, трихінельоз!

Трихінельоз залишається актуальною проблемою багатьох країн світу, адже переносники збудників – це домашні, дикі й синантропні тварини, які спричинюють часте виникнення осередків трихінельозних вогнищ.
Соціально-економічні труднощі в державі, наявність стихійних ринків, торгівля м’ясопродуктами, які не пройшли ветеринарну експертизу, наявність сформованих природних і синантропних вогнищ трихінельозу дають підстави вважати прогноз із трихінельозу й надалі несприятливим.
Чинником передачі інвазії є м’ясо диких та домашніх тварин, отримане при полюванні, вільному випасанні свійських тварин та порушеннями правил утримання, забою тварин і реалізації м’ясопродуктів. Сьогодні трихінельоз серед населення виявляється майже на всій території України, куди завозяться м’ясопродукти з його осередків та порушуються ветеринарно-санітарні правила.
Трихінельоз – це гостре або хронічне захворювання тварин і людей, яке характеризується значними функціональними змінами в органах і системах організму. У людини даний гельмінтоз характеризується гострим перебігом: лихоманкою, м’язовими болями, набряком обличчя, висипами на шкірі, високою еозинофілією; при тяжкому перебігу – ураженням міокарда, легень, центральної нервової системи. Хвороба викликає ускладнення, які часто призводять до летальних наслідків.
Збудником трихінельозу є круглий гельмінт Trichinella spiralis, розміром 1,5 – 2,0 мм. Статевозрілі гельмінти паразитують у кишечнику людей і тварин, а личинкова стадія – у поперечно-посмугованих м'язах. У природному вогнищі людина найчастіше заражається трихінельозом при вживанні в їжу термічно недостатньо обробленого м’яса тварин, зокрема свинини.
Трихінельоз розповсюджений в природі у всьому світі серед хижаків і всеїдних ссавців, а також гризунів. В оточенні людини виникають синантропні вогнища інвазії. За характером епідемічних спалахів трихінельоз нагадує інфекційні хвороби (тиф, туляремію, дизентерію), а за злоякісним перебігом не має собі подібних. Основним джерелом інвазії для людини в синантропному вогнищі є свині. У природі джерелом зараження є дикі кабани, борсуки, єнотоподібні собаки, бурі та білі ведмеді, морські ссавці.
Хвороба завдає великих збитків господарствам багатьох країн (організація трихінелоскопії свинини; утилізація свинячих туш, уражених збудниками трихінельозу; захворювання людей, зниження їх працездатності тощо).
Боротьба з трихінельозом проводиться комплексно (медичними, ветеринарними і мисливськими організаціями).
У м’язах тварин інвазійність личинок зберігається роками, а в трупному матеріалі вони гинуть під впливом лише дуже високої температури або низької (- 400, - 500°С). Личинки трихінел гинуть при дії температури не менше 800°С всередині шматка м’яса. Соління і копчення м’яса на інкапсульовані личинки майже не діють. При вакуумному сушінні при 55-580°С личинки гинуть протягом 4 годин.
З метою профілактики та недопущення виникнення даного захворювання керівники господарств та власники тварин зобов'язані:
- забезпечити стійлове утримання свиней;
- завозити тварин тільки з благополучних щодо трихінельозу господарств;
- забій свиней проводити лише на забійних пунктах і майданчиках під контролем ветпрацівника;
- постійно проводити дератизацію у тваринницьких приміщеннях, на територіях ферм, у місцях зберігання кормів, тушки загиблих гризунів своєчасно прибирати та спалювати;
- забезпечити утримання територій і приміщень звіроферм у належному санітарному стані.
Категорично забороняється:
- подвірний забій тварин без ветеринарно-санітарного контролю;
- продаж свинини, м’яса диких тварин без клейма ветсанекспертизи.
Санітарно-освітня робота спрямована на поширення серед населення відомостей про трихінельоз. Особиста профілактика трихінельозу полягає в тому, щоб вживати в їжу тільки обстежене на трихінельоз м'ясо свиней і диких тварин. Не можна купувати м'ясо цих тварин або м'ясопродукти на стихійних ринках при відсутності довідки ветсанекспертизи. При підозрі для повної гарантії м'ясо повинно піддаватися тривалій термічній обробці (не менше 2,5 години) при товщині шматка м'яса не більше 8 см.

Інформація про випадки АЧС у Харківській та Сумській областях

Відповідно до оперативної інформації Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області 01.09.2016 в домогосподарстві в с. Бабаї Харківського району Харківської області було виявлено захворювання та загибель 4 голів свиней.
При дослідженні відібраних проб біоматеріалу в Державному науково-дослідному інституті з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (ДНДІЛДВСЕ) (м. Київ) 03.09.2016 встановлено діагноз на африканську чуму свиней (АЧС) (звіт про результати дослідження № 005783 п.м./16 від 03.09.2016).
Крім того, відповідно до оперативної інформації Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області 02.09.2016 було зареєстровано загибель 3 голів свиней в домогосподарстві в м. Білопілля Білопільського району Сумської області
За результатами лабораторних досліджень 03.09.2016 встановлено діагноз на АЧС (звіт про результати дослідження № 005785 п.м./16 від 03.09.2016).
З метою координації дій з локалізації та ліквідації спалахів АЧС на місцях проведені засідання державних надзвичайних протиепізоотичних комісій при відповідних райдержадміністраціях, рішеннями яких затверджено плани з ліквідації АЧС, визначено межі епізоотичних осередків, зон захисту та нагляду.
В осередках захворювань вживаються заходи з локалізації та недопущення поширення збудника АЧС.

Оперативна інформація щодо отруєння алкоголем
станом 18 жовтня 2016 р.

За оперативним повідомленням Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області від 17.10.2016 зареєстровано новий випадок отруєння в одного мешканця с. Слобідське Харківського району (14.10.2016), який завершився 14.10.2016 летально та 2 особи – мешканці смт. Високий, які були госпіталізовані 12.10.2016 та 13.10.2016, померли 14.10.2016. Загальна кількість отруєнь сурогатами алкоголю по Харківській області становить – 91, з них померли – 44. За даними судово-медичної експертизи в Харківській області метиловий спирт виявлено у 30 померлих.
За оперативними повідомленнями територіальних органів Держпродспоживслужби в Запорізькій, Дніпропетровській, Донецькій, Луганській, Житомирській та Миколаївській областях нових випадків отруєнь сурогатами алкоголю не зареєстровано (отруїлося - 44 особи, померли - 14). Кількість постраждалих по кожній області наступна:
1) Запорізька область (м. Вільнянськ, с. Українка, с. Матвіївка, с. Любимівка Вільнянського району): отруїлося - 17 осіб;
2) Дніпропетровська область (с. Катьощине Томаківського району): отруїлося – 8, з них померла -1 особа;
3) Житомирська область (м. Бердичів): отруїлося – 3 особи, з них померла 1 особа;
4) Донецька область (м. Лиман): отруїлося – 9 осіб, з них 5 померло;
5) Луганська область (м. Рубіжне): отруїлося та померло - 2 особи;
6) Миколаївська область (м. Миколаїв): отруїлося та померло - 5 осіб.
За повідомленням Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області згідно результатів судмедекспертизи у 5 померлих виявлено в крові метанол, за інформацією Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області за результатами проведеної судово-медичної експертизи 1 померлому встановлено посмертний діагноз: отруєння метиловим спиртом.
Станом на 9:00 17.10.2016 року в країні зареєстровано 135 випадки отруєнь фальсифікованим небезпечним алкоголем, із них завершились летально – 58.
За даними Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів, з 21 вересня в Україні від отруєння фальсифікованим алкоголем загинули 58 осіб. Лише за десять днів було зафіксовано 77 випадків отруєння алкоголем, більш ніж половина з яких закінчилася летально.
Найбільша кількість померлих - у Харківській області: там зареєстровано 58 випадків отруєнь сурогатами алкоголю, з них 25 осіб померло. Подібні випадки були зафіксовані на Донеччині, Луганщині, Миколаївщині, Житомирщині тощо.
У більшості випадків було встановлено, що смерть настала внаслідок отруєння метанолом. А з тих, хто вижив, чимало людей втратили зір - це також є ознакою дії метанолу.
Метиловий спирт - це найпростіший одноатомний спирт, безбарвна отруйна речовина. Достатньо 5-10 мілілітрів метанолу, щоб виникла важка інтоксикація, а 30 мілілітрів є смертельною дозою. Гранична доза метанолу складає 0,25-0,5 мілілітрів на кілограм маси тіла.
Отруєння метанолом спочатку нагадує звичайне алкогольне отруєння (людину нудить, вона блює, втрачає контроль над тілом), проте якщо в алкоголі присутній метанол, за кілька годин розвивається сліпота. Адже в організмі метанол розщеплюється на формальдегід та мурашину кислоту, які відносяться до нейросудинних отрут та діють на нервову тканину зорового нерву.
Щороку десятки українців помирають саме через вживання сурогатного алкоголю. Ззовні підроблений алкоголь нічим не відрізняється від якісного. Вид пляшки, акцизна марка, смак, запах - усе ідентичне. Різниця лише у хімічному складі. До речі, до статистики входять й ті, хто отруївся самогоном, бо часто, особливо на селі, його вважають "чистим" та нешкідливим.
А чи можна отруїтися алкоголем без вмісту метанолу?
Так, більшість алкогольних отруєнь виникає якраз з вини не метанолу, а етанолу. Як і метанол, етанол у великій кількості є отрутою, яка впливає на нервову, серцево-судинну, дихальну систему, спричиняє печінкову та ниркову інтоксикації. Загалом, отруєння алкоголем - як легальним, так і нелегальним - входять до трійки причин смертності українців.
Яка ж доза горілки є смертельною? У кожного вона своя, адже у всіх різний стан печінки, метаболізм, вироблення ферментів. Проте якщо рівень етанолу у крові становить 3 та більше проміле, така інтоксикація може бути загрозливою для життя. І якщо при отруєннях алкоголем вчасно не надати адекватну медичну допомогу (ніякі розсоли чи активоване вугілля тут вже не допоможуть), смерть може настати протягом 24 годин.
Якщо говорити про дорослих, то найчастіше отруюються саме міцними напоями, хоча бувають і випадки винного отруєння. А діти експериментують із слабоалкогольними напоями та енергетиками, додаючи в них горілку. Так от: шість пляшок таких напоїв точно приведуть дитину до реанімації.
Тож якщо після вживання алкоголю у вас є симптоми отруєння (нудота, блювота, запаморочення, сповільненість дихання, серцева аритмія, піт, ослаблення пульсу), терміново звертайтеся за кваліфікованою медичною допомогою.
А найдієвіша профілактика - відмовитися від споживання спиртного.

Пам’ятка щодо профілактики грипу та ГРВІ

У зв’язку з початком епідемічного сезону грипу та гострих респіраторних інфекцій (ГРІ) 2016-2017 років Держпродспоживслужба звертає увагу на здійснення заходів щодо профілактики цих захворювань.
Серед інфекційних захворювань, які офіційно реєструються в Україні, грип та ГРВІ в загальній сукупності становлять понад 90%. Щороку практично кожний шостий мешканець України залучається до епідемічного процесу з грипу та ГРВІ.
Щорічно епідемічний сезон з грипу триває орієнтовно з вересня - жовтня по березень - квітень. У цей період є найбільший ризик заразитися небезпечним недугом.
Грип – це висококонтагіозне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті. Джерелом інфекції при грипі є хвора людина. Особливо заразна інфікована людина при грипі в розпал хвороби, в гарячковому стані. Період зараження продовжується в середньому 4-7 днів. Передача інфекції відбувається головним чином повітряно-крапельним шляхом.
Щорічна вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною.
На підставі узагальнених результатів вивчення циркулюючих штамів вірусів грипу ВООЗ рекомендувала для виробників імунобіологічних препаратів включити до складу грипозних вакцин наступні штами вірусів, що вірогідно будуть циркулюватимуть у Північній півкулі в епідсезоні 2016 – 2017 років, в тому числі й на території України:
– А/Каліфорнія/7/2009(H1N1)pdm09-подібний вірус,
– A/Hong Kong /4801/2014 (H3N2) подібний вірус,
– вірус B/Brisbane/60/2008.
Для чотирьохвалентної вакцини, крім вищевказаних компонентів, рекомендується включити В/Phuket/3073/2013 подібний вірус.
Враховуючи високу мінливість вірусів грипу з урахуванням оновленого складу вірусів, що вірогідно циркулюватимуть на території країни, погіршення соціально-економічної ситуації у новому сезоні можна очікувати збільшення кількості захворілих в Україні до 8 млн. осіб.
Довідково: Штам грипу типу А (Н1N1), який ще називають пандемічний, або свинячий грип вже кілька разів завдавав значної шкоди людству (пандемія Іспанки, Мексика 2009 рік). Вчені стверджують, що можливо він передався людині від свиней, а згодом поширився від хворої людини до здорової. У переважної більшості людей в усьому світі хвороба протікає у вигляді грипоподібного захворювання без ускладнень та закінчується повним одужанням за тиждень навіть без медикаментозного лікування.
Проте важка форма перебігу хвороби характеризується швидко прогресуючою первинною вірусною пневмонією, яка, на відміну від бактеріальної пневмонії, не чутлива до антибіотиків і без правильного лікування може призвести до летального результату протягом 24 годин після появи перших ознак ускладнення.
Профілактика
Яким би не був штам вірусу, варто запам'ятати і дотримуватися найголовніших простих правил. Адже грип, як і інші респіраторні віруси передається повітряно-крапельним шляхом і вражає органи дихання. Профілактичні заходи спрямовані насамперед для підвищення резистентності організму до дії збудників грипу, а також інших ГРІ та ГРЗ. Тож прості речі, які рятують життя:
Уникати контактів з хворими.
Джерело вірусу – хвора людина. Захворів - залишайся вдома. Нема нічого героїчного у відвідуванні роботи хворим - і сам як слід не працюєш і колег на лікарняне ліжко вкладеш. Лікарі вже кілька років повторюють, що жодних ліків із доведеною профілактичною ефективністю від вірусу грипу не існує. Вітаміни, імуностимулятори, чарівні пігулки - препарати із недоведеною ефективністю.
Чим менше людей, тим менше шансів захворіти.
Тому обмеження відвідувань натовпів, у тому числі і відвідування дитячих колективів іноді виправданий захід. Рішення про тимчасові карантинні заходи дозволяють розвести дитячі колективи і уповільнити поширення інфекції. Проте - це не означає, що дитина у цей час має ходити до розважальних центрів, відвідувати кінотеатри, спортивні зали тощо.
Щоб не контактувати із хворими у транспорті - не лінуйтеся пройти зупинку пішки по свіжому повітрю. Так само не варто зайвий раз навідуватися до супермаркетів та торгівельних центрів!
Маски
Використання маски виправдане лише за умови використання її хворою людиною, якщо поряд здорові. Звісно, вірус вона не затримає, але допоможе зупинити крапельки із вірусом. Міняти її необхідно, щойно стане вологою. Використовувати маски на вулиці - взагалі немає сенсу. Віруси не виживають у прохолодному, вологому повітрі назовні, проте гарно себе почувають у теплих сухих приміщеннях - тому не забувайте їх провітрювати.
Найкраще користуватися стандартними хірургічними масками, що мають вологостійку поверхню та довго залишаються ефективними. Економити чи лінитися вчасно замінити маску немає сенсу — волога маска не діє. Використані маски ні в якому разі не можна розкладати по кишенях чи сумках — їх потрібно відразу викидати в смітник.
Уникайте висихання слизових оболонок носа, постійно закапуйте сольові розчини. Можна приготувати розчин самостійно (1 чайна ложка звичайної солі на 1 л кип’яченої води) або купити в аптеці фізіологічний розчин, або готові сольові розчини для введення в носові ходи.
Правила гігієни
Інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких Ви час від часу торкаєтесь руками. Тими ж руками Ви тримаєте гроші чи тримаєтесь за поручні, де кілька годин зберігаються в активному стані віруси і бактерії, що залишились від дотиків рук інших людей. Тому, не торкайтеся без потреби свого обличчя. Часто мийте руки, у період загрози вірусної інфекції часто мийте руки з милом або обробляти їх дезінфікуючим розчином із вмістом спирту (дезінфікуючі спреї, гелі та гігієнічні серветки).
Витирати носа при нежиті необхідно одноразовими серветками, які одразу викидати у смітник. Якщо не маєте хустинки, кашляти або чхати потрібно не в долоню, а в лікоть. Багаторазові серветки та рушники, особливо у громадських місцях, суттєво підвищують ризик зараження і широкого розповсюдження інфекції. У таких умовах в якості одноразових серветок можна використовувати туалетний папір.
Пам'ятайте ці прості правила самі та дітей навчайте!
Регулярно провітрюйте приміщення та робіть вологе прибирання — як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, щоб не залишати навколо себе живі віруси й бактерії, що можуть залишатися активними впродовж декількох годин після перебування у приміщенні хворої людини.
Дотримуйтесь здорового способу життя, що передбачає повноцінний сон (не менше 7-8 годин на добу). В сезон застуд слід обмежити важкі силові тренування, бо вони знижують імунітет; рекомендована зарядка з обов’язковими елементами дихальної гімнастики.
У харчовий раціон слід включати не менше 50% рослинної їжі в сирому вигляді (капуста кольорова, білокачанна, морква, буряк, часник, цибуля, шпинат, хрін, помідори, яблука, гарбуз, смородина). Необхідно звести до мінімуму споживання рафінованих та термічно оброблених продуктів. У раціоні повинні бути бобові, горіхи, які виконують роль природних імуномодуляторів.
Специфічна профілактика
Зустріч з вірусом без захисних антитіл призводить до хвороби. Антитіла з'являться, якщо раніше вже перехворіли, або після щеплення. Ми неодноразово радили робити його заздалегідь, проте щепитися не пізно протягом всього періоду епідсезону. Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей відвернути смертельні наслідки хвороби
Довідково: Незначна кількість проведених щеплень забезпечує індивідуальний захист щеплених, проте не створює загальний імунний прошарок серед населення.
Лікування
Боротьба організму з грипом та ГРВІ не вимагає пігулок. Необхідно не заважати організму з вірусом впоратися. Запам’ятайте, що грип і вірусні інфекції не лікуються антибіотиками. Антибіотики не зменшують, а навіть збільшують ризик ускладнень.
Особи із груп ризику при нездужанні повинні одразу звернутися по допомогу лікаря.
Обов'язково зверніться до лікаря, якщо:
˗ помітили виражену тяжкість стану при помірних симптомах ГРВІ;
˗ не збивають високу температуру парацетамол та ібупрофен;
˗ посилився кашель та знизилася його продуктивність;
˗ глибокий вдих призводить до нападу кашлю;
˗ відчули погіршення після покращення;
˗ відсутнє покращення самопочуття на четвертий день хвороби;
˗ тримається підвищена температура тіла на сьомий день хвороби.
Терміново потрібен лікар при:
˗ втраті свідомості;
˗ судомах;
˗ утрудненому диханні, задишці, відчутті нестачі повітря;
˗ інтенсивному болю де завгодно;
˗ навіть помірному болю в горлі за відсутності нежиті;
˗ коли болить голова і хворий блює;
˗ набряклості шиї;
˗ висипці, яка не зникає при натисканні на неї;
˗ температура тіла вище 39° С, яка не починає знижуватися через 30 хвилин після застосування жарознижувальних засобів.
Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищує Ваші шанси уникнути небезпечного захворювання та здатне зберегти життя Вам і людям, що знаходяться поруч з Вами.

 

 

Ступінь ризику інфікування

Об’єкт дезінфекції

Спосіб дезінфекції

Високий

посуд, кухонне приладдя

протирання, зрошування, замочування та занурення

шкіра рук персоналу

миття рук з милом або спиртовмісним антисептиком

Середній

 

 

поверхні робочих столів, обладнання тощо

протирання, зрошення

поверхні, що контактують з відвіду­вачами (столи, стільці, вітрини тощо)

протирання, зрошення

Низький

підлога, стіни, меблі тощо

протирання, зрошення